Pro šití pružných materiálů je výhodou, když má stroj regulaci přítlaku patky. Důvod je ten, že úplet se pod patkou, která moc tlačí do látky, natahuje a po vyjmutí ze stroje se vlní. Snížením tlaku se sníží to, jak moc se natáhne úplet pod patkou, a tím je pak vlnění menší. To je podle mě zásadní, aby se úplety nevlnily. Regulaci přítlaku patky nemají všechny modely! Mají ji již víceméně asi všechny značky, ale ne u všech svých modelů. Ne všechny stroje, které mají tuto funkci uvedenou, mají její funkci opravdu dostatečnou a skvělou. Velmi dobrý přítlak mají stroje Janome, Juki a Garudan, dobře funguje i Ladě, pokud má kovový šroub, zpravidla bych nedoporučila u obyčejných strojů plastový šroub na regulaci, elektronická regulace (tlačítkem nebo na display) funguje dobře (tu má např. elektronický Pfaff vyšší třídy). Bez debat je samozřejmě regulace přítlaku u Bernin. Brothery vyšších tříd mají též regulaci přítlaku, vyzkoušen tento model nemám, ale věřím, že to bude v pořádku. Přítlak patky se hodí i při šitý vysokých vrstev materiálu (tam se zvyšuje, u úpletů se snižuje).
Některé starší stroje kupodivu regulaci přítlaku patky mají, ale mají ji schovanou pod krytem osvětlení.
Plastový regulační šroub, který mají některé nejlevnější mechanické stroje víceméně nefunguje. Nebo tedy mně nefungoval zatím na žádném stroji. Točení podle mě nemá efekt. Pokud máte tento šroub u své Lady, kupte si kovový šroub a vyměňte si ho, pak regulace funguje výrazně lépe!
Kovový šroub regulace přítlaku patky funguje mnohem lépe než plastový. Do většiny šicích strojů lze tento dokoupit. Dávala jsem Lady šroub i do jiných značek šicích strojů, ale pravda je, že někde mi přišlo, že ani to, bohužel, nepomůže. U Lady H73A tento šroub funguje, ale rozsah regulace je menší než mají některé jiné stroje.
Regulace kolečkem – nevýhoda je, že má jen pár stupňů a není pozvolná, ale funguje jinak skvěle, a myslím, že dostatečně. Na 2 je to střední přítlak, na 1 menší, na 0 minimální a na 3 vyšší. Myslím si, že naopak pro začátečníka je toto skvělá věc, protože ví “šiji úplety, dám si dvojku”. Tuto regulaci jsem viděla u Janome a Garudan.
Kolečko na regulaci přítlaku patky u stroje Juki, podobné mají i stroje Brother. Jsou na něm vyznačené stupně přítlaku (u Juki od 1 do 7, hodnota 5 je doporučená jako nejčastěji používaná), ale lze jím otáčet plynule, tedy nastavit přítlak klidně někam “mezi”.
POZOR, když má stroj uvedenou regulaci přítlaku automaticky, tak to znamená, že ji má z výroby automaticky nějak zregulovanou, ale nemůžete si ji regulovat manuálně vy sami. Tzn. takový stroj tu regulaci přítlaku patky nemá!
Nutno dodat, že u některých strojů můžete demontovat kryt a regulaci najdete schovanou pod ním. Musíte pak ale vždy při regulování stroj rozebrat. Většinou je třeba přítlak měnit podle materiálu. Měním ho velmi často. I úplet nešiji vše na stejný přítlak, ale měním podle místa a počtu vrstev, podle stehu…
Některé stroje ale tuhle možnost ani tak nemají, toto je, tuším, Brother, který nemá regulaci přítlaku patky ani ve funkcích, ani po rozebrání.
Další, co je u šití úpletů fajn, je horní podávání (kráčející patka, která se doporučuje jako náhrada horního podávání trochu pomůže, ale horní podávání nenahradí, navíc dělá dost rámus a musí se složitě montovat).
V tomto videu se můžete podívat na srovnání: