Ušít si doma punčocháče? Ještě před rokem mi to přišlo nemožné, to přece nejde!

Koumala jsem nad tím několikrát, a nevykoumala. Pak přišla Katka, žena činu, s nedostatkem dobrých punčocháčů v šuplíku, a prostě to zkusila. Výsledek mi vyrazil dech. Nakreslila své řešení, prozkoumala jsem její punčocháče (v kostele, po bohoslužbách, kdy Katka křtila našeho Jakuba:) a přišly mi geniální.

A pak jsem to zkusila taky… nadšení u mě i u Jasmíny.

Takže pro vás, které jste tomu dosud také nevěřily, jsem zpracovala střih na punčocháče, abyste si to také mohly zkusit. Rozhodně to ale není instantní střih “vytisknu – ušiju”. Bude třeba měřit, a to pečlivě. A případně upravit.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Verze střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih:

-59%
puncochace

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 92, 98

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A0 (Střih verze normal a širší je příliš velký na A0, takže největší velikost je jako puzzle a musíte si vykopírovat dva díly a slepit), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Verze střihu:

Protože punčocháče jsou velmi náročné na to, aby dobře sedly (nesmí totiž moc odstávat a krabatit se nikde, musí dokonale padnout na obvod těla) a zároveň není jednoduché střih pro začátečníka výrazně upravit, zpracovala jsem 3 základní verze střihu, které obdržíte všechny za jednu cenu, abyste si mohly vyzkoušet, případně volit verzi podle materiálu (třeba merino se hodně natáhne, tam by stačila mnohdy užší verze než z úpletu).
Verze užší je pro žížaly – fotka Jasmínky na fotkách. Nemají zadek, stehna, lýtka, prostě tyčky. Verze normal je pro normální dívky, sportovní postavy, které jsou tak akorát. Verze širší je pro dívky, které mají trochu více hmoty na těle.

Přesto ale všichni měřte! Vybírejte velikost podle látky, ze které budete šít. Punčocháče mají být na obvod menší než obvod postavy! Zároveň doporučuji, šijte punčocháče akorát na výšku postavy, nešijte je “rostoucí”, nevypadá to hezky, krabatí se to a putuje ťapka v botě tam, kam nemá. Na délku vnitřní nohavice dítěte by měl být střih kratší o 5 – 10 cm (podle velikosti). Míry v tabulce odpovídají výšce dítěte a délce vnitřní nohy průměrného dítěte s normálním poměrem těla a nohou.

Jasmína na fotce je vysoká 133 cm a má velikost 134.

Rozměry a spotřeba:

Jak vybrat správně velikost a upravit střih na míru:

U punčocháčů musíte kromě šířky (obvod přes zadek, lýtko a stehno) ohlídat dvě základní veličiny: vnitřní nohavici (od rozkroku po patu) a délku chodidla (od paty po špičku). V této veličině se děti liší. Střih je zpracován tabulkově na velikost chodidla průměrně u dané velikosti, ale určitě nebude sedět na 100% všem. Délku chodidla si jednoduše můžete upravit – oblouček a přední vykrojení posunete podle potřeby dál nebo blíže ke špičce. Délka chodidla u punčocháčů by měla být ale kratší než délka chodidla u dítěte. Resp. aby seděl střih přesně. Může být ponožka dole delší s prostorem pro “růst”. Jen to nebude někomu možná příjemné v botě. Je třeba to vyzkoušet.

Vnitřní nohavici můžete upravit tím, že část chodidla od paty posunete blíž nebo dál od rozkroku. Délka vnitřní nohavice by měla být cca o 5 – 10 cm kratší než délka vnitřní nohy dítěte (měříme od rozkroku po patu).

Úprava střihu na šířku: Pokud se nevejdete do verzí úzká – normal – široká, můžete si jemně střih upravit. V oblasti přes zadek libovolně, rovnoměrně z obou stran střihu, nohavice jen jemně, aby vám sedělo dole chodidlo:-)

Materiál:

Na punčocháče musíte volit pružný materiál. Důvod je, že aby vypadaly hezky, jsou hodně úzké v oblasti nad kotníkem. Toto zúžení by nemusela teplákovina dobře zadaptovat pak při nošení, ale nezkoušela jsem. Šiji z úpletu s elastanem. Jakéhokoliv nad 5% podílu elastanu, ale v úpletu. A pak budou naprosto luxusní z merina. Tam naopak s pružností problém není, a to i v merinu bez elastanu, jednolícním, oboulícním, jakémkoliv.

Inspirovat se můžete zde:

Z čeho šít legíny?

Zkušenosti z praxe:

Punčocháče kamarádka Katka nosí od září, velmi intenzivně, po 3 měsících zaznamenává prošoupanou patu. Doporučuje všem švadlenkám nevyhazovat odstřižky a patu v případě prošoupání vyměnit. No, uděláte toto u kupovaných punčoch? Naše Jasmína nosí intenzivně dvoje na střídačku měsíc a zatím jsou jak nové.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

U punčocháčů je dobré dávat alespoň ve spodní části co nejmenší přídavky na švy. Důvod je, že pak jsou na nošení příjemnější. Dalším důvodem je, že v patičce moc prostoru na přidávání na švy není, je třeba ubírat co nejméně, protože v oblasti vykrojení patičky vlastně žádné přídavky ani přidat nejde, je tedy toto místo o švy “kratší”, v úpletu se ale 5 mm opravdu ztratí, a to i v proužkách.

Přesné naznačení, jak máte přidat na lemy a švy, máte ve střihové  příloze. Zejména na patičku a lem v pase.

Patičku si ušijete pružným stehem do ztracena, šiji třírovným pružným stehem a přídavky švu odstřihnu na úplní minimum. Pozor toto neplatí u merina!!!

Merino doporučuji šít na overlocku. A nebo dobře začistit. Ale přídavky na švy musí být alespoň 0,5 cm.

Ušitou patičku pak vsadíme do výkroje.

Sešitou patičku si vešpendlíme do výkroje na patu.

Našpendlená patička z lícové strany.

Všijeme ji do výkroje.

Nyní na sebe složíme obě strany nohavice a od špičky (ze ztracena) po vnitřní nohavice až do rozkroku. Šev k patičce já šiji na běžném šicím stroji (u úpletu) třírovným pružným stehem a přídavky švu pak sestřihnu na minimum. Od patičky pak šiji již na overlocku. Zejména kvůli rychlosti:)

Ušitá “ťapička”.

Nakonec sešijeme sedy punčocháčů. Dále pak pokračujeme jako u legin všitím gumy do pasu.

První prototyp, ještě jsem pak střih mírně upravovala na svou “žížalu”.

Šev zůstává jen na vnitřní straně nohy, kde není až tak nápadný.