Vybíráte šicí stroj a rádi byste konkrétní doporučení na nějaký typ nebo model, se kterým jsou zákaznice spokojené? Připravili jsme pro vás nástřel oblíbených a osvědčených modelů, které lze doporučit v dané kategorii. Samozřejmě je to neúplný výběr a určitě je lepší, abyste se do výběru šicího stroje pustili sami od začátku a vybrali si ten svůj model. Přesto ale chodí tolik dotazů, že jsme se rozhodli dát těm, kteří chtějí doporučení na konkrétní modely, soupis těch modelů, kde pravděpodobně nešlápnete vedle.

Rozcestník bych uvedla citací, která je dost trefná…

“Vždycky říkám, že výběr stroje je stejný jako výběr chlapa – to, že sousedka je s něčím spokojená, neznamená, že to bude vhodné i pro vás. Chce to cílit na míru. Svou roli často hrají i sympatie, design.”

Vždy je nejlepší se obrátit na prodejce s konkrétní potřebou, co chcete šít, zda chcete spíš jednoduchý šicí stroj nebo složitější a také co a jak často budete šít. Prodejce vám pak vybere stroj spolu s vámi na míru. Dobrou osobní zkušenost mám například zde: , info@nej-sici-stroje.cz. Opravdu poradí šicí stroj na míru a nemusíte se bát, že vás budou někam tlačit. Někdy mi to přijde až opačně a sama jsem slyšela “to je fakt hodně peněz, myslím si, že by bohatě stačil levnější model”. Oba tyto prodejce jsem proto poprosila, aby vybrali oblíbené ověřené modely, které jsou mezi zákaznicemi nejoblíbenější a z pohledu poruchovosti nejspolehlivější. Je to ale opět subjektivní výběr a velmi zúžený, rozhodně to nejsou všechny stroje, na kterých bude radost šít, můžete to vzít jako základní rozlet a dále pak vybrat sobě na míru nějaký úplně jiný stroj.

Prodejcům děkuji za jejich cenné rady a cenný čas. Článek není žádným způsoben sponzorován a vyjadřuje subjektivní doporučení.

Další články k tématu výběru stroje:

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

Šicí stroj pro dítě?

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Běžný šicí stroj

   – Nejlevnější šicí stroj pro úplného začátečníka

   – Šicí stroj do 7 tisíc

   – Šicí stroj do 12 tisíc

   – Šicí stroj do 30 tisíc

   – Šicí stroje pro pokročilé

Overlock

   – Nejlevnější overlocky pro začátečníky

   – Lepší (dražší) modely

Coverlock

Vyšívací stroj

   – Samostatný vyšívací stroj

   – Kombinace

Běžný šicí stroj:

Nejlevnější šicí stroj pro úplného začátečníka, co chce zkusit šít

Pro úplného začátečníka, který neví, jestli u šití vydrží, to chce nějaký jednoduchý stroj. Podle mě nemá smysl kupovat něco úplně levného – stroj pod tři tisíce jsou podle mě vyhozené peníze. Co by určitě měl mít je dost zvláštní otázka. Tyhle stroje jsou prakticky stejné. Výhoda je třeba regulace přítlaku patky, ta není tak obvyklá. Ovšem jinak je to jedno. Stroje mají overlockové stehy, oblíbený tříkroký rovný steh, nastavení šířky cikcaku (ne u všech) a základní patky. Vyplatí se modely jako Brother BQ17, Lada L30, Brother BQ25, Janome 920 a další. Tyhle stroje jsou funkční a jsou na lehčí domácí šití (domácí šití není 5 hodin denně).

zdroj: nej-sici-stroj.cz

Brother BQ17 s rotačním chapačem.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Lada L30 má CB chapač, ale více stehů.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Brother BQ25.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Janome 920 oblíbený model – jediná nevýhoda je CB chapač.

Šicí stroj do 10 tisíc

V téhle kategorii už můžeme najít jak mechanické, tak i elektronické stroje. Mechanické už jsou v této cenové hladině velmi dobré, nabízí spoustu stehů, většinou regulaci přítlaku patky i větší sílu. Také podstatně větší výběr patek v základu. Další výhodou je možnost přizvednutí patky do vyšší polohy pro snadnější vkládání materiálu. Elektronické stroje v téhle ceně jsou spíše základní. Tím se myslí menší výběr stehů nebo menší síla stroje. Elektronické stroje v téhle ceně patří k nižší třídě, stejně jako mechanické v ceně 4 tisíce +. Nečekejme od elektronického stroje za 6 tisíc zázraky. V téhle cenové hladině jsou podle mě perfektní modely Janome 423S, Juki 357, Lada Q60B nebo Brother HF37, Brother BN27 a další.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Janome 423S.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Juki 357 (respektive HZL-357ZP-C).

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Lada Q60Btichá, robustní s dlouhou zárukou. Navíc má regulaci přítlaku patky.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Brother HF37robustní mechanický stroj s 7-řadým podavačem látky.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother BN27 – populární stroj s automatickou knoflíkovou dírkou, navlékačem jehly a dalšími funkcemi. Tichý a jednoduchý.

Šicí stroj do 15 tisíc

To už jsme se dostali k elektronickým strojům střední třídy. Standard je poloha jehly, regulace rychlosti šití nebo klávesnice s čísly pro snadnou volbu stehu. Stroje mají většinou desítky stehů a bez klávesnice je volba velmi problematická, ale i takové stroje jsou na trhu. Další velmi lákavou věcí je odstřih nitě, tam ale pozor, při začátku šití se může nit motat na spodní straně látky a ne každému se to líbí. Bohužel to dělají všechny stroje a je jedno, jestli stojí deset nebo třicet tisíc. Na většině modelů už je regulace přítlaku patky. Takový top stroj v téhle kategorii je Lada H73A. Dále samozřejmě další, jako například Juki HZL 70, Janome 5060DC, nebo Pfaff Passport 2.0. Skvělý je také Brother A150, kde se vyplatí připlatit si za automatický odstřih nitě.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Lada H73A nejlevnější stroj s odstřihem nitě, umí i písmenka abecedy, přítlak patky.

 

zdroj: galanterie-cendulka.czJuki HZL 70.

Janome 5060DC.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother A150.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Pfaff Passport 2.0 – elektronický stroj, bez odstřihu nitě, vhodný na občasné šití.

Šicí stroje do 30 tisíc

Mezi dražšími stroji (do cca 16 tisíc) stojí za pozornost například Brother F410 s regulací přítlaku patky, Bernette 38 s automatickým odstřihem nitě, nebo Pfaff Select 4.2, výborný i na kabelky.

Nejvyšší řada šicích strojů, které mají víceméně plnou výbavu a stojí do 30 tisíc nebo lehce přes, má zpravidla dlouhé rameno, několik světel, vlastní návrhy stehů, kolenní páku nebo přídavný stolek. Určené jsou především pro patchwork, ovšem využije je každý, kdo se chce kreativně vyřádit. Sem by patřil třeba Brother 1800Q, Juki DX7, Janome 8900 QCP a teď nově Bernina Bernette B77.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother F410 s regulací přítlaku patky, robustní a větší, než základní stroje, hodně prodávaný a oblíbený.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Bernette 38 stroj s odstřihem nitě, robustní konstrukce.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Pfaff Select 4.2mechanika, ale s horním podáváním, vydrží těžké šití, pokud nechcete kupovat průmyslový stroj.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Brother 1800Q fantastické funkce automatického přízdvihu patky při zastavení nebo automatické řízení přítlaku pomocí čidla, které vidí výšku látky – díky tomu nemusíte dumat, jak stroj nastavit.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Juki DX7 – vhodný pro patchwork díky funkci vznášení nad látkou, umí velké knoflíkové dírky.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Bernette 77 robustní stroj s integrovaným horním podáváním.

Šicí stroje pro pokročilé

Vybrat top stroj pro velmi zkušenou švadlenu, to je složité. Když se řekne top, každý si představí Ferrari. Takže Bernina řada 700, Bernina 570QE VIO, Brother VQ2, Janome M7, nebo Janome 8200. Asi nemá smysl vypisovat funkce, to je dost podobné, každý si najde ten svůj nej nej, tyhle stroje mají prakticky všechno, na co si vzpomenete.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Bernina 570QE VIO báječný stroj na všechno – zvládne kabelky, prošívání s BSR patkou a s dokoupitelným modulem i vyšívá. Má integrované horní podávání – z Bernin má výborný poměr cena / výkon.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Brother VQ2.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Janome M7.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Janome 8200vhodný i na patchwork a prošívání dek díky své velké konstrukci – 28 cm od jehly k tělu stroje.

Overlock:

Nejlevnější overlock pro začátečníka

Nejlevnější overlock pro začátečníka není nejlepší. Začátečník, který s overlockem neumí a koupí si levný , ale složitý model, má potíže s nastavením, protože to neumí. Neříkám, že si máte koupit Babylock Victory, nicméně investice 8 tisíc do overlocku je vhodná. U overlocku nehledejte velké množství stehů nebo zásadní rozdíly. Největší rozdíl je v navlékání, některé se navlékají snáz, což je podstatné hlavně pro začátečníka, některé jsou složitější. Moje doporučení je minimálně Brother (například typ 1034DX) nebo lepší. Pokud však nemůžete příliš investovat, i Texi Joylock 2/4 bude lepší investicí než koupě overlocku z Lidlu, kde Vám s obsluhou nikdo neporadí,

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Brother 1034DX.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Lada 700D – výhodný model se spoustou patek za báječnou cenu. Tichý a silný.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Texi Joylock 2/4.

Lepší dražší modely

Dražší modely jako Juki nebo Babylock jsou komfortnější, ale co se týká šití, nemají víc funkcí. U overlocku jde především o komfort u šití. Jsou silnější, rychlejší a mají často usnadněné navlékání.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother 4234Drozmazlujte se s navlékačem jehel, overlock je tichý a silný, možnost dokoupit stolek.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Babylock Victorynavlékání jehel a hlavně navlékání spodních smyčkovačů pomocí vzduchu. Navíc automatické napětí nitě – nemusíte nic štelovat, obsluha je maximálně rychlá a jednoduchá a navíc overlock šije rychle a bezchybně.

Coverlock:

Coverlock je téma na celý článek. Nicméně jednoznačně nejlepší coverlock je Babylock BLCS-2, cena ovšem není lidová. Tenhle stroj nemá žádné problémy s materiály, se švy ani gumou. Levnější stroje jsou o nastavení, o zručnosti, o nitích, ale i při dodržení všech zásad stejně můžou vynechávat a je jedno, jestli je to stroj za 10 nebo 20 tisíc. Coverlock není pro každého a určitě to není stroj, ke kterému sedne absolutní laik a bude šít, to jde u overlocku. Stejně jako někomu nesedne klasický stroj, tak nesedne ani coverlock. Hodně lidí řeší vrchní krytí. Proč? Běžně se to nepoužívá, pokud je to na vrchním oblečení, tak se steh snadno zatrhne, a z domácích strojů to umí dva modely. Navlečení a nastavení stroje je složitější. Takže z coverlocků lze 100% doporučit jen Babylock.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

Babylock BLCS-2 – díky malému prostoru mezi jehlou a tělem stroje nevynechává, zvládne i plavkovinu a krásně šije. Navléká vzduchem.

Více o tomto stroji i jeho srovnání s jiným coverlockem najdete zde:

Coverlock: Recenze, nastavení, chyby, lemovače, tipy a triky

Levnější coverlocky

Někdo s nimi šije v pohodě, ale někdo taky ne…

zdroj: nej-sici.stroje.cz

Merrylock 4050 výhodná cena a robustní konstrukce. Šije i s levnějšími nitěmi a má volné rameno.

zdroj: galanterie-cendulka.cz

BernetteFunlock B42 – coverlock shodný s Merrylockem 4050.

zdroj: nej-sici.stroje.cz

Brother CV3550 – někdo ho nenávidí, jiný ho miluje. Jediný domácí s horním krytím, ale nemá rád levné nitě a potřebuje citlivé zacházení.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Merrylock 4075 – kombinace over + cover dohromady. Výhodou je 5-nitný bezpečnostní steh (obnitka a vedle toho řetízek) – ten samostatné coverlocky neumí. Vhodné do malých bytů, kam se dva samostatné stroje nevejdou nebo pokud potřebujete tento 5-nitný steh.

Vyšívací stroj:

Vyšívací stroje vždy vybíráme hodně individuálně. Důležité je dopředu si říct, jestli máte doma kvalitní šicí stroj, nebo chcete kombinaci šicí + vyšívací, kdy si polepšíte i v šicím stroji. V zásadě pokud kombinace stojí 30 tisíc, tak obsahuje šicí stroj za 20 a vyšívací stroj taky za 20. Část peněz tedy ušetříte. Pokud ale šijete i vyšíváte hodně a chcete zároveň šít i vyšívat, je lepší mít dva samostatné stroje. Cena vyšívacího stroje roste s velikostí vyšívací plochy. Kdo uvažuje nad vyšívacím strojem, musí si dobře rozmyslet, jestli si koupí stroj za 20 tisíc, kde více méně tyhle stroje začínají s rámečkem 10 x 10 cm na malou výšivku, nebo bude investovat a koupí větší stroj, na kterém vyšije už podstatně větší výšivku. Je třeba si také pohlídat, aby vyšívací stroj měl automatický odstřih nitě a pokud chcete vyšívat často, je ideální i přestřihávání přejezdů nitě. Výhodou je grafické zobrazení výšivky na displeji stroje a ovládání v češtině.

Další otázka je vytváření výšivky. Hodně lidí se ptá, zda si mohou udělat vlastní výšivku a stroj ji vyšije. Odpověď je ano, ale. Výšivku nedělá stroj, ale program, a ten není zdarma. U stroje za 20 tisíc se celkem moc nevyplatí koupit program na tvorbu výšivky v ceně 30 tisíc. Je dost složité vysvětlit zákazníkovi, že pokud chce dělat vlastní výšivku, je potřeba trochu investovat. Další věc je, na co se vyšívá. Nejde o materiál, ale o místo. Na plochém stroji jako je Brother NV880E nebo Janome MC 500E a další jde vyšít na záda trička nebo mikiny. Vyšívat na rukáv, nohavici nebo dokonce čepici, to už nejde (leda na střihové díly před šitím). Na to je potřeba stroj s ramenem, a to už jsme minimálně na 100 tisících a víc, plus potřebné dovybavení, které k těmto strojům běžně není. Vyšívání je pěkné, ale pro domácí účely se určitě dá využít nákup již hotových výšivek.

Určitě volte prodejce, který Vám bude umět poradit i s podkladovými materiály, nitěmi a softwarem pro vyšívání.

Samostatný vyšívací stroj

zdroj: nej-sici-stroje.cz, Brother M340ED – má plochu sice jenom 10 x 10 cm, ale má Disney vzory, které byste jinak draze kupovali. Dále je tam barevný displej, který ukazuje odstíny nití, ovládání česky, odstřih nitě. Všechny Brothery mají rychlé plně automatické navlékání.

Brother NV880E – plocha velká 16 x 26 cm, rámy zvládnou prošít i deku, samozřejmostí je barevný display, ovládání česky, odstřih nitě

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother Stellaire XE1 – umí sám vytvořit výšivku, na displeji zobrazuje náhled rámečku s vloženou látkou, takže se přesně trefíte. Navíc Disney vzory a spousta dalších vychytávek. Vyšívací plocha 24 x 36 cm

zdroj: galanterie-cendulka.cz, Janome 500.

Kombinace

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Brother M280D – nejoblíbenější kombinace s Disney vzory za nízkou cenu. Plocha 10 x 10 cm, odstřih nitě, komfortní navlékač, ovládání česky.

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Lada L90 – má plochu 12 x 18 cm, výborná i na šití. Díky ovládání vyšívání přes chytrý mobil nebo tablet vhodná pro mladé.

Více o tomto stroji najdete zde:

Recenze šicí stroj Lada L90: první dojmy

zdroj: nej-sici-stroje.cz

Bernette B79 – lepší pro šití s integrovaným horním podáváním, plocha 16 x 26 cm.