8. 11. 2019 Vyšla nová verze pánských trenek verze plátno. Jsou o hodně větší než původní verze – střih byl upraven na základě zpětných vazeb, je zpracován ve vrstvách. Stáhnout si ho lze zdarma ze souborů.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Rozměry a spotřeba:

Střih na PÁNSKÉ TRENKY je ve dvou verzích – pro úplet (jersey) a pro verzi plátno. Pro jersey s elastanem volte obvod trenek přes boky cca stejný jak je obvod postavy, u verze jersey bez elastanu volte o pár cm větší obvod přes boky u trenek než je postava a u verze plátno přidejte nad obvod postavy 20 cm.

Vysvětleno ve videu zde:

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Na plátěné trenky se hodí plátno dle vaší preference, bavlněný popelín, flanel, nebo taky materiál zvaný trenkovina, o kterém jsme dosud neměly ponětí:-)

Pro úpletovou verzi sáhněte po jersey s elastanem nebo bez elastanu – možno šít z bambusového úpletu, bavlněného, modalu (ten je na léto podle mě nejlepší).

Do tunýlku navolno plochá dětská pruženka 2 cm, na gumu všitou do pasu napevno galonová 3 cm, na luxusní verzi s barevnou gumou na tělo gumu jemně tkanou, aby byla na tělo příjemná – 2 – 4 cm. Koupíte například na Mimilátky nebo Bubulákovo.

Více zde:

Z čeho a čím šít spodní prádlo

Trenky z bavlněného plátěného popelínu.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Střih naneseme na látku – na šev přidáváme všude tam, kde budeme šitím ubírat. Velikost přídavků přizpůsobíme zvolenému materiálu a použitému stehu. Pokud šijeme z úpletu, stačí přidat méně, pokud z třepivého materiálu, přidáme více a pečlivě začišťujeme! Na založení nohavic doporučuji u pánského prádla přidat zhruba 3 cm, v pase podle toho, jak budeme zakončovat (viz video), zde v návodu přidáno více na tunýlek.

Postup odměření přídavku na tunýlek pro gumu.

V nohavicích nezapomeneme přidat ve směru kam budeme zakládat, viz nákres výše.

Odměříme přídavek na zahnutí nohavic…

Díl trenýrek se správně střiženými přídavky na švy a založení.

Našpendlíme přední a zadní sed…

…a sešijeme (úplet pružným stehem, nechceme, aby se majiteli trenky rozjely v rozkroku 😉 ).

Nyní trenýrky nezapomeneme přetočit sedy sobě.

Od středu si pečlivě našpendlíme celé vnitřní nohavice.

A sešijeme.

Okraje nohavic založíme (zažehlíme, našpendlíme, nastehujeme…), a prošijeme. Více viz předchozí návod na boxerky nebo videonávod.

Připravíme si gumu do pasu, založíme “tunýlek” a gumu vešpendlíme.

Přišijeme v kraji tunýlku a gumy, ideálně tříkrokým cikcakem. Galonovou pruženku doporučuji 3x ještě po celé délce prošít, jinak hrozí, že se bude kroutit a mačkat.

Hotovo! Trenýrky můžeme doplnit třeba nášivkou, aby jejich majitel vždy věděl, jak patří:-D