Šaty v celku, které mají pas vypracovaný záševky. Lichotící střih, který se hodí i na slavnostnější příležitosti. Je skvělý u látek, kde nechceme kazit přestřižením vzor. Střih má variantu s prsním záševkem i bez prsního záševku. Velmi dobře sedí i na postavě s rovnými rameny, protože má na ramenou záševek, který modeluje prostor pro rameno.

Tento střih je moje vymazlené dítě –  bylo mnoho testovacích variant, proběhlo opravdu mnoho testovacích fází na velmi různých postavách (celé to trvalo mnoho měsíců). Potřebovala jsem odladit základní dvě varianty (malá/větší prsa), které budou sedět alespoň většině. Vím, co komu sedí lépe a jaké opravy prospějí velmi velkým prsům… všem bez úprav střih sedět nikdy nebude, to nemůže být ani cílem, důležité je vědět, co která úprava na které postavě dělá, proč to tak je a jak si s tím poradit.

Střih má dvě varianty – bez záševků na prsa – ta sedí velmi dobře postavám s malými prsy. Varianta na větší prsa sedí na velká prsa (rozhodně větší než mám já), na hodně velká prsa (v poměru ke zbytku postavy) je potřeba ještě trochu upravit (vše najdete v informacích níže). Moje postava snese střih bez záševku i se záševkem, který ale musím výrazně zmenšit:-)

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A0 (2*A0+A2): (Šaty jsou na A0, A2 je dlouhý rukáv) můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Varianty střihu:

Střih obsahuje:

  • Přední díl s prsními záševky
  • Přední díl bez prsních záševků
  • Přední díl se záševky v pase pro užší pas (pokud je neodšijete, získáváte variantu pro ženy, které už tak úplně pas nemají)
  • Zadní díl se záševky
  • Kapsu do švu
  • Dlouhý rukáv
  • Běžný krátký rukáv
  • Vykrojený rukáv

Střih můžete též krátit na tričko.

Rozměry a spotřeba:

Střih je konstruován jako obepínající postavu (upnutý), není myšlen jako plandající (a to ani v podpaží). Pokud si přejete volnější střih, volte větší velikost nebo si střih v oblastech, kde potřebujete větší volnost, upravte.

Střih je konstruován pro pružné materiály (pleteniny). Lze šít z úpletů s elastanem, ale i z dalších pružících pletenin (např. svetroviny, copánků, pružné! teplákoviny). Je třeba vhodně vybrat velikost (ze silnějších a méně pružících materiálů je třeba vzít velikost víc).

Taky pozor na umístění záševku u různých materiálů. Samotnou mě to překvapilo, ale ukazuje se, že pevnost/pružnost materiálu má vliv na to, jak záševek sedí. Může se tedy stát, že pro některý typ materiálu budete potřebovat záševek posunout o kousek níž nebo výš. Jak na to najdete níže v návodu.

U tohoto střihu je důležitá linie pasu. V tabulce najdete výšku postavy, na kterou cca odpovídá linie pasu (ta se ale může měnit i v rámci výšky u každé jednotlivé postavy, proto vždy měřte spíše linii pasu než výšku postavy – odměřte svůj pas od ramene). Do pasu si můžete uvázat šňůrku, abyste přesně věděly, kde linie pasu je. Některé z vás jistě budou muset s linií pasu hýbat výš nebo níž.

Pokud byste potřebovaly linii pasu posunout, zde najdete, jak na to:

Jak upravit střih na triko

 

Ve střihu je přední díl v oblasti poprsí ve variantě se záševkem a bez záševku. Obě verze ale sedí i na prsa větší i na prsa menší. Pro postavy, které mají velký rozdíl velikosti prosou ke zbytku postavy se určitě hodí díl na větší prsa.

V pase má přední díl možnost šít záševek. Pro ženy a dívky s úzkým pasem určitě doporučuji záševek odšít. Pro nás, která již pas po více dětech nemáme, se bohužel záševek odšít nedá:-D

Střih obsahuje variantu kapsy do švu. Pozor, kapsa do švu, pokud jsou šaty moc na tělo, nefunguje a rozevírá se! Kapsu do švu šijte jen, když budete šít volnější střih šatů vůči postavě! Případně můžete šít jiný typ kapes. Návod najdete zde.

Střih obsahuje i přílohu polohování na látku.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Šaty jsou konstruovány pro pleteniny. Vhodný je úplet s elastanem, lze šít i z dalších pružících pletenin (např. i ze svetroviny). U méně pružících a silnějších pletenin dobře volte velikost, je možné, že budete šít o 1 – 2 velikosti větší střih.

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Videonávod:

K tomuto střihu videonávod krok za krokem není zpracován.

Můžete víceméně postupovat podle tohoto návodu na pouzdrové šaty s běžným rukávem:

Jak na raglánový rukáv se záševkem pro změnu uvidíte zde:

v přípravě

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Záševky

   – Podsádka

   – Vsazení rukávů

   – Průkrčník

   – Začištění délky a rukávů

Schéma přídavků na švy a založení.

Schéma, jak přidat na “vykrojený krátký rukáv”. U rukávu do obloučku je třeba přidat na švy cca 2 cm.

Příprava dílů

Na koncích rukávů a spodním okraji šatů přidáme na založení (cca 3 cm).

Na látku si přeneste značky na sesazení rukávu (na fotce je u nůžek).

Podle střihu zakreslíme také všechny námi zvolené záševky.

Ty prsní si můžete i posunout podle typu postavy a zvoleného materiálu:

Záševky v pase si vyneseme na rub látky. Předem je třeba měřit, aby vám vyšly přesně do pasu.

Záševky

Záševky si přesně symetricky sešpendlím.

Odšijeme záševky. Je třeba šít úplně “do ztracena”, aby nevznikly boule.

Záševky

Šijeme od středu záševku na konec. A pak od středu na druhý konec. Mě osobně se tak nejlépe šijí “špičky” do ztracena. U pružného úpletu šiji  třírovným pružným stehem. Pokud máte pružnou nit typu Sabaflex nebo Serafil, stačí běžný rovný steh (ne úplně dlouhý, spíš krátký).

Takto vypadá připravený zadní díl s odšitými záševky.

Dokonale souměrně a do ztracena je třeba odšít také záševek na rameni.

Záševek na rameni je vhodné po odšití zastřihnout.

Všimněte si na foto, jak daleko je záševek zastřižený.

Správně odšitý záševek z líce.

Po rozložení to bude vypadat asi takto.

Po odšití záševku by linie rukávu u krku měla takto hezky navazovat.

Vsazení rukávů

Zde je schéma, jak k sobě patří jednotlivé díly. Na předním díle máte v raglánovém švu značku. K té přijde sesadit značka na rukávu – to je část rukávu, která přijde sesadit k přednímu dílu (je kratší než u zadního dílu). Schéma je ilustrativní, je převzato z dětského trika s raglánovým rukávem:-)

K sobě patří značka (zástřih) na předním díle a na části rukávu, která přijde k přednímu dílu. Zástřihy přiložíme k sobě.

Díly k sobě přiložíme a našpendlíme, důležité je, že musíme hezky přikládat, nikde nic nenatahujeme! Linie raglánového švu není stejná u předního / zadního dílu a rukávu. Tvar se liší a je to tak správně a normální.

Šev ušitý na běžném šicím stroji jemným cikcakem a začištěný, opět cikcakem.

Šev ušitý na overlocku.

Takto sešijeme celé triko kolem dokola.

Přetočíme tričko tak, aby bylo k sobě rukávy, bokem k boku. Připravíme si na sešití boky. Důležité je pohlídat průramek – aby se tam přesně potkaly švy “do křížku”.

Prsní záševek skládáme směrem dolů.

Sešitý bok trika, prsní záševek je složený dolů.

Průkrčník

Často, když šijeme pro sebe, si triko v průběhu šití zkoušíme, jestli sedí. Mnohé z nás se pak zděsí velikostí výstřihu před našitím průkrčníku. Jak je ale vidět na následujících fotkách, průkrčník výstřih hodně stáhne, takže pokud jste zvolily správnou velikost a neudělaly nějakou chybu při přidávání na švy, vyjde vám výstřih úplně přesně.

Hluboký výstřih – před našitím průkrčníku a po našití.
Lodičkový výstřih – před našitím průkrčníku a po našití.
a) s využitím vzorečku
Oblíbený způsob, který bývá pomocí pro začátečníky.
Použijte hladký patent 1/1 a nebo finerib. Vzoreček lze použít i pro jiné materiály, ale nelze dopředu garantovat, že bude fungovat, materiěály jsou různě tažné.
Pro začátečníky doporučuji hladký patent nebo finerib!
Pro hladký patent / finerib: obvod průkrčníku * 0,7 (až 0,75 může být, 0,7 hezky stáhne, 0,75 je trochu volnější ale neměl by odstávat).
Pro úplet s elastanem: cca 0,8 – 0,85 * obvod průkrčníku
Materiálem, který není dostatečně tažný, nikdy nelemujte!!!

Změřte si průkrčník ušitého trika.

Vynásobte vzorečkem.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

Délku proužku podle vzorečku plus přídavky na švy!

Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.

Proužek složíme na polovinu.

Šev průkrčníkového proužku dávám na zadní šev raglánu.

Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.

Pro jistotu si následně můžeme průkrčník i nastehovat.

Našijeme dokola.

Lem můžeme ještě prošít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat a nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.

Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.

Vyžehlíme:-)

b) Verze bez vzorečku

Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:

Výhoda tohoto způsobu, který používám léta letoucí já osobně je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.

Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.

8
Začneme přišívat složený proužek napůl asi 5 – 7 cm od kraje . Natahujeme tak akorát, chce to trochu cvik a také každá látka má jinou vůli, patent 1/1 je třeba natahovat celkem dost, úplet tak středně.
10
Skončíme opět cca 5 cm před koncem. Proužek je třeba si odměřit tak, aby i v těchto koncích hezky pružil. A sešijeme k sobě z rubu. Doporučuji běžný steh a rozložit přídavky švu od sebe jako je to v návodu a).
11
Sešité místo proužku si sešpendlíme se švem raglánu u trička.
12
10. Nakonec prošijeme průkrčník cca 4 mm od švu rovně – musíme použít pružný steh, buď dvounitný coverlock a nebo třírovný steh na obyčejném stroji (pokud nemáte, tak tříkroký cikcak a nebo dvojjehlu).

Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:

Průkrčník navíc můžete v zadním dílu takto začistit:

Začištění délky a rukávů

Zbývá poslední krok, začistit délku šatů a konce rukávů. Nejlépe podhrnutím a prošitím např. dvojjehlou, tříkrokým cikcakem, coverlockem… Viz odkazy na články na začátku stránky 🙂 Na závěr vyžehlíme.

Někdy se stane, že se okraj trička přetáčí, jak tomu předejít najdete zde: