Střih na pánské kalhoty s kapsami ve velikostech 44 – 68. Střih obsahuje verzi krátkých kalhot /  bermud + střih pro prodloužení nohavic na dlouhé kalhoty.

Šít lze:

  1. Bermudy
  2. Dlouhé kalhoty
  3. Kalhoty s odepínacími nohavicemi

Součástí střihu je poklopec. Pas je řešen ve střihu tak, že se nahoře přidá na zahnutí a dovnitř se dá guma nebo tkaničky (ideálně obojí). Pevný pas si do střihu upravíte snížením linie předního a zadního dílu o šíři pasového pruhu a následně střižením takto širokého pasového pruhu (dvojitě a s přídavky na podhrnutí).

Vhodné pro pokročilejší.

Jak spojit základní střih s prodloužením na dlouhé nohavice najdete v návodu níže!

 

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih dostanete v barevné i černobílé verzi, má různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Jak případně doupravit střih na kalhoty najdete v tomto článku:

Úpravy střihů: kalhoty

Jak spojit základní střih na kraťasy s dílem “prodloužení nohavic”?

Obě přílohy /kalhoty a nohavice/ neslepujeme k sobě jako třeba A4 k A4 v rámci jedné přílohy. Jsou to oddělené dvě přílohy! Můžeme je slepit, ale pouze pokud budeme šít jen jednu jedinou velikost. Pokud chceme vytahovat ze střihu různé velikosti, necháme si přílohy oddělené!

 

Střihové přílohy jsou samostatné a oddělené a nejsou navržené k lepení na 1 střihovou přílohu pro vytahování všech velikostí. Vytahují se kraťasy zvlášť a prodloužení zvlášť.

 

Takto k sobě přijdou sesadit díly pro krátkou a dlouhou nohavici.

Správně sesazená nohavice – nejmenší velikost. Vždy k sobě patří po linii námi vybrané velikosti! Ale bude sedět sesazení jen pro tu jednu naši velikost!

Vždy dáváme linii střihu v dané velikosti na linii střihu dané velikosti (zelené šipky).

 

Správně sesazená nohavice – největší velikost. Vždy k sobě patří po linii námi vybrané velikosti! Ale bude sedět sesazení jen pro tu jednu naši velikost!

 

Vždy dáváme linii střihu v dané velikosti na linii střihu dané velikosti (zelené šipky).

Spojit lze také až výsledné střihy – zde je naznačeno, jak je třeba nohavici po slepení do dlouhé verze upravit. Více níže.

Verze prodloužení kalhot na dlouhé, pokud nebudete šít verzi odepínací na zipy – je třeba mírně upravit linii vnitřní nohavice, aby byla rovná a nebyl tam zub. Zub je způsoben verzí krátké kalhoty, při přidání dílu na prodloužení dlouhých kalhot je třeba mírně upravit toto místo, je to nepatrná úprava. Zub má v nejširším místě 2 mm:-)

Rozměry a spotřeba:

Pas zahýbám cca 4 – 5 cm.

Součástí střihu je i rozkres polohování.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Lněné plátno (nebo s příměsí viskózy), bavlněné plátno, micropeach, letní softshell, jemnější riflovina, montérkovina.

Látky

Lze šít ve verzi s falešným poklopcem a nebo funkčním, pak potřebujte zip nedělitelný vhodný pro kalhotové zapínání (kovový). 44 – 50: 10 cm, 52 – 58:  12 cm, 60 – 68: 14 cm.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Dále budete potřebovat knoflík, galonovou gumu (ideálně asi 5 cm širokou), tkaničku na zavazování (cca 3 m), záčistky na tkaničku, 2 ks průchodek, 2 – 4 ks druků na kapsy.

Pruženky – druhy, použití

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod na kalhoty do gumy:

Videonávod na dětské kapsáče:

Fotonávod:

Fotonávod přímo na tyto kalhoty v přípravě, všechny části šití jsou ale zpracovány v různých jiných návodech –  prozatím je součástí popis postupu s fotografiemi hotových kalhot, postup šití gumy do pasu a stahování na šňůrky, postup šití kapes – návod na dětské kalhoty, které mají podobné kapsy, návod na klasický poklopec.

Návod na kalhoty do gumy:

Kalhoty do gumy (kraťasy i dlouhé) 74 – 164 (Střih a návod)

Fotonávod na kapsáče pro děti:

Kalhoty kapsáče (foto+video návod a střih)

Popis šití, rady, tipy, triky:

Střih nemá přídavky na švy, pas je konstruován tak, že se pas založí do tunelu a všije se do pasu guma + tkanička (jedno, druhé, obojí). Na lem v pase si přidejte 4 – 7 cm (podle potřebné šíře pase a také gumy, kterou máte), nejlepší guma do těchto kalhot je galonová široká guma + tkanička na utažení. Naznačení, jak přidat na zahnutí je v obrázku. Též si přidejte na lemy nohavic podle potřeby. Lem je třeba přidat i na kapsách. Na kapsách předního dílu shodně s přídavky na ohnutí v pase, na kapsáčových kapsách tolik, kolik si přejete zahnout.

Řešení pasu – ke střihu se přidá na zahnutí, dovnitř všívám galonovou 5 cm širokou gumu a do tunýlku všiji ještě tkaničku. První tkaničku navléknu a až pak ji opatrně zipovou patkou prošiji do tunýlku. Průchodky dávám přes zahnutím lemu. Na konci tkaniček jsou záčistky tkaniček.

Kalhoty můžete šít buď bez poklopce, nebo poklopec jen vyšít, nebo ušít poklopec, ale sešít ho bez zipu – takto šiji já, nebo klasický funkční poklopec na zip. Knoflík bude zespodu na dílu pod poklopec (obdélník), shora na předním díle. Střih si můžete i upravit na klasický pas (všitý pevný pruh bez gumy). Je třeba pak snížit o šíři pruhu v pase přední a zadní díl a stejně velký pruh pak našít. Přidat můžete i poutka.

Kapsa je klasická, má vnitřní a vnější část.

Kapsy máte ve střihu dvě verze – obyčejnou (na tu je možno pro vyztužení a estetiku našít ještě pruh shora, jako je to na fotografii). Tato kapsa je na šití lehčí.

U kapsy můžete šít i horní krytí. Na tento díl je třeba střihnout látku vždy 2x a nebo jednou s překladem v horní části (sklad látky).

Druhá verze kapsy je nabraná – se sklady – ta má větší objem:-) Ve střihu máte napsáno, jak máte kapsu založit. Také shora můžete našít ještě pruh pro zpevnění a estetiku.

Zakončení nohavic.

Fotonávod na pas do gumy:

(převzato z návodu na kalhoty do gumy)

Všijeme gumu. Odměřuji kolem pasu nositele, na pevné všívání jako je v tomto návodu používám galonovou gumu 5 cm širokou (u pánské verze kalhot). Musí se dát celkem dost úzká (myslím co do obvodu), protože vlivem všití do kalhot se hodně natáhne. U všívání gumy do tunelu navolno nepoužívejte galonovou gumu, překládá se a nefunguje, musí být v pase prošita. Musíte volit v tom případě méně tažnou gumu, např. plochou dětskou.

Galonovou gumu seženete na Unuodesign.

Gumu si sešijeme dokola a sešitou část dávám na zadní sed. Rovnoměrně si do kalhot našpendlíme nebo nastehujeme.

Prošijeme po kraji (musíme i začistit, zde jsem volila overlockový steh), při šití látku musíte natahovat.

Pro šití stahování si nyní ohneme pas v oblasti gumy a naznačíme si místa na průchodky.

Uděláme co nejmenší dírku, aby tam prošla průchodka, ale otvor nebyl moc velký. Pak by se průchodka mohla vytrhnout.

Nejlepší průchodky, co mám vyzkoušeno, jsou Prym 5 mm s podložkou (ne bez podložky). Obsahují nástavce do kleští Vario (i Vario Love, Vario Plus…) a též aplikátor pro kladivo. Průchodky se nevytrhávají.

Aplikuji nejradši Variokleštěmi.

Do průchodek navlečeme kulatou gumu (3 mm) a odměříme si ji tak, aby vyšla do obvodu kalhot ve volném stavu + na konce ven z průchodek.

Gumu v pase přehneme a do vzniklého přehybu našpendlíme gumu tak, aby guma kulatá byla směrem k látce, která bude navenek. Tzn. že z pohledu fotografie je látka, co bude na těle, galonová guma, pak bude kulatá guma a pak vnější část kalhot.

Rovnoměrně našpendlíme a gumu si natáhneme na maximum. Dávám v této části již olivku, aby mi guma nevyjela při šití.

Prošijeme po kraji galonové gumy.

Pak narovnáme uvnitř obě gumy a prošijeme nahoře – nejlépe se tak šije zipovou patkou.

Pěkně si gumu natahujeme a rovnáme, aby byla přesně rozprostřená, a hlídáme, abychom neprošili kulatou gumu. Galonovou nahoře prošít musíme, kulatou naopak ne, na tu musíme nechat uvnitř tunýlek.

Stahování šiji většinou jen u pánských kalhot, u dětských šiji gumu takto napevno a dávám na ozdobu knoflík.