Střih a návod na ponožky, které můžete našít ze zbytků látek. Můžete šít z úpletů – bavlněné, bambusové, funkční, můžete šít z teplákoviny – termoponožky, můžete šít z merina, můžete šít z flízu.

Střih je ve velikostech 19 – 46 (vždy dvojvelikost 19/20 … až 45/46), odpovídá číslování bot.

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obdržíte ve formátu A4 (po vytištění na běžné tiskárně slepíte) nebo ve formátu A2 (copycentrum), obojí barevně a černobíle.

Rozměry a spotřeba:

Spotřeba počítá s materiály, které pruží i do výšky, u flízu atp. musíte vzít o 1 – 2 velikosti větší střih a bude větší spotřeba.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je konstruován a ověřen na materiálech, které pruží do šířky i do délky – úplety s elastanem, funkční prémiový úplet, merino.

Šít můžete též z flízu nebo teplákoviny, které ale do výšky nepruží a je třeba zvolit o velikost až dvě větší střih. Do délky by měla ponožka od patičky po špičku mít zhruba tak, jak máte dlouhé chodidlo. Tak nejlépe vyberete velikost pro šití z těchto materiálů.

Úplety a funkční materiály koupíte za příznivé ceny například na Unuodesign.

Ponožky musíte šít pružnými stehy, nitě můžete použít pružné nebo i běžné. Jehlu volíme Ball point / Jersey / SUK nebo Strech 75.

Třírovný pružný steh.

 

 

Další možné pružné stehy (některé stroje mají ještě i jiné, studujte svůj návod).

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Verze jednoduchá

   – Verze patchwork

Příprava dílů

Připravíme si střih, vlevo je verze “patchwork”, která je na šití náročnější, vpravo je verze jednoduchá, vhodná i pro začátečníky. Přidáme všude klasicky na švy, jen u ponožek je lepší šít co nejmenší švový přídavek, co nejužší šev – overlockový pružný a nebo stačí šít třírovným pružným stehem – u látek, co se netřepí (úplet, funkční prémiový úplet, teplákovina, flíz), merino se musí šít overlockovým stehem nebo na overlocku!!! Volíme šířku stehu max. 5 mm, pokud nám to náš stroj umožňuje, pokud můžeme užší, tak klidně steh i o trochu užší.

Verze jednoduchá

Jednoduchá verze ponožky (na obrázku modrá): ze střihu si naznačíme, kde končí záševek patičky a připravíme si na sešití patičku – je velmi důležité ji sešít přesně do místa, kde má ponožka být už zase rozevřená, jinak vám nebude sedět k sobě přední a zadní díl!!!

Zde vidíte dvě možností odšití patičky. Je třeba ji buď v místě, odkud bude už rozevřená řádně zapošít, nebo odtud pokračovat rovně ven.

Patičku sešijeme třírovným pružným stehem, snažíme se co nejvíce dokulata, aby byla hezky tvarovaná a o po ušití, sestřihneme přídavek švu na minimum, aby netlačil. Pozor, toto neplatí u Merina!!!!!!! Merino musíme šít overlockovým stehem a přídavek necháváme na cca 4 – 5 mm (respektive šířku stehu).

Položíme přední a zadní díl na sebe a sešijeme okolo. Třírovným pružným stehem nebo overlockovým pružným stehem.

Detail sešití předního a zadního dílu v místě záševku paty.

Připravíme si náplet – dle pružnosti nápletu a velikosti ponožky asi tak o 2 – 4 cm užší jak je obvod ponožky. Plus přídavky na švy. Sešijeme k sobě rovným nebo třírovným pružným stehem. Opět neplatí u merina, tam musíme šít běžně overlockovým stehem.

Přídavky švu rozložíme od sebe, aby byl náplet na nožičce co nejměkčí! U merina složíme přídavky švů obnitkované cikcak, každý na jednu stranu.

Vešpendlíme do ponožky a opatrně kousek po kousku prošijeme na stroji dokola. Overlockovým stehem.

Hotová ponožka.

Verze “patchwork”

Připravíme si “špičky” u předního i zadního dílu, vešpendlíme a přišijeme. Důležité je mít dobře seřízený steh, aby byl pružný (jinak by táhnul kolem nožičky a nebylo by to příjemné, seřizujeme volbou napětí niti).

Vešpendlíme si u zadních dílů k oběma dílům patičku – nesešitou!!! Záševky na patičku zůstávají volné “do Véčka”.

Přišijeme opět stejně jako v kroku A.

Nyní přichází sešití záševků patičky – postupujeme stejně jako u jednoduchých ponožek.

Připraven zadní díl ponožky, patička připravena a sešita.

Přišpendlíme k sobě přední a zadní část ponožky – musíme pohlídat, aby špička seděla šev na šev na obou stranách!

Prošijeme dokola jako u jednoduchých ponožek, všijeme náplet to již je stejné.

Inspirace:

Teploučké ponožky z warmkeeperu.

Zevnitř skutečně dokonale heboučké:-)

Ponožky snížené…