Návod a střih na jednoduchou čepičku z úpletu.

Zbývají vám prostřihy z triček a legín? Potřebujete čepičku na jaro? Nebo obojí?:-)

Střih je pro vás zdarma. Je určen pouze pro vaše soukromé účely. Nepoužívejte jej, prosím, pro komerční účely (to je jakékoliv šití za jakoukoliv úplatu, nemusíte mít firmu). Děkuji, že toto respektujete, díky tomu totiž mohou vznikat další střihy pro vás.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih zdarma ke stažení: cepicka patchworkova (PDF)

Návod na úpravu výšky čepičky naleznete zde:

Jak upravit výšku střihu čepičky

Střih vytiskněte na běžné černobílé tiskárně v režimu “original size” (tzn. nepřizpůsobovat na stránku, nezmenšovat, nezvětšovat…). Pokud měřítko 10×10 cm nesedí, tak stránku poměrně zmenšete nebo zvětšete – jde mi to nastavit v mém Acrobat Reader (procenty). Nicméně správně by měl střih z tiskárny při zadání originální velikosti vylézt v přesné velikosti.

Materiál:

Nejvhodnějším materiálem je úplet s 5 – 8% elastanu. Dále pak hladký patent/náplet, finerib a úplně prvotřídní bude materiál tzv. žakárový náplet (velmi, velmi pružný, silnější, hebký, nádherný.

Látky

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Lze ušít i na obyčejném stroji, doporučuji použít na úplet kráčející patku a případně snížit přítlak patky vašeho stroje (ne všechny stroje toto umí). Na obyčejném stroji šijte pružným overlockovým stehem. Pokud nemáte, tak boční švy rovným stehem a spodní lem pružným stehem (čepička do šířky musí pružit a rovný steh by praskl).

U čepičky všude přidejte na švy. Střih počítá u dané velikosti i s malým přehrnutím, jak vidíte na fotkách na konci návodu.

Na oboustrannou čepičku potřebujeme 8 dílů, já mám zbytků hodně, tak mám každý díl jiný, ale můžete čepičku ušít jen z jedné látky.

Sešijeme vždy dva a dva díly k sobě.

Nyní přišijeme vždy dva a dva dvojdíly k sobě, tak nám vzniknou dvě čepičky. U jedné čepičky necháme malý kus nesešitý – tudy budeme provlékat čepičku na líc.

Jednu čepičku otočíme na líc.

Čepičky vložme do sebe. Našpendlíme tak, aby přesně vyšly švy k sobě.

Sešijeme k sobě.

U šití obvodu čepičky skládáme přídavky švu cikcak.

Dírou v čepičce provlečeme na líc.

V ruce dírku zašijeme.

A máme hotovo.

Čepička má neuvěřitelné množství podob:)