Na podzim je naše tělo obzvlášť citlivé na prochladnutí a náchylnější k nemocem. Chřipka se šíří nejen v mediální “prasečí bublině” a naše tělo je dobré opatrovat tak, aby bylo co nejvíce odolné poletujícím bacilům. Horká miso polévka se zázvorem, mořskou řasou a Shiitake je nejlepší prevencí.

Mořšké řasy:
V zemích, kde se konzumuje velké množství mořských řas, žijí lidé déle a zdravěji. Řasy mají totiž mnoho velmi vzácných vlastností a účinků:
  • Čistí tělo a mají protirakovinné účinky.
  • Obsahují dobře využitelné minerální látky a vitaminy – řasy jsou velkým zdrojem vápníku, železa, jódu i draslíku, vitaminu A, D, E, K, B, C a kyseliny listové).
  • Odvádějí z těla těžké kovy a radioaktivní látky.
  • … a mnoho dalšího.
Při pohledu na sáček mořských řas ve zdravé výživě si možná řeknete, že jsou drahé, ale zdání klame! Mořských řas totiž stačí velmi malé množství a např. sáček řasy Wakame vydrží i několik let:-) Mořské řasy by se neměly konzumovat v návalech – tzn. velké množství najednou, ale spíše každodenně v malých dávkách (denní dávka je prý velikost poštovní známky). Mezi mé nejoblébenější patří řasa Wakame, která se dá konzumovat i syrová (jen namočená ve vodě). Oblíbenou mám též Nori pro její úžasnou “rybí chuť” a univerzální použití. Do polévek je výborná Arame a Hijiki. Do luštěnin je vhodná Kombu (zmírňuje nadýmání), který se musí vařit alespoň hodinu.
Miso:
Miso je na první pohled “nechutná” hnědá hmota, která vzniká fermentací soji nebo obilí a soli. Našemu tělu dodá vitaminy, minerální látky, důležité enzymy a má povzbudivé účinky. Podporuje zdravé trávení a také imunitu. Odvádí z těla škodlivé látky a radioaktivní elementy. V zimě zahřeje a dodá unevenému tělu novou sílu.
Zázvor:
Starý dobrý zázvor je v zimě nepostradatelným přítelem. Všeobecně je známá jeho síla prohřát a uvolnit dýchací cesty. Méně se ale ví, že prospívá též zažívání, předchází žaludečním nevolnostem a nadýmání. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin a podporuje krevní oběh. Má také protizánětlivé účinky.
Shiitake:
Shiitake se také říká elixír života nebo houba dlouhověkosti. Upravuje množství cholesterolu v těle a má protivirové a protirakovinné účinky.
Recept na japonskou polévku miso:
1. Houby (asi 5 nebo 6 hlaviček) shiitake (sušené) zalijte vodou, osolte a v malém hrnci vařte asi 10 – 15 minut.
2. Na másle nebo olivovém oleji zesklovaťte cibulku.
3. Přidejte sezónní zeleninu (např. mrkev, petržel, celer, cuketu, dýni) a osmažte.
4. Zalijte zeleninovým vývarem (používám bujon Bio) a přidejte hrst opláchlých mořských řas (Hijiki – na obrázku, Arame nebo Wakame – 1 porce = 1 poštovní známka) a na proužky pokrájených hub Shiitake. Vodu z vaření hub vlijte do polévky!
5. Nechte vařit, až zelenina změkne.
6. Přidejte sezónní listovou zeleninu (špenát, pampeliška atp.) – nemusí být.
7. Dolijte vodou, dosolte a nechte přejít varem.
8. Odeberte do hrnečku naběračkou horkou vodu z polévky a nechte v ní rozpustit miso (asi tak 2 lžičky na jednu porci polévky) – miso se během 2 minut rozpustí samo nebo jej rozmíchejte lžičkou.
9. Polévku odstavte a vmíchejte miso a šťávu z kusu čersrvého oloupaného zázvoru. Polévku nevařte, miso nesmí projít varem. Nechte pod pokličkou 5 minut táhnout.
10. Posypte čerstvou zelenou natí z toho, co na zahradě v sezoně najdete (pažitka, petrželka, pampeliška, pohanka, bršlice, …).
Informace o některých surovinách jsem čerpala z Biokuchařky Hanky Zemanové, bible každého biokuchaře:-D