Měsíc jsem zkoušela a testovala, přešívala a párala, abych vychytala střih na tyto tréninkové kalhotky, tak aby seděly, nikde netlačily, nedřely a byly akorát. Také řešení zapínání mi dalo zabrat. Konečně jsem snad s výsledkem spokojená, i když na Jasmínku budu všechny stejně ještě muset přešít, protože máme jen ty verze, které jsou testovací a mají vážné mouchy…

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

Střih a nápad, prosím, používejte pro své soukromé účely, děkuji;-)

Materiál:

  • PUL (do 0,5 m x 0,5 m by se měly vejít kalhotky přesně dvoje)
  • 1 m lemovací gumičky
  • 4 páry druků (nebo kousek sucháče)
  • kousek suedecloth nebo tenkého flízu na podšití
  • 15 x 22 cm pružného úpletu na vsadky (ideální je bambusový sportovní úplet (silnější verze!), oblíbený je i viskozový elastický úplet, použít se dá i plavkovina nebo jakýkoliv úplet s vyšším podílem elastanu, který drží tvar a “nevyglajdá se”)

Tréninkové kalhotky doporučuji šít na patentky! Při stahování se jednak suché zipy rozepínají a jednak se mohou stehýnka poškrábat od hran zipu a není to nic příjemného – Jasmínka to za vaše děti otestovala a nedoporučuje, též můj manžel mi hodil sucháčové na hlavu a řekl “s tím se nedá dávat na nočník, chci patentkové”:) Patentky jsou umístěny v místě, kde dítě netlačí, musí být chované na uších v látce, pak jsem otlaky na tělíčku nenašla!

Pruženky – druhy, použití

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Fotonávod:

Vytiskněte si střih, slepte jej a naneste na látku, nepřidávejte na švy, protože se plenka obšívá lemovací gumičkou. Budete potřebovat základní díl z PUL materiálu, pak na podšití kousek na přední díl a kousek na zadní díl ze suedecloth nebo flízu.

Suedecloth nebo flíz našijte na přední a zadní díl – slouží k tomu, aby kůže dítěte nebyla v kontaktu s “igelitovou” stranou PUL, což je velmi nepříjemné.

Kalhotky je možné podšít celé, ale pak je problém, že se mezi nožičkami uchytí “vůně” moči a budete muset kalhotky častěji prát…

Obšijeme lemovací gumičkou, nařasíme mezi nožičkami.

Nyní si připravíme pružné vsadky. Budeme potřebovat dva obdélníky střižené kratší stranou po šíři látky (tedy kratší strana tam, kde látka pruží). Rozměry: 15 cm výška a 11 cm šířka. Toto jsou míry pro obvod boků tak cca 50 cm. Máte-li hubenějšího mrňouska, uberte poměrně.

Nyní nacvakněte do uší patentky – podkládám je suedecloth, aby se nevytrhovaly. Suedecloth můžete nejprve na uši našít, ale netřeba, stačí jen navolno položit.

Nezapomeňte patentky nacvaknout zrcadlově!

Obdélníky složte tak, aby měly po složení rozměr 7,5 x 11 cm🙂

Prošijte ze dvou stran – volnou na převrácení si nechte stranu, kterou budete přišívat ke kalhotkám na zadní díl. Nejlepší je šít na rovnostehu nějakou užší patkou (kvůli patentkám) – musíte bezpodmínečně použít ale pružný šev, rovný steh by popraskal!!!

Obdélníčky převraťte na líc.

Nyní našijte na zadní stranu kalhotek. Dělám to nyní jinak než na fotce. Našpendlím si nesešitou část pružné vsadky a přišpendlím k boku kalhotek a jen jedním stehem přišiji – v místě, kde je našita lemovací gumička. Fotku vložím později…

Nyní buď nacvakněte patentky (na pružné vsadky zevnitř, aby nebyly v kontaktu s kůží dítěte!) nebo přišijte suché zipy. U suchých zipů našijte velurovou část (očka) i přes lemovací gumičku, aby se neponičila. Háčky našijte na délku kratší, aby byla 100% jistota, že se zaseknou o očka, aby dítě neškrábaly, dokáže to při svlékání způsobit nemilé škrábance, chudák moje Jasmínka měla nožičky při testování do krve 🙁 A to jsem měla neškrábavý suchý zip.

Když se suchý zip dobře našije a zapne, tak není problém, od té doby už nebyl jediný škrábanec:) Nicméně více mi vyhovují patentky, ač jsem spíš sucháčový tip.

Patentky by měly od sebe být cca 4,5 cm na výšku.

Video s aplikací plastových patentek najdete zde: