Střih na pohodlné pánské tepláky, které můžete ušít ve více variantách.

Střih byl ověřován na různých typech postav, moc děkuji všem šikovným testerkám za zkušenosti, rady, návody, fotografie!

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Varianty:

Podle střihu můžete ušít dlouhé i krátké kalhoty (střih obsahuje kolenní značky, díky kterým můžete pohodlně krátit střih nad kolena, pod kolena… (kolenní značky se ale mění s tím, jak dlouhé nohy jsou, takže nebudou platit pro všechny tak, že budou přesně v úrovni kolen!). Kalhoty lze šít dole rovně a nebo do nápletů.

Střih je nahoře určen do gumy (kterou prošívám, ale můžete dát i gumu na volno do tunelu). Do pasu můžete a nebo nemusíte dávat též tkaničku na dotažení (můj manžel vyžaduje:-). Kalhoty můžete též šít do nápletu, ale pak je třeba pas cca o 3 – 5 cm zkrátit (aby kalhoty nebyly “nasrávací”).

Ve střihu je verze bez kapes, verze s kapsami jednoduchými i verze pro kapsy s kapsovým váčkem.

Speciálně o krácení nohavic (v případě kraťasů, kalhot do nápletu, ale i pro méně vysoké pány) jsme se psaly tento článek:

Zkracování a prodlužování rukávů a nohavic

Rozměry a spotřeba:

Střih je určen pro pružné materiály. Délku kalhot si budete muset upravit. Bohužel na délku má vliv nejen délka nohou, ale také materiál, ze kterého se šije. Záleží též na tom, zda budete šít do nápletů a nebo dole založíte.

Výše jsou jen základní míry, se střihem vám přijde přesné polohování a také přesné rozměry tepláků.

Jak vybrat velikost najdete v tomto článku:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Jak upravit střih na kalhoty najdete v tomto článku:

Úpravy střihů: kalhoty

Materiál:

Střih je určen pro pružící materiály. Nejvhodnější je teplákovina (výplněk) s počesem či bez pošesu s elastanem. Teplákovinu bez elastanu lze také použít, ale je třeba dobře zvolit velikost. Složení může být různé (bavlna, viskóza, polyester, modal, bambus, …). Pro nepružící materiály bude třeba přidat ke střihu na šířku.

Budeme potřebovat pruženku do pasu. Ideální je pruženka galonová, šíře cca 3 – 5 cm. Naprosto skvělá pro šití kalhot do gumy s možností stahování na tkaničku je guma, která ve svém středu má již integrovanou tkaničku. Koupila jsem na Biaska.cz. Použila jsem konkrétně tuto. Případně použijete obyčejnou tkaničku. Pak budete potřebovat průchodky (není to ale nutnost, lze šít bez tkaničky).

Více o pruženkách se dočtete v tomto článku.

K tematice průchodek vznikl tento článek.

Šít můžete na běžném šicím stroji, ale volte pružící stehy:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Též můžete šít samozřejmě na overlocku.

Užitečné odkazy:

Pro verzi s nápletem / náplety:

Jak odměřit gumu do kalhot:

Jak vybrat vhodnou pruženku:

Pruženky – druhy, použití

Jak šít kalhoty bez kapes a do nápletů (musíte šít ale pružnými stehy, v návodu je nepružný materiál):

Návod na jednoduché kapsy:

Návod, jak pracovat s lemovací pruženkou:

Návod, jak se dají kalhoty zakončit:

Jak na průchodky najdete zde:

Hlavolam jménem průchodky

Videonávod:

Postup šití je v tomto návodu na obdobné kalhoty pro děti:

Toto je verze s kapsami, na další varianty střihu (jednoduché kapsy, bez kapes, do nápletů, … naleznete videonávody výše mezi užitečnými odkazy🙂

Fotonávod:

Zde je schéma, jak přesně přidat na záložky – v pase na gumu a dole na nohavice.

Zde je schéma sesazení kapes s váčkem. Šije se ze dvou dílů. (Nebude šev na předním díle, kapsa bude “schovaná”.

Zde je schéma sesazení střihu, pokud šijete kapsy jednoduché, bez kapsového váčku (budete prošívat pak po předním díle).

Vystřihneme si všechny střihové díly, správně si přidáme na švy a na založení, přeneseme si i značky na kapsy, které nám pomohou si kapsy sesadit. V pase přidáváme na založení podle šířky námi zvolené gumy (já jsem použila 5 cm širokou galonovou gumu). Na založení v pase musíme správně přidat i u kapes. Na nohavicích přidávám na založení 2,5 cm.

Průhmaty kapes na PD i na kapsovém díle si podžehlíme proužkem vlizelínu, aby se nám průhmat zpevnil. Vlizelínem si podžehlím i místo u pasu, na straně od předního sedu, v oblasti, kam přijdou umístit průchodky (pokud budeme šít v pase navíc i stahování na šňůrky).

Do průhmatu kapsy předního dílu si našpendlíme vnitřní kapsu lícem k líci. Sešijeme průhmaty kapes po linii střihu až nahoru po horní okraj, který přijde založit s gumou.

Vnitřní kapsu si přetočíme do rubu předního dílu a přežehlíme. Snažím se rozžehlit tak, aby PD přesahoval asi 1 mm do rubu. Důležité je také dobře rozžehlit sklad v místě ohybu lemu. Prošijeme si průhmat kapsy po líci pružným rovným stehem, cik cakem nebo ozdobným stehem. (Na fotce použit obyčejný cikcak spolu s duhovou nití.)

K vnitřní kapse si lícem k líci našpendlíme i druhý kapsový díl a po obloučku sešijeme.

Obě vrstvy kapes si pak ještě přichytíme a přišijeme po stranách a na horním okraji k PD, aby se nám pak snáze sešívaly boky a pas, a nic se nikde nehnulo (stačí dlouhým stehem).

Sešpendlíme si PD a ZD lícem k líci po boční straně a sešijeme na overlocku nebo pružným stehem. Pokud šiji na rovnostehu, musím si všechny švy ještě začistit cikcakem.

Boční švy rozžehlíme tak, aby šev směřoval do ZD.

Sešpendlíme si k sobě přední sedy a zadní sedy, sešijeme a začistíme a švy opět rozžehlíme.

Sešpendlíme a sešijeme si k sobě vnitřní švy nohavic. Špendlím i šiji každou nohavici zvlášť od rozkroku směrem ke spodnímu okraji. Sedové švy rozkládám křížem, každý na jinou stranu.

Odměřím si gumu do pasu, konce si zatavím zapalovačem a gumu si sešiji.

Pokud budeme ke gumě do pasu dávat i šňůrky na stahování a aplikovat průchodky, nažehlíme si na místo průchodek z rubu kousek vlizelínu, nebo použijeme zažehlovací výztuhu pod druky a průchodky, kterou vyrábí firma Prym (viz druhé foto a článek zde).

Aplikujeme průchodky pomocí kleští a provlékneme jimi připravenou šňůrku. Na koncích uděláme uzlíky, aby se šňůrka nevyvlékla. Časované video s aplikací průchodek můžete shlédnout zde:

Na gumě i teplácích si vyznačíme osminy a gumu si do tepláků rovnoměrně našpendlíme.

Gumu k teplákům po horním okraji přišijeme. Dáváme pozor, abychom si omylem nepřišili i šňůrku.

Guma přišitá na overlocku k teplákům.

Gumu si vtočíme do rubu kalhot, pod ni schováme šňůrku a pečlivě našpendlíme. Špendlím do svorek horní okraj gumy a kalhot, do špendlíků i spodní okraj gumy.

Pohled z rubu.

Po spodním okraji gumu přišiji (použila jsem široký tříkrokký cikcak). Při šití gumu opět natahuji a dávám pozor, abych neprošila i šňůrku (Je dobré si ji přichytit špendlíky k druhému okraji.)

Po prošití cikcakem z líce.

Pohled z rubu.

Horní okraj kalhot jsem prošila ještě jednou, aby se mi galonová guma v tunýlku neprotáčela. Použila jsem zipovou patku, abych se vešla vedle průchodek.

Guma po prošití při horním okraji.

Gumu můžeme prošít ještě několikrát, nařasení látky v pase se tak zmenší a rozloží. Pozor, ať si neprošijeme i stahovací šňůrku.

Spodní část nohavic začistíme.

Založíme a prošijeme dvojjehlou, cikcakem nebo jiným pružným stehem.

A máme hotovo!