Odepínací nohavice má spousta lidí moc ráda. Hodí se při různých příležitostech, kdy očekáváte změny teplot, ale nechcete vláčet zbytečně moc věcí:-) Ráno máte dlouhé kalhoty a když se do toho sluníčko později pořádně opře, jednoduše nohavice odepnete a strčíte do batohu:-)

Návod využijete při šití pánských (třeba přímo tento střih), dámských i dětských kalhot. S hotovými výrobky se nám pochlubte, moc rády je sem přidáme!:-)

 

Fotonávod:

Kromě obvyklých potřeb pro šití kalhot budeme potřebovat navíc dva odepínací zipy v délce o něco kratší, než je obvod hotové nohavice v místě přestřižení.

Střih na dlouhé kalhoty rozdělíme následovně:

Spodní část nohavice plus švové přídavky v délce takové, kde chceme zip (já jsem u vel. 134 měla délku 22 cm – vychází pod kolena, u vel. 36 pro starší dceru to bylo 33cm) Horní část této nohavice (tam, kde bude zip) jsem malinko zúžila, o cca 3mm, aby neodstávalo. Horní část nohavic (kalhoty), plus přídavek na spodní části 7 cm.

Dále si připravíme 2 proužky široké 6 cm, dlouhé po sešití o cca 2 mm kratší než obvod hotové horní části nohavice v přestřižení. Budou sloužit jako kryt zipu zevnitř kalhot.

Přídavek horních kalhot: ve výsledku zahneme 4cm dovnitř, 3 cm budou tvořit kryt zipu.

Kryt bude rovný, pokud ale nemáte nohavice vyložené rovné v místě, kde bude zip (jako jsem měla u kalhot pro mladší dceru), poslední 1 cm je potřeba upravit dle tvaru nohavice (u větší velikosti), aby si vše pěkně sedlo (obrátíme střih zrcadlově a poslední centimetr překreslíme – Caramilla má k přídavkům článek nebo video, mám to od ní). “Zobáček” nahoře na fotografii s naznačenými centimetry.

Aby seděly nohavice dobře k sobě, označila jsem si čísly strany, které k sobě patří.

Ušijeme kalhoty normálním způsobem, spodní lem zažehlíme 4 cm dovnitř a připravíme si čáru 3 cm nad okrajem, zde bude prošití.

Sešijeme si proužky na krátké straně, poté přeložíme na půl lícem VEN podélně a začistíme.

Máme tedy dva proužky, obvod téměř stejný jako horní nohavice, široké 3 cm.

Sešijeme spodní nohavice, na horní část přišijeme zip (o kousek kratší, než je hotová nohavice), jezdec směřujte na vnější stranu nohavic, aby nepřekážel mezi nohama.

Já jsem dávala část zipu s jezdcem na spodní nohavici a na druhou jsem část s jezdcem dala na kalhoty (tedy zip jakoby vzhůru nohama), tak se vyhneme tomu, abychom si spodní část nohavic neoblékali zadkem dopředu 🙂 Bude přesně jasné, která nohavice patří kam.

Na 3 cm proužky nyní našijeme druhou část zipů, tkanici k začištěné části.

Našíváme tak, aby nám v hotovém výrobku vyšly správně vrstvy: kalhoty, zip, proužek.

Zip bude tedy uprostřed.

Abychom neměli tlustou vrstvu v jednom místě, volíme sešití na proužku ideálně směrem dozadu nohavice, ale je to jedno, z proužku ve finále nepůjde nic vidět.

Zipy na spodní části nohavic a proužku zapneme…

a vložíme do kalhot.

Linie proužku bude o kousek výše než linie spodní části kalhot, takže při odepnutých nohavicích bude schovaná.

Upravíme, zašpendlíme, odepneme a prošijeme v linii 3 cm.

Hotové kalhoty:-)

Za fotonávod děkujeme paní Lucii Vopravilové.