Střih na overálek pro miminka a děti do velikosti 110 ve verzi se zipem!

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Je k dispozici ve formátu A0 a A4.

U overalu doporučuji tisknout ve vrstvách kvůli přehlednosti značek:-)

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Jersey (s elastanem, bez elastanu, jakýkoliv materiál: bavlna, bambus, modal). Na zimu jsou skvělé overálky z oboulícního úpletu, například z Wendy. Na léto pak z modalu nebo tenkého bambusu.

Látky

 

Zipy

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se.

Na overálek určitě doporučuji tyto zipy z Biasky!

Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

 

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod existuje aktuálně pouze pro verzi s druky, s šitím některých částí – třeba ťapiček – vám ale jistě pomůže:

Ve videu není úplně přesně přidáváno na přídavky na švy, hodně jsem s tím sama bojovala, abych to vychytala, přesné fotografie, jak přidat na švy v oblasti klínku najdete níže ve fotonávodu.

Fotonávod:

Přední i zadní díl si vykopírujeme na přeložku látky. Přidáme si po obvodu všude stejně na švy a nezapomeneme si přenést i značku na sesazení rukávu a značky pro sesazení ťapiček a klínu.

Zrcadlově si přeneseme na látku rukávy a přidáme na založení. Já přidávám 2,5cm. Zrcadlově vykopírujeme i ťapičky a opět zaneseme všechny body na sesazení a přidáme si standardně na švy.

U klínu si ve verzi overalu na zip přidáme po obvodu na šev všude stejně. Vyznačíme si střed klínu, který přijde přišít mezi nohy do středu zadního dílu. Stejně tak si na látce vyznačím i střed klínu, který přijde všít do středu předního dílu. Snáze a přesněji se nám pak bude klín do obou dílů vsazovat.

Dále budeme potřebovat pruh látky na krytí zipu. Pruh si odměřím delší než je zvolený zip, aby se nám pod něj celý zip schoval a zbylo nám i na přehnutí krytky pod bradou směrem do líce. Já šiji velikost 92, zip (nedělitelný) mám dlouhý 50 cm a pruh na krytku jsem stříhala 10 cm široký (po přehnutí na půl a sešití bude mít asi 4-4,5 cm) a dlouhý 56 cm.

Na přední díl si vyznačím linii zipu od středu průkrčníku stranou do nohavice.

Tuto linii zipu si podžehlím vlizelínem. (Zde použita vlizelínová páska s tkanou osnovou.)

A když už máme vytaženou žehličku, předpřipravíme si rovnou i rukávy. Založím lem, sežehlím ho a prošiju ho pružným stehem, cikcakem, dvojjehlou nebo na coverlocku.

Lem rukávů prošitý plástvovým stehem a žíhanou nití.

Sešijeme si náramenice předního a zadního dílu.

Nastřihneme si kousek předního dílu po linii zipu, aby se nám dobře lemoval průkrčník.

Lemujeme proužkem nápletu širokým 5 cm.

Připravený náplet si přehneme na polovinu a vešpendlíme do průkrčníku. Začínáme špendlit až kousíček od kraje, protože asi 0,5 cm budu potřebovat pro našití zipu. Lem postupně z průkrčníku vylézá.

Pro představu by to mělo po přetočení a prošití zipu dát asi toto.

Výsledek po ušití – lem postupně vylézá, není úplně u kraje, kam přijde všít zip.

Připravíme si krytku zipu: připravený pruh látky si přehneme na polovinu, sešijeme po straně a na jednom konci do obloučku. Linie šití je naznačena modrou čárou. Část s obloučkem bude přehnutá do líce pod bradou.

Krytka po prošití.

Přetočíme si krytku na líc a přežehlíme. Krytku si pak ještě po celé dlouhé straně s obloučkem prošijeme z líce.

Detail prošití.

Odměřím si po linii zipu z rubu přesnou délku zipu – horní okraj zipu přiložím k průkrčníku a špendlíkem si vyznačím, kam až přesně zip bude sahat.

Tuto značku si přenesu i do líce.

Zip otočím k přednímu dílu lícem k líci a „hlavou dolů“. Prošiji ho těsně vedle kovové zarážky zipu a jen ve střední části, ne až ke krajům.

Linie prošití z detailu naznačená modrou čarou.

Nyní si po linii zipu, kterou máme nakreslenou z rubu, přední díl rozstřihneme. Nestříháme až úplně ke švu pod zipem, ale asi 6 mm nad šev a pak do stran, jakoby do „véčka“. Opět naznačeno modře.

Zip si protočím opět směrem nahoru a našpendlím z rubu k prostřihu v předním díle. Použít můžu i oboustranně lepicí vypratelnou pásku Wonder tape od Prym.

Našpendlený zip.

Ještě k zipu došpendlíme krytku tak, aby byl celý zip schovaný a neškrábal. Krytku špendlíme od shora: kousek zipu u průkrčníku opět odšpendlím a mez zip a přední díl vsunu konec krytky tak, aby zaoblená část směřovala dolů. Zbytek zipu nechám našpendlený. Krytku zafixuji špendlíkem nebo přilepím samolepicí páskou.

Přes krytku si znovu položím a přišpendlím zip. Přečnívající cancourek zipu nahoře odstřihnu a zatavím zapalovačem.

Krytku přeložím přes horní okraj zipu a došpendlím ji směrem dolů po celé délce zipu. Špendlím tak, aby krytka přesahovala přes okraj zipu, a ten se tak pod ni úplně schoval. Úplně dole je přední díl, na něm zip, pak krytka.

Detail krytky v průkrčníku: ve vrstvách přední díl, na něm krytka, pak zip, pak zase krytka.

Nasadíme si zipovou patku, zip si otevřu, aby mi jezdec nebránil v šití, a zip si po celé délce prošiji.

Zip po přišití z jedné strany.

Zip si pak úplně otevřu a stejným způsobem našpendlím k druhé straně. Horní okraj zipu znovu založím, zastřihnu a zatavím zapalovačem.

Sešívám jen zip s předním dílem, krytka zůstane přišitá jen k jedné straně.

Zip si zapnu a zkontroluji (pohled z rubu) – krátká spodní strana krytky je ještě neprošitá, tu budeme přišívat až při prošívání zipu z líce.

Pokud vše sedí, mohu si prošít obvod průkrčníku a obvod zipu z líce. Zip prošívám nejdříve po obou dlouhých stranách. Na závěr prošiji samostatně spodní krátkou stranu zipu spolu s krytkou, kterou tak dole zafixuji. Pokud chceme, můžeme ještě z líce na spodní konec zipu našít malý čtvereček látky jako záčistku.

Detaily prošití spodku zipu a průkrčníku. Dál už v šití overálku postupujeme klasicky: sesazením ťapiček, všitím rukávů, klínků a sešitím vnitřních švů nohavic a boků.

Do zadního dílu si přesně podle značek na sesazení vešpendlím ťapičky. Patu prošiji po linii střihu z bodu 1 přes bod 3 do bodu 2.

Pohled po prošití z rubu a líce.

Dále budeme všívat klín do zadního dílu – opět musím přesně sesadit značku středu klínu se středem zadního dílu. Od středu klínu špendlím ke straně přesně po nakreslené linii střihu. Nejlepší je si toto obtížné místo nastehovat.

Všitý klín.

Všijeme si rukávy do průramků. Opět respektujeme značky na sesazení.

Sesadíme si střed přední části klínku se středem na předním díle. Našpendlím vnitřní nohavici až k ťapičkám. Pokud jsme šili přesně, musejí nám vyjít body 1 a 2 na předním díle na body 1 a 2 na ťapičkách.

Šev na patě skládám dozadu do zadního dílu. Po sešití postupuji stejně i na druhé straně.

Už nám zbývá jen sešít rukávy a boky overálku.

Na závěr si ještě začistíme boční šev na konci rukávu – složím ho směrem dozadu a prošiji několik centimetrů dopředu a dozadu, aby se šev položil. Pokud jsme šili na rovnostehu, můžeme si také zastřihnout přídavky švů, aby byly co nejmenší. To je vhodné zejména v ťapičkách.

A máme hotovo!