Řada z Vás nás už dlouho prosí o střih na polotriko. Protože polotriko patří už spíš do pokročilejšího šití, věříme, že bude stačit návod, jak takové polotriko ze střihu na triko stvořit.

Fotonávod

Vytáhneme si odpovídající střih na triko.

Na předním díle si naznačíme místo na légu, místo podžehlíme výztuhou.

Buď použijeme límeček předpřipravený, nebo si jej samostatně vypracujeme. Střih na něj získáme podle tohoto schématu:

Od poloviny obvodu průkrčníku se někdy odečítá 0,5 cm. Límec totiž může být lehce menší, nikdy však větší než obvod průkrčníku.

U úpletu ale není vyloženou chybou ani obdélníkový tvar, koneckonců ty kupované jsou také obdélníkové, takže tím tvarováním si nemusíte tolik lámat hlavu.

Uvedené rozměry výšky platí pro dospěláckou velikost. Pro dětskou velikost úměrně snížíme.

U obvodu počítáme samozřejmě obvod celého průkrčníku podle střihu – tam, kde je vystřižení na légu, bude ve výsledku léga, takže nic neodečítáme 🙂

Návod krok za krokem na vypracování límečku je zde:

Límeček

Ušijeme triko, zatím bez légy a průkrčníku. Vedle máme připravené díly légy a límeček.

Potom vypracujeme légu – pozor při přišívání légy. Pokud budeme všívat límec, potřebujeme obě strany légy začištěné zvlášť. K triku přišíváme jen jednu stranu, druhou necháme začištěnou volně.

Návod na légu krok za krokem je zde:

Jak ušít légu / zapínání u trika (video + fotonávod)

Na složené vypracované léze si poznačíme, kde přesně je prostředek předního dílu – to budou místa, kde bude končit všití límečku (zatímco chlopně légy se překrývají, límeček se musí potkat přesně v polovině, takže ani na jedné chlopni nebude všit až do kraje).

První chlopeň légy si otočíme na rub a dovnitř vsadíme límeček – tak, aby jeho konec lícoval se značkou.

Límeček si pečlivě našpendlíme, aby byl jeho střed opravdu uprostřed zadního dílu. Konec bude v druhé chlopni, kam límeček vložíme stejně jako na začátku.

Když máme ušitý límeček, zkontrolujeme, že po přetočení chlopní légy všechno sedí.

Pak légu ještě znovu otočíme zpět a šev mezi trikem a límečkem začistíme. Začišťovací proužek bude končit uvnitř légové chlopně, takže po přetočení hezky “zmizí”.

A ještě jedna poznámka k vypracování dírek: dírka musí být umístěná tak, aby po zapnutí knoflíku, zaparkovaného v jejím vnějším okraji, na sebe léga přesně seděla a tím se setkávaly přesně i okraje límečku. Jinými slovy – knoflík neplánujeme do středu dírky, ale na její vnější okraj (on se tam pak stejně posune a léga by pak byla rozevřenější než má být).