
Střih a návod na ponožky, které můžete našít ze zbytků látek. Můžete šít z úpletů – bavlněné, bambusové, funkční, můžete šít z teplákoviny – termoponožky, můžete šít z merina, můžete šít z flízu.
Střih je ve velikostech 19 – 46 (vždy dvojvelikost 19/20 … až 45/46), odpovídá číslování bot.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střih:
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih obdržíte ve formátu A4 (po vytištění na běžné tiskárně slepíte) nebo ve formátu A2 (copycentrum), obojí barevně a černobíle.
Rozměry a spotřeba:
Spotřeba počítá s materiály, které pruží i do výšky, u flízu atp. musíte vzít o 1 – 2 velikosti větší střih a bude větší spotřeba.
Vždy měřte!
Materiál:
Střih je konstruován a ověřen na materiálech, které pruží do šířky i do délky – úplety s elastanem, funkční prémiový úplet, merino.
Šít můžete též z flízu nebo teplákoviny, které ale do výšky nepruží a je třeba zvolit o velikost až dvě větší střih. Do délky by měla ponožka od patičky po špičku mít zhruba tak, jak máte dlouhé chodidlo. Tak nejlépe vyberete velikost pro šití z těchto materiálů.
Úplety a funkční materiály koupíte za příznivé ceny například na Unuodesign.
Ponožky musíte šít pružnými stehy, nitě můžete použít pružné nebo i běžné. Jehlu volíme Ball point / Jersey / SUK nebo Strech 75.
Třírovný pružný steh.
Další možné pružné stehy (některé stroje mají ještě i jiné, studujte svůj návod).
Užitečné odkazy:
Videonávod:
Fotonávod:
Příprava dílů
Připravíme si střih, vlevo je verze “patchwork”, která je na šití náročnější, vpravo je verze jednoduchá, vhodná i pro začátečníky. Přidáme všude klasicky na švy, jen u ponožek je lepší šít co nejmenší švový přídavek, co nejužší šev – overlockový pružný a nebo stačí šít třírovným pružným stehem – u látek, co se netřepí (úplet, funkční prémiový úplet, teplákovina, flíz), merino se musí šít overlockovým stehem nebo na overlocku!!! Volíme šířku stehu max. 5 mm, pokud nám to náš stroj umožňuje, pokud můžeme užší, tak klidně steh i o trochu užší.
Verze jednoduchá
Jednoduchá verze ponožky (na obrázku modrá): ze střihu si naznačíme, kde končí záševek patičky a připravíme si na sešití patičku – je velmi důležité ji sešít přesně do místa, kde má ponožka být už zase rozevřená, jinak vám nebude sedět k sobě přední a zadní díl!!!
Zde vidíte dvě možností odšití patičky. Je třeba ji buď v místě, odkud bude už rozevřená řádně zapošít, nebo odtud pokračovat rovně ven.
Patičku sešijeme třírovným pružným stehem, snažíme se co nejvíce dokulata, aby byla hezky tvarovaná a o po ušití, sestřihneme přídavek švu na minimum, aby netlačil. Pozor, toto neplatí u Merina!!!!!!! Merino musíme šít overlockovým stehem a přídavek necháváme na cca 4 – 5 mm (respektive šířku stehu).
Položíme přední a zadní díl na sebe a sešijeme okolo. Třírovným pružným stehem nebo overlockovým pružným stehem.
Detail sešití předního a zadního dílu v místě záševku paty.
Připravíme si náplet – dle pružnosti nápletu a velikosti ponožky asi tak o 2 – 4 cm užší jak je obvod ponožky. Plus přídavky na švy. Sešijeme k sobě rovným nebo třírovným pružným stehem. Opět neplatí u merina, tam musíme šít běžně overlockovým stehem.
Přídavky švu rozložíme od sebe, aby byl náplet na nožičce co nejměkčí! U merina složíme přídavky švů obnitkované cikcak, každý na jednu stranu.
Vešpendlíme do ponožky a opatrně kousek po kousku prošijeme na stroji dokola. Overlockovým stehem.
Hotová ponožka.
Verze “patchwork”
Připravíme si “špičky” u předního i zadního dílu, vešpendlíme a přišijeme. Důležité je mít dobře seřízený steh, aby byl pružný (jinak by táhnul kolem nožičky a nebylo by to příjemné, seřizujeme volbou napětí niti).
Vešpendlíme si u zadních dílů k oběma dílům patičku – nesešitou!!! Záševky na patičku zůstávají volné “do Véčka”.
Přišijeme opět stejně jako v kroku A.
Nyní přichází sešití záševků patičky – postupujeme stejně jako u jednoduchých ponožek.
Připraven zadní díl ponožky, patička připravena a sešita.
Přišpendlíme k sobě přední a zadní část ponožky – musíme pohlídat, aby špička seděla šev na šev na obou stranách!
Prošijeme dokola jako u jednoduchých ponožek, všijeme náplet to již je stejné.
Inspirace:
Teploučké ponožky z warmkeeperu.
Zevnitř skutečně dokonale heboučké:-)
Ponožky snížené…
marika.mejzikova
Dobrý den stahla jsem si střih na ponožky a nejak nevím jak ho mam rozdelit na 5 dílů děkuji za pomoc jsem uplný lajk . S pozdravem Marika
Caramilla
Hezký den, přímo ve střihové příloze je barevné schéma, jak ponožky rozdělit. Více asi neumíme poradit. Je tam přímo zakresleno, jak vypadá 5 dílů a ve střihové příloze u vaší velikosti to uděláte tak, že vykopírujete všechny příslušné čáry a pak stři rozstřihnete podle schematu barevného v příloze (je tam popis, díl A, díl B…). Doporučuji tisk pouze vrstvy s vámi vybranou velikostí, pak rozstříhejte střih prostě podle všech čar, které obsahuje a budete mít všechny díly. Pokud byste si nevěděla rady, tak se obraťte na Martinu strihy@caramilla.cz
Jitka Macková
Dotaz: Merino na ponožky
Dobrý den Caramillo, můžete prosím poradit jaké merino použit na merino ponožky popřípadě na kterém e-shopu materiál seženu? Děkuji za odpověď! Hezký den Jitka
Caramilla
Dobrý den, já šila z merina oboulícního z Moraviatex. Ale můžete sehnat i jinde, třeba Terstra mívá Finské.
lucie.sumova
Dobrý den,
v návodu jsem četla, že merino se musí šít jen overlockovým stehem. Mám v plánu z tohoto materiálu šít, ale kukličku. Je nutné šít merino vždy jen overlockovým stehem nebo se jedná o výjimku prouze u merino ponožek? A lze tedy ušít merino jen na rovnostehu nebo je potřeba z toho důvodu overlock?
Děkuji
Caramilla
vše o tom, jak šít merino vč. ukázek najdete v tomto článku: https://www.caramilla.cz/vlna-merino-jak-ji-sit-prat-udrzovat/
Stanislava Herčíková
Dobrý den, prosím o radu, pro roční samostatně nechodící dítě, mohu ponožky podšít v chodidlové části pružným letním softem, třeby na chození v trávě, když ještě nenosí botičky? Děkuji.