Romantická halenka, zdobená jemnými “kanýrky”, s balonovými rukávky. Moc slušivá, na šití není úplně pro začátečníky;-)

18. 8. 2020 Byla nahrána na server nově zpracovaná verze v PC. Novou verzi si stáhnete z platných odkazů v A4 černobíle. V uživatelském profilu budete mít střih též barevně a na A2.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih je zpracován na A4 a A2, barevně a černobíle. Velikosti jsou 74/80 a 86/92.

Rozměry a spotřeba:

Šířka v průramcích: 74/80 – 20 cm, 86/92 – 27 cm (v pase je mírně projmutá)

Délka od ramene: 74/80 – 29 cm, 86/92 – 34 cm

Budeme potřebovat:

  • 0,5 m jemného plátýnka nebo popelínu
  • asi 5 malých hezkých ladících knoflíčků

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je vhodný pro jemnější tkaniny – 100% bavlnu, jemnou riflovinu, popelín, len, jemný prací kord.

Látky

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

Schéma přídavků na švy a záložky. Ve střihu máte již přídavek na zapínání.

Podle schématu přídavků na švy si připravíme jednotlivé díly. Pozor, zadní díl stříháme na přeložce látky:-)

Připravíme si rovněž proužky na kanýrky a légu se zapínáním: z celé šíře látky si nastříháme 3 proužky na “kanýrky”, široké cca 4 cm. Dále budeme potřebovat proužky látky na začištění okrajů na zapínání halenky (délka halenky a šířka proužku cca 5,5 – 6 cm – dva proužky) a rukávů (cca 23 x 3,5 – 4 cm – dva proužky).

Přední i zadní díl jsem v délce začistila na overlocku (lze cikcakem nebo OL stehem na běžném šicím stroji). Můžete to ale udělat a po “olemování” légou nebo klidně až po sešití halenky.

Kanýrky budeme řasit složené na polovinu.

Řasit lze buď na overlocku, nebo na běžném šicím stroji. Na overlocku nastavíme napětí nití na 8-8-5-5 a diferenciál na 2 a látku nenapínáme, jen jemně přisouváme, aby šla do stroje rovně. Nemáme-li overlock, tak řasíme klasicky: začistíme si okraje, aby se netřepily, a pak prošijeme rovným stehem s výrazně povolenou horní nebo spodní nití, za nit, která je utažená pak zatáhneme a nařasíme dle potřeby, bude třeba asi nitky na koncích k sobě pevně stáhnout, aby se kanýrek nepovoloval, a nebo prošít ještě jednou už nařasené s normálním napětím nití.

Více o řasení najdete zde:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Kanýrek máme připravený.

Nařasíme si také balonové rukávky, a to jak v délce, tak v části rukávové hlavice. Více o šití balonového rukávu zde.

Opět lze k řasení využít buď OL, nebo běžný šicí stroj.

Připravený nařasený rukávek.

Připravíme si proužek na zapínání halenky. Oboustranně podhrneme a zašpendlíme (zažehlovat netřeba, staří přejet nehty).

Poté vsuneme opatrně nařasený kanýrek (vždy odšpendlíme, opatrně vsuneme a zašpendlíme).

Připraveno.

Stejným způsobem připravíme i rukávky.

Opatrně prošijeme blízko okraje proužku – tak, aby se skrylo šití z řasení.

Sešijeme náramenice předního a zadního dílu.

Výsledkem bude tento tvar:-)

Nyní pečlivě našpendlíme rukávy (podle značek na rukávech i předních dílech) a následně přišijeme.

Všité rukávy.

Sešijeme celý boční šev rukávu i halenky.

Téměř hotová halenka.

8Druhou možností je nejprve sešít rukávky. Sešijeme rukávek k sobě a začistíme rovným stehem přídavek švu, aby nekoukal ven.

9
Sešijeme základní díly halenky k sobě a všijeme rukávky.

Na řadě je límeček. Na líc jednoho z dílů pečlivě našpendlíme kanýrek.

A lícem na něj následně i druhou část límečku – leží nám tedy na sobě oba díly límečku lícem na líc a mezi nimi je kanýrek.

Sešijeme.

Otočíme na líc, můžeme ještě v kraji proštepovat.

Límec všijeme do průkrčníku – pokládáme límeček na rub halenky, poté přetočíme do líce!

Starší fotonávod:

2

Naneseme střih na látku. Z celé šíře látky si nastříháme 3 proužky na “kanýrky”, široké cca 4 cm. Dále budeme potřebovat proužky látky na začištění okrajů na zapínání halenky (délka halenky a šířka proužku cca 5,5 – 6 cm – dva proužky) a rukávů (cca 23 x 3,5 – 4 cm – dva proužky).

3

Proužky si nařasíme na overlocku (nastavíme napětí nití na 8-8-5-5 a diferenciál na 2 a látku nenapínáme, jen jemně přisouváme, aby šla do stroje rovně). Nemáme-li overlock, tak řasíme klasicky:
Začistíme si okraje, aby se netřepily a pak prošijeme rovným stehem s výrazně povolenou horní nebo spodní nití, za nit, která je utažená pak zatáhneme a nařasíme dle potřeby, bude třeba asi nitky na koncích k sobě pevně stáhnout, aby se kanýrek nepovoloval, a nebo prošít ještě jednou už nařasené s normálním napětím nití.

O řasení zde:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

4
Připravíme si u zapínání halenky proužek, oboustranně podhrneme a zašpendlíme (zažehlovat netřeba, staří přejet nehty), po té vsuneme opatrně nařasený proužek (vždy odšpendlíme, opatrně vsuneme a zašpendlíme).
5
Opatrně prošijeme blízko okraje proužku – aby nebylo vidět šití z overlocku u “kanýrku”:)
6
7
Nařasíme rukávek – v horní části, ne po celé délce – necháme si volné nitě a regulujeme nařasení podle obloučku v průramku a z druhé straně proužku na začištění konce rukávu.
8
Začistíme rukáv, stejně, jak jsme to dělali u okrajů halenky na zapínání. Pak sešijeme rukávek k sobě a začistíme rovným stehem přídavek švu, aby nekoukal z rukávku:)
9
Sešijeme základní díly halenky k sobě a všijeme rukávky. (Můžeme to udělat i obráceně, sešít jen ramena a pak všít rukáv a sešít rukáv od konce přes průramek a podél boků, je to tak jednodušší).
10
Všijeme límec – obě části položíme na rub směrem “do halenky” a přišijeme. Límec jsem nevyztužovala, byl pak moc tuhý. Pokud chcete vyztužit, tak jen jemným vliselinem (doporučuji u hodně jemňoučkých plátýnek, tam je to třeba).
11
Otočíme na líc a konce límečku podhrnujeme a všíváme do něj proužek nařaseného kanýrku. Prošijeme. (Límeček by měl začínat a končit kousek od kraje, aby se při zapínání nepřekrýval, já jsem na to zapomněla:)
12

Už zbývají jen knoflíčky a dírky. Dírky našijte svisle. Knoflíčky jsem přišívala na stroji:)