Rády bychom vám představily novinku – pružnou nit Sabaflex. Pozor, nejde o klasickou chemlonovou nit – ta se používá do chapačů overlocku či coverlocku a je jen málo pevná. Tuto Sabaflex nit můžeme použít i do běžného šicího stroje a dokonce s ní můžeme šít nepružným stehem a steh pak stejně mírně pruží!

Nit je k dostání na eshopu Čendulka.

SabaFLEX – je moderní, elastická šicí nit z nové suroviny pro velice pružné švy. Její obrovskou výhodou je velice jemný a hladký povrch. Při použití této nitě jako spodní nitě overlockového švu vykazuje celý tento šev hladký omak. Proto má tato nit uplatnění hlavně u švů, které jsou na rubové straně v kontaktu s tělem. Umožňuje použít klasický vázaný steh tam, kde by jinak byl nutný řetízkový a velice jemný steh z důvodů elasticity švu.

SabaFLEX má specifickou vlastnost – tažnost okolo 60 %, což umožňuje ji použít při sešívání elastického materiálu i vázaným stehem.

SabaFLEX 120 – nit určená na sešívání elastických materiálů, plavkoviny, případně materiálů s elastanem.

Doporučené jehly 70-90

Zde v detailu je vidět, že nit je několikrát hodně kroucená. Díky tomu má specifické vlastnosti.

Při šití je potřeba poštelovat napětí nití, já na svém stroji musela hodně povolit napětí horní nitě.

Zde na fotografiích vidíme srovnání nepružné niti (šedá) a pružné Sabaflex (bílá). Protože z fotografií jde pružnost vidět jen těžko, připravily jsme pro vás i krátké video:

 

Další zajímavou alternativou pro běžné šicí stroje je nit Seraflex v menším návinu – 130m – rovněž se prodává v mnoha barvách.

Pro prošití kapes nebo průkrčníku běžným stehem např. u elastické teplákoviny postačí nit Seraflex, která mírně pruží. Nehodí se však na sešívání běžným stehem, u sešívání legín a triček (atp.) bych volila Seraflex šitou v pružném stehu.

Tuto nit v akci můžete vidět zde: