Spoustu z nás používá papírové kapesníčky. Na balíček, který potřebujeme mít po ruce například v kabelce, si můžeme ušít slušivý kabátek. Hodí se i jako drobný dárek nebo tip na zpracování zbytků pláten. Šití je to velmi jednoduché a rychlé, s drobnou dopomocí ho zvládla i moje šestiletá dcera :-).

Materiál

Potřebujeme dva obdélníky bavlněného plátna o rozměrech 15 x 14,5 cm a 19 x 14,5 cm (ten větší bude tvořit “podšívku” a lem, ten menší bude hlavní barvou/vzorem obalu) a případně odpovídající kousek vlizelínu na vyztužení, pokud máme hodně jemné plátno (stačí zpevnit jeden díl).

Obaly na kapesníčky jsem s dcerami (5 a 6,5 let) šila jako dárek pro učitelky ve školce. Tedy, šila… spíš jsem radila, obě to totiž u stroje zvládly samy (díky funkci omezení rychlosti šití na minimum a šití bez pedálu pomocí tlačítka start/stop). Obalů jsme šily hodně, proto je návod taková kompilace z různých barevných kombinací :-).

Postup

Vystřihneme nebo vyřežeme obdélníky z bavlněného plátna.

Pokud je plátýnko jemné, je vhodné ho zpevnit vlizelínem, obal na kapesníčky pak bude lépe držet tvar. Nažehlujeme na rubovou stranu látky. Více o výztuhách a nažehlování si můžete přečíst v tomto článku.

Obdélníky na sebe přiložíme lícem k líci a sešpendlíme k sobě strany dlouhé 14,5 cm na jedné straně…

… i na druhé straně.

Obě sešpendlené hrany sešijeme rovným stehem.

Plátno se třepí, je tedy potřeba začistit. Stačí zastřihnout entlovacími nůžkami, obšít cikcakem nebo na overlocku.

Přetočíme na líc.

Vyžehlíme.

Přeložíme na polovinu, můžeme opět přežehlit nebo jen uhladit nehty.

Ke vzniklé polovině složíme obě “křídla”.

Sešpendlíme a připravíme na sešití.

Sešijeme obě krátké strany rovným stehem.

A opět začistíme – entlovacími nůžkami, cikcakem nebo overlockem.

Sestřihneme růžky, aby po protočení nedělaly boule.

Protočíme na líc, rohy pěkně vyrovnáme.

Vložíme kapesníčky a máme hotovo :-).

Vpravo ukázka varianty bez lemu, kdy ve fázi mezi sešitím dlouhých a krátkých stran po otočení na líc složíme polotovar obráceně, tedy “lem” při šití z rubu vidíme nahoře a po přetočení hotového obalu na líc se schová dovnitř.