Při domácím šití ze softshellu a dalších nepromokavých materiálů můžeme někdy být na pochybách, jestli jsou naše výrobky stejně funkční a nepromokavé jako ty z obchodu. Faktem je, že v místě švů skutečně může docházet do jisté míry k provlhání. Pokud vás to trápí, můžete zkusit švy podlepit speciální páskou.

Pásku má v nabídce eshop Šijemdětem, najdete ji přímo zde. Páska je 20 mm široká a vyrobená z polyuretanu – tedy nepromokavá.

Jak pásku aplikovat:

Jak uvádějí na e-shopu, pásku je potřeba přižehlit přes pečicí papír na nastavení žehličky “na vlnu až bavlnu” cca 5 až 10 sekund, aby přilnula, ale nespálila se. Doporučujeme vyzkoušet si to nejdřív nanečisto. Po nažehlení je doporučeno výrobek 48 hodin neprat.

Fotonávod, jak na to, pro vás připravila paní Marta, děkujeme!

Náročnost při zažehlování rukávových švů u Caramilla bundy (v návodu velikost 98-104 verze širší, materiál letní softshell) je zhruba stejná, jako když pracujete s nažehlovacími reflexkami. Troufám si říct, že stejná náročnost bude i u kalhotových švů a všech, které jsou jakž takž rovné.

Pokud budete chtít zažehlit i švy u kapuce, chce to už trochu víc zručnosti a trpělivosti vzhledem k tomu, že švy jsou do obloučku.

Co bude potřeba:

  1. Nepromokavá páska na podlepení švů, prodávají se v současnosti dvě verze např. na Šijem dětem. Rozdíl je v tloušťce. Já použila tu pevnější=tlustší, mám ji koupenou již delší dobu.
  2. Žehličku a žehlicí prkno
  3. Pečicí papír
  4. Kdo chce zažehlit švy u kapuce, tak se mi osvědčil takový ten starý vynález k žehlícímu prknu s názvem rukávník.

Doporučuji si nejprve pásku vyzkoušet přižehlit na daný druh materiálu. Teplotu žehličky nastavíme na stupeň 2-3.

Ramenní švy bundy jsem podlepovala, když bunda ještě nebyla sešitá v boku, ale rukávy musí být prošité z líce (logicky proto, abych už do pásky nedělala další díry).

Pásku si odměříme předem a ustřihneme, zde pozor, ať si pak nespletete stranu, která patří dolů a má na sobě lepidlo.

Kdo má dobré oči, pozná, lepidlo se více leskne, kdo ne a hrozí, že nebude hned nažehlovat, nebo ho vyruší banda svišťů, jak se stalo mně, může si poznačit např. obyčejnou tužkou.

Pásku přiložte na šev tak, aby z obou stran šev přesahovala.

Pak přes pečicí papír začněte přežehlovat. Žehličku je nutné trochu přitlačit. Já dělám šev rukávu do půlky z důvodu, že se trochu vlní, protože je do obloučku, pak udělám druhou půlku. Stejně jako u reflexních nažehlovaček platí zásada 10 sekund, i když zde přešvihnutí cca o 5 s není fatální. Více však ne, jinak pásku spálíte.

Zažehlená páska přes pečicí papír.

Než odděláte pečicí papír, chvilku počkejte, ať si pásku neodchlípnete od látky.

ska zažehlená do půlky ramenního švu.

Správně přižehlená páska je krásně vpitá do látky a okraj nejde nehtem oddělit. Pokud se stane, že se někde páska odchlipuje, znovu přežehlete v tomto místě. Pokud se Vám stane, že si uděláte fald na softu, tak přes pečící papír jde rozžehlit:-)

Detail přižehlené pásky.

Na bundu jsem na zadní ramenní šev našila reflexní paspulku, i přes ni jde páska přižehlit. Tam, kde je reflexní paspulka, je šev “vyšší“, proto pečlivě žehlete obě půlky pásky a použijte trošku větší tlak ruky na žehličku.

Šev s reflexní paspulkou.

Takto vypadají oba zažehlené švy.

Kapuce je trochu vyšší dívčí, mně se nejvíc osvědčil rukávník, ideální by bylo něco ve tvaru koule:-).

Opět postupujeme stejně, odměříme nejprve potřebnou pásku.

Téměř rovná část je stejná jako u rukávu.

Oblouček dělám přes hranu rukávníku po kouskách, a je třeba opět trochu přitlačit žehličku.

V místě největšího obloučku (ten zadní na kapucce) je lepší pásku trošku nastřihnout, aby si lépe sedla, ale bacha, ne moc, ať tam pak nemáte mezeru, nebo je možné pásku po nahřátí trošku vytáhnout, ale to se mi pak po vychladnutí z druhé strany trochu krabatilo.

Zde se mi stalo, že páska pořádně nepřilehla k látce, špatně se zažehlila, musela jsem proto postup v těchto místech zopakovat a pořádně přitlačit žehličku.

Trochu zkrabacená “zvlněná” druhá strana, po tom, co jsem pásku místo malého nastřihnutí zkusila v obloučku popotáhnout.

Hotovo, kapuce i ramenní švy podžehleny.

No a to je vše – zažehluji jen tyto švy, u menší bundičky bych se osobně na kapucku vykašlala. Jinak jsem prvně zkoušela na své koupené softce a drží i po několikátém vyprání (peru na program pro sportovní oblečení a v patřičném pracím prostředku).

U kalhot by to šlo také, zejména kolenní švy a šev na zadečku, jen tedy pokud chcete dělat nepromokavá kaťata, doporučuji nedělat tvarovaná kolena.