Pro malé děti jsou přetáčecí rukávky a nohavičky šikovnou variantou k rukavičkám a botičkám. Přinášíme Vám tedy návod, jak tuto variantu na střihu k bodýčku či overálku vytvořit. Na přehrnovací konce rukávů a nohavic není speciální střih, tuto variantu si můžete lehce vytvořit úpravou kteréhokoliv střihu (který obsahuje rukávy či nohavice, pochopitelně;)).

Přehrnování přímo součástí rukávu/nohavice

(zde na rukávu, ale stejný postup lze aplikovat i na nohavici – pokud navíc máte přední a zadní díl nohavice, není nutné se mordovat s nastřižením a maskováním záševku)

  1. Budeme-li šít přehrnovací rukáv, vyjdeme ze základního střihu na rukáv. Černou čarou je naznačena základní střihová linie, přesah je už přidaný přídavek na šev. Jak vidno na fotografii, přídavek na lem ve střihu nepřidávám, bude se totiž od základního střihu lišit. Důležité je také to, že na konci rukávu cca 1cm na šířku přidám (jak uvidíte, budeme na rukávu dělat něco jako malý záševek na hřbetu ruky).
  2. Přídavek na lem vypadá takto: v přední části rukávu přidávám 1,5cm jako na obvyklý lem, zatímco zadní části rukávu přidám cca 5 cm.

3. Střed rukávu nastřihnu až do hloubky 5 cm od okraje střihu (tedy tolik, kolik jsme přidali na zadní části).

4. Přídavek na lem v zadní části (bude tvořit ono kýžené přehrnování) si zaobroubím – buď obnitkou, nebo hustým cikcakem (šlo by samozřejmě i přidat více a běžně založit, ale protože přehrnování nemá rub a líc, ale je “lícové” oboustranně, volím raději nějaký oboustranně fungující způsob lemování).

5. Přední část rukávu založím úplně běžně (zde coverlockem).

6. Rukáv si přehnu a oba  budoucí okraje rukávu by mi měly lícovat.

7. Ještě jednou fotografie toho, jak to má složené vypadat 🙂

8. Rukáv sešiju. Spodní šev klasicky, horní šev na hřbetu ruky bude jen jako záševek do místa, kde končí přehrnovací část. Čím preciznější a pozvolnější bude vyjetí z látky, tím méně to bude na líci vidět.

9. Například zde jsem se opravdu mohla snažit trochu víc, zatáčka overlockem je z líce vidět dost. Ale nemusela by 😉

10. Konce overlockového šití zakončíme zapošitím, či zašitím konce řetízku pod šev rukávu (video tohoto postupu je zde) a můžeme vyzkoušet přehrnovací efekt.

Přetáčecí nohavice můžete využít třeba i na softky pro lezoucí kojence/batolata:

Přehrnování součástí nápletu

(zde na nohavice, ale lze samozřejmě i na rukávu – jen má dvojnásobek vrstev, takže je opravdu teplé a dle mého úsudku se hodí víc na nožičky)

  1. První fáze vyměřování je poněkud mozkovarná, ale když si člověk vezme k ruce šablonu nápletu (čtvereček papíru na obrázku, rozměr samozřejmě musíte stanovit podle velikosti, kterou šijete), tak se dá vyměřit celkem snadno. Celý trik spočívá v tom, že náplet neděláme z jednoho dlouhého pásu, který by se sešil dokola, ale ze dvou částí. Jednoduché části a zdvojené přehrnovací části. Zde vyvstává otázka, kam přijde která část. V návodu výše, který byl šit na rukávě, byla dvojená část vzadu, v případě přehrnutí se přehrnula dopředu na dlaň. U nohavice jsem zvolila opačné umístění – aby nejvíce vrstev látky po přehrnutí vyšlo nikoliv na nárt, ale na plosku nožičky, která potřebuje být zateplená více. Ale toto je na uvážení každého.

2. Tedy takto bude vypadat budoucí náplet. Jednoduchá část přeložená pouze jednou, s přídavkem na přišití k konci nohavice; přehrnovací nohavice přeložená jednou a pak podruhé – první přeložení končí ve linii, kde na jednoduché části končí střih nápletu – pod touto linií je pak přídavek na šev na přišití k nohavici.

3. Ještě jednou ze strany, snad jsou přehyby dobře vidět.

4. Položíme na sebe a hrany sešijeme.

5. Dostaneme už funkční přehrnovací náplet, schází už jej pouze přišít k oděvu.

6. Náplet vložíme do nohavice…

7. …a přišijeme. Pozor na to, abyste šili opravdu jen ve švovém přídavku a nezajeli do přehrnovací části.

8. Zakončíme a zapošijeme řetízek a máme hotovo.