Střih na roušku “s úsměvem” (aneb “kačeří zobák) mi přišel o víkendu hned od dvou čtenářek. Protože jsem zkusila úplně všechny střihy na roušky, co jsem našla, tak jsem neodolala a přátelé, je to vážně pecka! Skvělý střih, dokonale všude sedí, neleze do očí, neleze při nádechu do pusy, s drátkem dokonale sedí. Prověřeno praxí před mnoha lety. Skvěle se v ní dýchá. Střih si během 24 hodin na sociálních sítích získal opravdu neskutečnou oblibu!

Níže najdete i fotonávod, který jsem velmi rychle nafotila.

Zde dopis paní Simony:

“Dobrý den,

našla jsem doma prvorepublikovou roušku, díky které naši rodiče a prarodiče zvládli španělskou chřipku. Perfektně padne a je vhodná zvláště pro ty, kdo nosí brýle a padají jim přes roušku. Navíc se brýle s touto rouškou nezamlžují.Je ze 2 vrstev husté tkaniny (plátno, sýpkovina) tak, že se vrstvy směrem tkaní kříží a tím se zvýší účinnost roušky, úvazy buď ušité ze stejného materiálu, nebo z keprovky, což jde vyvařovat.Ve středním švu se vnitřní a vnější vrstva nesešívají, když se pak po vyprání vrstvy od sebe roztáhnou rychleji schne. Je zde možnost i vynechat kapsu na vložení další vyměnitelné vrstvy. vše je patrné z popisu u střihu.

Doporučuji hlavně těm, kdo se starají o velmi ohrožené skupiny lidí (zdravotníci, kurýři, pečující o přestárlé nebo např. o lidi s astmatem či roztroušenou sklerózou. Střih je na ušití sice náročnější, ale funkčností tvaru téměř nepřekonatelný. Naši předkové to měli vymyšlené!

Sama mám doma rodiče vysokého stáří, vím jak je to náročné i psychicky – takže až budeme z nejhoršího venku a bude se šít do zásoby na výměnu, tak tento střih umožňuje i vsadku do středního švu, která vykouzlí na roušce úsměv – psychika je pro imunitu důležitá a ponorka komplikuje práci pomáhajících! Bohužel, šít neumím, ani nezvládnu více než se starat nyní o rodiče a chránit je a venčit psa, takže aspoň kéž vám slouží tento střih, který poskytněte prosím komukoliv, kdo projeví zájem.

Vyrobila jsem podle tohoto prvorepublikového vzoru střih a přikládám i ukázkové foto prvního domácího výrobku. Stačí zadat tisk z .PDF jako “skutečná velikost” a pak překontrolovat míry podle referenčních kót, které jsou u střihu uvedeny – to je pro dámskou velikost. Pro muže zvětšit na 120%, pro děti zmenšit – to nemám vyzkoušené kolik.

Kéž se vám daří a držím palce!!! 

Simona Dračková”

Střih:

Prvorepubliková rouška (střih zdarma)

Dospělá tisk na 100%, dítě 6-7 tisk na 90%, dítě 3-4 roky tisk na 70%. Pokud je mužům 100% tisk málo, tiskněte na 110%.

Podle střihu je dovoleno šít i za úplatu. Kdo vám roušku na zakázku ušije? Kontakty zde.

Z Facebooku Tomáše Šebka, z Lékařů bez hranic, koukejte na tu roušku:-) Jó, poklady… 

Videonávod:

Návod:

Doporučení pro roušku jsou 2 vrstvy, volte ale tenké plátýnko. Doporučení je i sypek, ale mě osobně se přes něj hůře dýchá. Za sebe mi přijde super třeba jemný popelín dvojmo. Důležité je, že se směr nitě dává u vnitřní i vnější vrstvy jinak. U jedné 45 stupňů a u druhé běžně na osnovu. Vše máte na střihu.

Zde je vidět směr vlákna – vlevo je to běžně na osnovu, vpravo 45 stupňů.

Ke střihu přidáme na švy!

Máme tedy 2 a 2 díly, na osnovu a 45% na osnovu.

Sešijeme oblouk. 

Rovným stehem a začistit.

Dámě obě vrstvy do sebe – líc k líci.

Pak si sešpendlíme k sobě obě vrstvy a sešijeme delší strany. Necháme si “boky” roušky nesešité. Tam patří ještě tkaničky.

U očí je třeba oblouky nastříhat. 

Přetočíme na líc.

Dáme k sobě boky roušky – podhrneme dovnitř. 

A nahoru a dolů na bok roušky všijeme tkaloun, keprovku nebo jakoukoliv pevnou tkaničku.

Tkanička všitá na bok.

Ušito. Vně dáváme vrstvu, která má polohování na látku na 45 stupňů k osnově.

Kolem nosu můžete všít ještě tunel na drátek. Já mám tak radši. Tunel šiji z jemné záčistky. Lze šít i třeba ze šikmého proužku nebo kousku plátna.

Toto s maskou udělá drátk, krásně to tvaruje… 

Maska by měla dokonale sedět – kolem nosu, očí, na tvářích a u brady. Krásně se v ní dýchá a neleze do pusy.

Zde obrázek, který reaguje na některé námitky vůči roušce se švem, že v ní jsou díry po jehle. Nejsou… jehla projede ve struktuře tkaniny a naopak nit ještě dírku po jehle ucpe… 

Toto je stará rouška z nemocnice, ve které už kdysi dávno byl tunýlek na drátek. Rouška je zde dokola prošitá a látka je jen nastřižená pro tunýlek.

Roušku v akci můžete vidět také zde ve videu: