Představení filtru meltblown, který díky spolupráci Technické univerzity v Liberci a výrobce Obrokov lze zakoupit na www.chytrerousky.cz #rouskystulkou

ROUŠKY S FILTREM PRO VŠECHNY! | TU Liberec

O aktivitě Technické univerzity v Liberci (TUL – TUlka:-) v oblasti materiálů na výrobu roušek jsem se dozvěděla ještě v době, kdy koronavirus nebyl v Evropě. Již v té době na TUL věděli, že je třeba se připravit a díky Bohu za to. Iniciativu, která měla přinést účinné ochranné pomůcky všem, kteří je potřebují a chtějí používat, převzali studenti, kteří mohli mít volno a být na chalupě, ale rozhodli se pomoci. Cesta byla bohužel zdlouhavá a trnitá… více o tom, proč to nešlo, se můžete dozvědět v této reportáži. Nakonec ale pomohlo to, že dobrý člověk ještě žije, a tak se stal zázrak a došlo ke spolupráci TUL a firmy Obrokov. A tak světlo světa v rekordně krátkém čase spatřily “filtry pro všechny”. Všichni aktéři se zapojili na žádost TUL jen za provozní náklady.

Více informací a aktuality na webu iniciativy: www.rouskystulkou.org

Filtry do roušek se prodávají v současné době již ve více e-shopech, ty v ČR vyrobené od firmy Obrokov seženete např. v e-shopu Chytré roušky. Může se stát, že některé filtry jsou vyrobeny mimo ČR, pokud pro vás je důležité podpořit výrobce v ČR, tak si zemi původu předem u prodejce ověřte.

Charakteristika filtru:

Filtry, které mají účinnost (testovanou v laboratoři) 81% záchyt virů velikosti koronaviru, jsou z netkané textílie zvané melt-blown. Jde o netkanou textilii vyráběnou vytlačováním roztaveného polymeru (v tomto případě polypropylenu) z velmi jemných trysek. Vlákna mají průměr v jednotkách mikrometrů. S netkanou textilií se pracuje mnohem lépe jak s nanovlákny, je levnější na výrobu a těchto filtrů lze produkovat tolik, že pokryjí potřeby všech občanů.

Fotka vlevo je z VŠCHT v Praze – přímo filtr melt-blown, který vyrábí Obrokov jsme dali pod mikroskop (děkuji za spolupráci). Nanofiltr je fotografie z Archívu Ústavu chemie a Ústavu fyzikální elektroniky PřF MU. Na vlastním foto pracujeme, zatím zajišťuji nanofiltr, který mají k dispozici lékaři z firmy Batist Medical, který odešlu “na fotku”.

Filtry melt-blown lze vyrábět i s vyšší účinností, ale problém je v tom, že pak je dýchání skrz filtr těžší, a tím pádem se člověk nadechuje skrz netěsnosti kolem obličeje. Tento filtr je tedy optimální poměr účinnost / prodyšnost.

Aby filtr měl účinnost, je třeba, aby rouška těsnila kolem nosu (dejte si nahoru do roušky drátek), na tvářích i na bradě. Pokud rouška netěsní, člověk má tendenci dýchat skrz škvírky, a tím se snižuje účinnost filtru.

Jak dlouho filtr vydrží?

Filtr je navržen jedno použití. Vyměňovat by se měl po 4 až 6 hodinách s ohledem na fyzickou aktivitu. Filtr totiž zachytává kromě virů také bakterie, prachové částice ve vzduchu a sráží se v něm vlhkost z dechu. Přílišná vlhkost filtru snižuje účinnost. Doporučujeme mít na den více roušek a při výměně zachovávat hygienická pravidla.

Další informace

Více se dozvíte v rozhovoru s profesorem Josefem Šedlbauerem, vedoucím katedry chemie TUL, který najdete zde. Rozhovor s profesorem Lukášem pro DVTV.

Chytré roušky.

Certifikáty:

Jak o filtr pečovat:

Látkové roušky s kapsou můžete po sterilizaci opakovaně používat, to je právě úžasné na tomto systému. Při manipulaci s nepoužitým filtrem mějte vždy čisté ruce! 

Rouška s filtrem vydrží 4-6 hodin (s ohledem na fyzickou aktivitu), přílišná vlhkost filtru snižuje účinnost. 

Nevadí, pokud se rouška uvnitř dotýká rtů, viry zůstávají vně na filtru. Důležité je se roušky nedotýkat zvenku. Na den si připravte více kusů roušek – připravte si je dopředu doma, dejte si je včetně filtru do sáčku a pak měňte celou roušku. Nikdy neměňte jen filtr! FILTR JE po použití VYSOCE INFEKČNÍ! 

Nošenou roušku celou správně sundejte z obličeje (zezadu za tkaničky, nikdy se nedotýkejte roušky) a nakládejte s ní jako s infekční. Já osobně nechávám roušku s filtrem venku na větru 1-2 dny a pak vyjmu za sucha filtr, vyhodím ho rovnou do popelnice a roušku pak až vyperu, lepší je pracovat s filtrem “za sucha”.

Další možnost je roušku nejprve vyvařit, nikoli však vyprat! Z vyvařené roušky vyjmete filtr za mokra snadno, ale praní filtru moc nesvědčí – pouští vlákna a má efekt “papírového kapesníku”, v podstatě se rozpadne. Proto raději já osobně filtr odstraním před praním. I kdybyste ho odstranili z čerstvě sundané roušky, vyhodíte, umyjete si ruce a je to:-) 

Další velmi časté dotazy k těmto filtrům – odpovědi najdete zde.

Jak roušku nosit a udržovat

Video:

Ukázka filtru a jeho vlastností, jak se s ním pracuje. Ukázka mnoha typů a střihů roušek – které jsou a nejsou vhodné pro použití filtru melt-blown? Jaké střihy a typy zvolit a jaká jsou úskalí? Na závěr pak videonávod krok za krokem pro začátečníky jak ušít jednoduchou “rovnou” roušku na filtr. Video obsahuje dva návody.

Návod na roušku dvojvrstvou od Loktu She:

Zde je výborné video od Bohdany, jak si práci zrychlit:

Jaké střihy jsou vhodné:

AKTUALIZACE OD DOBY, KDY VYŠLO VIDEO!

Dále nám to nedalo a testujeme, jaké roušky jsou vhodné pro filtr.

Filtr lze dát i do roušky prvorepublikové. A to tak, že kapsu ušijete ve vnitřní části jakoby uprostřed – u pusy. Roušku převrátíte na rub a na ní “nalepíte” filtr a pak otočíte na líc.

Nejvhodnější na filtr jsou roušky origami (vlevo) a rouška se záševky (uprostřed – osobně ta u mě vyhrává). Vpravo je rouška tvarovaná moje, ale do té se filtr dává opravdu hodně špatně, jak je tvarovaná na nos. Jde to, ale je to opravdu náročné… několikrát se mi potrhal, jak jsem ho tam “rozprostírala, aby byl všude”. 

Rouška se záševky

Rouška se záševky (možnost s kapsou na filtr)

Rouška se záševky – možnost s kapsou na filtr (střih zdarma)

Do roušky se záševky se filtr dostává velmi snadno. Filtr má tvar jako střih bez odšití záševků. Nahoře zakulatíte cca… připravíte si stejně filtr a dva papíry. Filtr vložíte mezi papíry.

Filtr mezi dvěma papíry vsunete do roušky.

Nyní vytáhnete jeden papír – ten horní, co je jakoby blíž obličeji.

Takto se filtr nalepí na kapsičku.

Poté vytáhneme i spodní papír, opatrně. Filtr zůstává nalepený na kapsičce.

Origami rouška

“Origami” rouška (šablona zdarma)

“Origami” rouška (fotonávod)

Roušku jsem šila podle videa, které je vložené v návodu výše. Kapsička zůstává volná jako čtverec a je “nad” rouškou”. Do roušky se s filtrem složí. Oproti návodu jsem šila jen 1 vrstvu a na tu se filtr nalepí (statickou elektřinou, ne lepidlem 😀 ).

Toto je skvělý způsob, filtr se do této roušky dává velmi jednoduše, můžete buď na rub, položit filtr a na líc, nebo opět pomocí papírů. S filtrem pak kapsičku “zasunete” zpět do roušky. Filtr je tak všude.

Takto vypadá rouška origami zepředu. Mě osobně tahle rouška v jedné vrstvě moc nesedí, ale vím, že je velmi oblíbená, takže pro ty, co jim sedí, je to skvělá rouška na filtr. A krásně tato rouška i vypadá při nošení.

Prvorepubliková rouška

Prvorepubliková rouška (střih zdarma)

Prvorepubliková rouška

Návod na verzi s filtrem mi poslala kamarádka, tady je:-)

Obvyklým způsobem si připravíme díly na vnější roušku a na vnitřní kapsu. Sešijeme oblouk vnější vrstvy. V tomto návodu je vnější vrstva šitá z madeiry, vnitřní z jemného (bleděmodrého) plátna.

Oblouk vnější vrstvy. Šijeme rovným stehem a začistíme cikcakem.

Dvojitým založením (nebo lze i na overlocku) začistíme oblouky vnitřní vrstvy, každý zvlášť, nesešíváme!

Začištěno.

Sešijeme vnitřní a vnější vrstvu k sobě. Mezi ně vložíme gumičku či keprovku na uchycení.

(Takto budeme mít položené obě vrstvy roušky na sobě, ale vnitřní vrstva bude v oblouku nesešitá.)

Přebytek gumičky a rožky zastřihneme.

Po líci proštepujeme.

Rouška je hotová.

Vkládání filtru: roušku otočíme na rub a odklopíme vnitřní vrstvu, sem nyní vložíme filtr.

Takto vypadá odklopená rouška s filtrem zevnitř.

 

Lze z filtru šít?

Na to jsou různé názory, Vyzkoušela jsem to a zjistila jsem, že já běžně z filtru šít můžu, na běžném stroji, tenkou jehlou, neměla jsem problém. Nicméně firmy, co roušky šijí, varují, že se filtr při šití trhá. Pokud byste měli tento problém, tak snižte přítlak patky a dejte případně filtr mezi papíry.

Obejít šití se také dá tak, že si člověk pomůže proužkem plátna:-)

Ušitá rouška z filtru je na obličeji překvapivě příjemná (v videu říkám, že si to nemyslím, ale to jsem ještě právě nezkusila). Ale pozor, je na jedno použití! Vhodná je pro ty, co se jim velmi špatně dýchá, ale potřebují vysokou ochranu.

Rouška s kapsou na filtr jednoduchá:

Materiál:

Na roušku použijte nejjemnější a nejtenčí plátýnko nebo popelín ze 100% bavlny (gramáž 100 – 140 g). Skvělá na dýchání je také gázovina – ale zde musíte opravdu mít dobře utěsněno a filtr vložen po celé roušce, má velké otvory.

Pro vnitřní vrstvu též tenoučké plátýnko nebo bavlněný tyl. Můžete koupit např. zde.

Ve videu mluvím o plátnu s antistatickou a antibakteriální úpravou, které jsem koupila na Unuodesign. Není ale vhodné na 2 vrstvy s filtrem! Dávám jen vně.

Filtr:  Chytré roušky (5, 20, 50, 500 m)

Článek a video nejsou sponzorovány, všechny materiály na roušky i filtr jsem si jako běžná zákaznice koupila za plnou cenu, přináším jen své osobní reference.

Střih / rozměry:

Rozměry střihových dílů VČETNĚ PŘÍDAVKŮ NA ŠVY A ZÁLOŽKY. K rozměrům při stříhání již nic nepřidáváme. První rozměr je výška, druhý šířka.

Rozkres střihové šablony:

Rouška s kapsičkou ze síťoviny:

27*21,7 cm hlavní díl na vnější část roušky

19*14 cm vnitřní díl (ve videu síťovina)

17*13 cm filtr

Rouška dvouvrstvá Caramilla:

26 * 40 cm

17*18 filtr

Rouška dvouvrstvá Loktu She:

30*36 cm

Rouška s kapsou na filtr (šablony zdarma)

Návod na výrobu roušky:

Roušku ušijeme jednoduše dvojitým zahnutím delších stran, přičemž v jedné z těchto stran zajistíme šitím vnitřní vrstvu tvořící kapsu. Na fotce vidíte okraje jednoduše zašpendlené, bez žehlení.

Ideální je však okraj zažehlit, kromě obvyklé horké žehličky můžeme použít i ruční rozžehlovač švů od firmy Clover.

Jeden z okrajů můžeme prošít, s druhým zatím počkáme.

Pod druhý okraj totiž potřebujeme zašít i vnitřní vrstvu roušky, která vytvoří kapsu pro filtr. Pod dvojitě zažehlený okraj si tedy tuto vrstvu našpendlíme.

Připraveno pro šití.

Nyní můžeme prošít i druhý okraj.

Vnitřní vrstva tvořící kapsu je tedy z jedné dlouhé strany volná.

Nyní si dvojitě zahneme i obě krátké strany.

A prošijeme – tak, aby vznikly tynýlky pro navlečení gumy či tkaničky.

I na hotovou roušku se začištěnými okraji můžeme doplnit drátek na tvarování kolem nosu. Stačí odšít v okraji požadovaný úsek a do vnitřní vrstvy látky udělat opatrně dírku třeba velkou jehlou či šídlem. Dírky dělám cca 4 – 5 cm od středu roušky. Dírky lze též obšít jako knoflíkové dírky na šicím stroji (kdo má tu možnost).

A sem pak vsunout drátek.

Posledním krokem je navlečení tkalounu a rouška je připravena.

Vložení filtru:

Filtr stříháme právě tak veliký, jako je vnitřní otvor kapsy. Vložíme jej mezi dva papíry a nebo složený papír. Díky tomu lze dobře filtr zavést až do rohů roušky.

Filtr si nechám na konci maličký kousíček koukat (asi 2 – 3 milimetry) a vsunu až do kraje roušky. Pak opatrně přichytnu kousíček, co kouká, aby filtr zůstal v roušce a “pustil se papíru” a papír vyjmu.

Opatrně vyjmu papír.

Filtr se v roušce krásně přichytne a přilne k ní. Proto kapsa  může být dole na roušce, filtr určitě “nevypadne”.

A je hotovo.

Rouška se na obličej přizpůsobí stažením šňůrky v tunýlku.