Regulovatelná guma v pase kalhot (nebo klidně i sukní) je skvělá vychytávka, díky které vydrží kalhoty dítěti dlouho a usnadní i dědění mezi sourozenci, pokud nejsou úplně totožné konstituce (pravidelně jsem po starším dítěti tomu mladšímu musela gumu povolovat:-D).

Regulační – dírková – guma:

Regulační (nebo také dírková či knoflíková) guma v sobě má dírky, do kterých se zapíná knoflík přišitý u jednoho z konců gumy, a tak se reguluje celková délka, resp. obvod pasu. Vyrábí se v několika šířkách a dokonce i barvách.

Užijete ji v pase, který se tak stane vícevelikostním..

Ale také třeba v nohavicích kalhot, aby se nevyhrnovaly a držely třeba v holinkách, když nechcete, aby zde byla guma trvale všitá.

Videonávod:

Na postup šití dírkové pruženky se můžete podívat ve videu:

Fotonávod:

Krok za krokem je postup šití regulační gumy také v tomto fotonávodu:

Ležérní tříčtvrťáky s kanýrky a regulační gumou (střih + fotonávod)

14

Zažehlíme na jednu polovinu proužků na pas “pasovku”.

15
Všijeme pásek na přední část kalhot.
16
Na zadní část pasu si připravíme regulační gumu. Začneme dírkou na regulační gumu. Odměříme si, jak nám pasový proužek vyjde a dírku si naznačíme cca 3 cm od místa, kde bude začínat po zapnutí na boku přední díl. Mě to vyšlo cca 8,5 cm od kraje s tím, že 1 cm počítám pasový proužek, že se podhrne při našívání, tzn. 7,5 cm od kraje zadního dílu:) No, prostě regulační gumu šiji dozadu a začíná až “za bokem”:), na boku by knoflíček tlačil:)
17
Protáhneme dírkou regulační gumu, podhrneme a přišijeme tak, aby se mezi dírku a přišití vešel knoflík. Vybírám takové místo na gumě, kde akorát vyjde dírka, pro zamnutí na maximum:) Prošívám rovně a ještě začišťuji cikcakem, protože se guma někdy ráda páře.
18
Nyní povytáhneme gumu a dáme stranou a do mezírky všijeme knoflík.
19
Odměříme si gumu a zakončíme zhruba na stejném místě na druhém konci zadního pasového dílu. Dělám jen jednu dírku s knoflíkem, přijde mi to dostatečné, čím méně knoflíků, tím menší riziko otlačení;-)
20
Takto vypadá regulační guma v zadním díle ve finále.

Obrázkový návod:

Postupovat můžete také podle jednoduchého obrázkového návodu, který si můžete též stáhnout jako pdf a vytisknout – takový malý tahák:-)

Vystřihneme si pas dle střihu a sežehlíme si sklady. dle materiálu můžeme ještě materiál podžehlit, případně si podžehlíme výztuhou jen místa budoucích knoflíkových dírek a všití gumy a knoflíků.

Přiměříme si pas ke kalhotám a pamatujeme na to, že musíme ponechat přesah na sešití 0,5 až 1 cm, zároveň si vyznačíme na obou stranách pásku u kapes místo budoucích vyšitých knoflíkových dírek na provlečení gumy.

Vyšijeme knoflíkové dírky vlevo i vpravo dle šířky gumy, kterou budeme provlékat.

Před obě dírky si směrem k zipu kalhot/kraťas našijeme knoflík ideálně plochý, aby netlačil.

Provlékneme oběma dírkami gumu, dbáme na to, aby se nám nepřetočila, a zároveň ji nenatahujeme. Ukončíme zatavením, přehnutím a prošitím před našitým knoflíkem.

Složte pasový díl lícem k líci a zažehlený vnitřní ohyb části s již našitou gumou ještě přehněte také. Sešijte pouze do místa ohybu dle obrázku.

Sestřihneme rožek a zbytek přečnívající látky, aby se nám látka lépe převracela na líc.

Přetočíme si díl na líc, přiměříme si ke kalhotám/ kraťasům a naznačíme si místo našití knoflíku a knoflík našijeme. Přiložíme líc pasového dílu na líc kalhot a našijeme jej. Poté okraj začistíme cikcakem nebo na overlocku.

Po přišití přetočíme pasový díl přes ušitý a začištěný okraj a z rubu kalhot/kraťasů nastehujeme stehovkou. Z rubu jde stehovka přes pasový díl, z líce těsně pod pasovým dílem viz další obrázek.

Nakonec prošijeme pasový díl z líce, začínáme na bočním švu kalhot/kraťas, vypáráme stehovku. Úplně nakonec po přesném přiměření, vyšijeme knoflíkovou dírku na poklopec.

Autorkou obrázkového návodu je Mgr. Michaela Bartošová, děkujeme.