Igelitové sáčky můžeme ve většině případů nahradit jejich hezčími a ekologičtějšími šitými variantami. Ukážeme si, jak ušít pytlík třeba na drobné dárky, na nákup ovoce a zeleniny, na praní jemných a drobných věcí nebo pytlík na uchovávání pečiva. Všechny postupy jsou si velmi podobné, liší se jen drobně způsobem řešení tunýlku na stahování.

Více o materiálech a další inspirace:

Bez obalu / Zero Waste – inspirace pro šití

Jak ušít sáček (zero waste, na cvičky, na cokoliv)

Sáček na chleba s průchodkami:

Dárkový pytlík / sáček na cokoliv

Můžete v něm darovat nějakou drobnost (nebo i větší věc, záleží na velikosti pytlíku 🙂 ). Můžeme v něm mít uložené látkové odličovací tamponky. Můžete do něj dát něco dobrého… prostě cokoliv 🙂

Materiál

Bavlněné plátno, pro luxusnější dárkovou variantu třeba organza nebo tyl… Rozměry dle požadované velikosti pytlíku :-). A k tomu nějakou ladící stužku nebo šňůrku na stažení.

Postup

Připravíme si dva obdélníky látky, velké tak, jak chceme velký pytlík (plus přídavky na švy a založení do tunýlku). Případně podle toho, jak velký kousek látky máme :-). Může být i jeden dlouhý pruh vcelku, ušetří se tak šev na “dně” pytlíku.

Pokud šijeme ze dvou dílů, sešijeme kratšími stranami k sobě. Tento šev a celý obdélník začistíme proti třepení, např. cikcakem.

Na obou kratších stranách si do rubu založíme cca 1 cm (nebo víc, podle toho, jak široká bude stužka/šňůrka na stažení, taky je potřeba myslet na to, aby šla tunýlkem pomocí spínacího špendlíku/špendlíčku protáhnout) a zažehlíme.

Přeložíme napůl (lícem k sobě) a sešijeme boky.

Šev začne vždy těsně pod okrajem založení.

Přetočíme na líc, zatím nesešité švové přídavky u horního okraje se tím jakoby založí dovnitř. Přežehlíme boky.

Volný horní okraj podhrneme dovnitř, na bocích zajistíme špendlíky.

Otočíme zpět na rub, tunýlek se tak bude lépe prošívat.

Prošijeme rovným stehem kousek od okraje.

Přetočíme zpět na líc. U horního okraje vznikly hezky začištěné vstupy do tunýlků.

Navlékneme šňůrky nebo stužky. Postup podle fotografie – nejdřív dovnitř do tunýlku na “zadní” straně vpravo, vyjedeme ven vlevo, rovnou zpět vlevo na přední straně a vpravo vepředu ven. Druhá stužka bude opačně, aby šly proti sobě – začne vzadu vlevo a skončí vepředu vpravo.

Po navlečení koukají z každé strany dvě stužky.

A když se za ně zatáhne, pytlík se stáhne :-). Doporučuji konce zajistit uzlíkem nebo korálkem, aby se stužka nevyvlékla.

Hotovo, můžeme plnit! V tomto pytlíku bydlí odličovací tamponky :-).

 

Sáček na praní nebo na ovoce/zeleninu

Takovýto sáček se hodí nejen jako alternativa igelitových sáčků při nákupu ovoce a zeleniny (inspiraci na další varianty najdete v tomto článku), ale využijete ho i na praní například jemného prádla nebo drobných věcí, které se v pračce rády schovávají do těsnění nebo do jiných kusů oblečení.

Materiál

Síťovina, biobavlněný tyl (viz zmiňovaný článek), organza, stará záclona… a k tomu opět šňůrka na stažení a brzdička

Postup

Ze síťoviny (nebo jiné látky) ustřihneme dlouhý pruh, přeložíme ho napůl kratšími stranami k sobě a na jedné straně založíme na šířku budoucího tunýlku.

Sešijeme boky. Na straně, kde bude vstup do tunýlku, začíná šev pod linií založení, druhý bok sešijeme odshora dolů celý. Podle povahy materiálu začistíme, u síťoviny to nutné není.

Založíme horní okraj do tunýlku (směrem do rubu). V místě, kde jsme si nechali nesešitý začátek, zahrneme do založení i přídavek švu.

Poté založíme celý horní okraj. V síťovině špatně drží špendlíky, lepší jsou svorky.

Tunýlek prošijeme.

Vznikne tohle – u jednoho bočního švu sešito, u druhého začištěný vstup a východ z tunýlku :-).

Pokud na stažení použijeme polyesterovou šňůru, zatavíme nejprve konce zapalovačem, aby se dál netřepily.

Šňůru navlékneme do tunýlku.

Přidáme brzdičku, konce zauzlíkujeme a máme hotovo :-).

Takto ušitý sáček může sloužit jak k nákupu ovoce a zeleniny (pro snížení váhy lze případně vynechat brzdičku a šňůry jen zavazovat).

… nebo může sloužit jako sáček na praní, třeba pratelných odličovacích tamponků 🙂

Tunýlek lze samozřejmě řešit úplně stejně jako u dárkového pytlíku výše, pak bude kousek šňůry u jednoho boku vidět, tunýlek je tam jakoby přerušený (zde pytlík ze žlutou šňůrou).

 

Sáček na pečivo

V igelitu pečivo plesniví, na vzduchu tvrdne. Určitě mu to však bude slušet v látkovém sáčku, který výborně dýchá a vysychání zpomalí.

Materiál

Plátno o rozměrech cca A3 (záleží na tom, jak velký pytlík chcete ušít), nejlépe lněné (ale samozřejmě lze šít i z bavlněného plátna).
Na tunýlek je potřeba proužek barevného plátna, široký cca 5 cm a dlouhý jako dvojnásobek šířky budoucího pytlíku + 2 cm navíc.
Na šňůrku je potřeba proužek barevného plátna, široký 4 cm a o něco delší než ten na tunýlek.
Případně ještě kousek látky na aplikaci, pokud chceme pytlík přizdobit.
Chcete-li si ušetřit práci, můžete na tunýlek použít třeba širokou keprovku nebo nějakou širší stuhu a šňůrku použít taky nějakou už hotovou nebo úzkou stužku.

 

Postup

Připravíme si tunýlek a stahovací šňůrku. Na šňůrku sežehlíme proužek látky na čtvrtiny a sešijeme. Na tunýlek si zažehlíme zhruba centimetrové okraje dovnitř.

Pokud na pytlík chcete našít nějaký obrázek, udělejte to teď. Pak látku přehněte napůl lícem k sobě, sešijte a začistěte.
Šev bude na zadní straně uprostřed, je třeba na to myslet při umístění motivu :-).

Vzniklý tunel otočíme na líc a šev prošijeme (předtím můžeme ještě sežehlit).

Otočíme zpět na rub a sešijeme dolní okraj jako dno pytlíku, začistíme.

Horní okraj dvakrát zahneme (do rubu).

A prošijeme (rovným stehem).

Na řadě je tunýlek. Krátké okraje si kousek podhrneme a prošijeme. Ještě předtím si ale zkontrolujeme a případně upravíme délku, viz další obrázek.

Potom si tunýlek našpendlíme kousek pod horní okraj pytlíku, mezi konci musí vepředu zůstat zhruba 1 – 1,5 cm mezera.

Po dlouhých stranách přišijeme.

U vstupu do tunýlku prošijeme několikrát tam a zpátky, bude to hodně namáhané místo. Případně lze toto vyřešit i jinak – tunýlek sešít kolem dokola bez mezírky, v tom případě si do něj předem vyšít knoflíkové dírky nebo narazit průchodky.

Do tunýlku navlékneme připravenou šňůrku a její konce zauzlujeme.