Dneska jsme s kamarádkou mluvily o tom, že by bylo dobré dávat na blog také recepty pro naše nejmenší strávníky, chystám se už dlouho, ale problém je v tom, že nestíhám pokrmy fotit, protože je dělám za hladového povzbuzování Jasmínky a nesnesla by, abych je před jejími zraky ještě fotila. Takže zatím bez fotek, ale co byste chtěli, prostě to vypadá všechno jako kaše, jen to má jinou barvu:)

S příkrmy začínejte tehdy, když dítěti nestačí už kojení a pláče hlady (ideálně nejdřív po šestém měsíci, a to i u dětí na UM; výhradní kojení do osmého měsíce je jedině prospěšné, pokud dítě dobře prospívá).
Pro inspiraci doporučuji knížku Bio a dítě a také některou knížku od Petra Fořta (třeba Aby dětem chutnalo). Nicméně i pana Fořta jsem si musela trochu liberalizovat, abych se neutrápila k smrti tím, co všechno Jasmínka nesmí a čím ji chtějí krmit všichni okolo… Řídím se doporučeními našeho pediatra, který je velmi rozumný člověk. Takže maso od ukončeného osmého měsíce, 2x týdně. Lepek a kravské mléko až od ukončeného desátého měsíce. Cukr vůbec. Nejraději nepřislazovat vůbec, pokud opravdu je to nezbytné, tak laktózou nebo hroznovým cukrem, od osmého měsíce lze i javorovým sirupem. Do každého jídla dávám lžičku panenského olivového oleje v kvalitě bio. Ostatně většinu zeleniny a obilnin máme v kvalitě bio, ovoce české.
Jídlo vařím v páře (v parném hrnci na rýži:), na nerezovém pařáčku. Maso vařím v papiňáku.
Pro první příkrmy si vyberte ideálně dýni hokkaidó. Doporučuje se všude mrkev, ale je to hrozná blbost, protože mrkev dost dětem působí zácpu stejně jako brambora, která se doporučuje jako druhá. Po té, co jsem si prožila s Jasmínkou první týden příkrmů, už nikdy mrkev dávat jako první teda nebudu! Dýně je sladká, rychle uvařená, hodně zdravá a navíc nestaví. Začněte pár lžičkama, aby si organismus zvykl. Pak můžete zkoušet další zeleniny – doporučuji pro začátek cuketu, brokolici (začít opatrně malinkou částí kvůli nadýmání – nedávat ze začátku košťál, ale jen ty vrcholky) a batáty. Já jsem dávala i zelený hrášek. Mrkev přidávejte opatrně po malých částech, abyste viděli, zda vaše miminko staví nebo ne. Stejně tak u nás dopadla brambora.
Od 7. měsíce jsem přidala fenykl a červenou řepu, recepty pak uvidítě dále.
Recept pro první příkrm:

Pyré z dýně hokkaidó

Dýni hokkaidó oloupeme a nakrájíme na kostičky, dáme na pařáček a vaříme v páře do změknutí. Pak rozmačkáme vidličkou (nebo propasírujeme nebo rozmixujeme). Přidáme olivový olej a doředíme vodou tak, aby byla kašička požadované konzistence. A pozor, neujídáme:)