Odličovacích tamponků žena, která pečuje o svou pleť, použije za svůj život opravdu hodně. Pratelné tamponky krásně nasají tekutinu a výborně se s nimi pracuje, navíc působí jako jemný peeling.

Ušít tyto tamponky mne napadlo při pohledu na velké množství odstřižků z látek, když jsem šila plenky. Bylo mi líto tak drahé a krásné látky vyhodit. Používám je už téměř 7 let a jsem s nimi moc spokojená, normální vůbec nekupuji (i na cesty vezmu pratelné a zase si je přivezu zpět domů vyprat). Nejlépe se mi osvědčil velur na jednu stranu (bambus nebo bavlna) a froté nebo vafle na stranu druhou (na odličování to chce hrubší sílu:)

Na ušití vůbec není nic těžkého a pořizovací cena je vlastně zadarmo, protože se jedná o zbytky. I kdybychom počítali cenu kousíčků látky, co se na to spotřebuje, pohybovali bychom se v korunách. Myslím, že cena je srovnatelná s jedním balením jednorázových tamponů v nebiokvalitě nějaké “pokleslé značky”:-)

 

Materiál

Perfektní kombinací je bambusový aksamit a bambusové oboustranné froté (obojí koupíte v obchůdku Šijem dětem). Vrstva aksamitu je hedvábná a hlazení po obličeji se tak stává labužnickou relaxací. Vrstva froté je jemňoučká (je to prostě furt bambus!), ale zároveň “drsná”, aby odlíčila perfektně např. řasenku.

na jemnou stranu: krémový biobavlněný aksamit, oranžový kojenecký plyš (velur) a proužkovaný bambusový aksamit
na “hrubší” stranu: hnědé tkané bavlněné froté (starý župan), žluté bavlněné froté (staré prostěradlo), krémové bambusové froté

Na hladkou stranu se ale hodí i úplet nebo kojenecký plyš (velur) a v rámci recyklace a využití opravdu všech zbytků můžete na “drsnou” stranu kromě bambusového froté použít například i rozstříhané staré prostěradlo nebo župan :-).

 

Postup

Vytvoříme si kruhovou šablonu z kartonu o průměru cca 6,5 cm. Obkreslíme na zvolené zbytky látek a vystřihneme požadovaný počet koleček.

Sešpendlíme a odstřihneme okraje, aby na sebe vrstvy přesně pasovaly.

Pro jistotu můžeme před šitím i nastehovat nebo slepit lepidlem ve spreji, ale nutné to není, vrstvy po sobě moc necestují.

Šít lze na overlocku i na obyčejném šicím stroji. V obou případech obšijeme tamponky vždy kolem dokola :-).

Šití na overlocku

Na overlocku nastavíme diferenciál na hodnotu 2 (aby se okraje nevlnily), hustotu stehu na 3. Na konci článku najdete odkaz na video o šití rohů a obloučků na overlocku, ve kterém se přímo kosmetické tamponky ukazují.
Lepší je šít bez ořezu (pokud máme dobře připraveno a zarovnáno nůžkami před šitím).

Šití na rovnostehu

Na rovnostehu se osvědčilo (píše Jana) sešít nejdříve vrstvy k sobě rovným stehem (mám pak jistotu, že se mi to nikam nepohne) a pak obšít širokým hustým cikcakem. Ale především povolit přítlak patky a materiál pod patku trošku přisouvat.

Tamponek vlevo je ušitý při standardním přítlaku patku, uprostřed je přítlak patky povolený trochu a vpravo je povolený téměř na maximum (zase pozor, aby patka na látce “neplavala”).

Po přežehlení je i tamponek z rovnostehu krásně rovný.

Vlevo tamponek z rovnostehu, vpravo z overlocku. Tyto kosmetické tamponky jsou mimo jiné skvělé k trénování šití do oblouku :-).

Případně lze tamponky ještě po ušití začistit nůžkami.

 

Údržba

Ze začátku tamponky pouští chlupy, po pár vypráních se to ale ztrácí a máte už jen samou radost z používání.

Peru s prádlem, ručníky nebo plenkami v pračce – v sáčku na drobné prádlo. Sáčky mám dva, jeden na čisté a jeden na špinavé tamponky. Jak si takový sáček ušít, zjistíte v následujícím článku.

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

tampony2