Střih na dámskou mikinu se šikmým zapínáním, která je uzpůsobena na nošení miminka na břiše. Je výborná jako 2v1, kdy nemusíte stále řešit, zda máte vsadku a v případě, že někde dítě vyndáte z šátku, tak složitě řešit, zda si máte vsadku dát do kapsy nebo do batůžku,… prostě přepnete. Mikina je určena pro pružné materiály, lze šít třeba i z méně pružné teplákoviny.

Střih vyšel z mé praxe zapomnětlivé matky. Nebo i ze situace, nemám dítě, které je 100% celý den jen nošené, šátek beru vždycky všude, ale vsadku jsem občas v ranním spěchu nenašla. Když jsem nosící maminka malého miminka, jiné mikiny nenosím, abych kdykoliv kdekoliv mohla být k dispozici s mikinou i přes dítě. Mikina vypadá skvěle i bez nošence.

Ještě bude další střih na mikinu se šikmým zapínáním pro nenosící ženy a dívky. Plus střih na běžnou mikinu s možností nošení na břiše i na zádech. Něco mezi mikinou se stojáčkem / bundou nosící. Časem… 

5. 12. 2019 Opravila jsem zrcadlové polohování podsádky u mikiny, nic jiného se nemění, jen se již správně nákres polohování. Kdo potřebujte, tak si můžete stáhnout z platných odkazů nebo ze svého účtu list s polohováním.

Střih:

nosici prepinaci mikina

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro jednosměrný vzor a mikinu s podsádkou.

Na výběr jsou dva typy kapes. Střih obsahuje verzi bez kapes. Pokud budete šít verzi s oválnými kapsami, pohlídejte si jejich směrování:-)

Nejčastější chyby: oválné kapsy

Spotřeba a rozměry:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte! Číslovaná je tak, aby dobře seděla z pružných materiálů hezky kolem těla. Pokud si přejete volnější mikinu a nepružný materiál, tak je třeba volit větší velikost (odhadem o 1 – 2 čísla).

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Z praxe šití vyplývá jeden poznatek: velmi špatně se šije šikmý zip do pružícího materiálu! Případně doporučuji podžehlit.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Na mikinu jsou použity rovněž velké druky a také průchodky na protažení tkaničky na stažení, vše o této “problematice” najdete zde:

Hlavolam jménem průchodky

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Užitečné odkazy:

Videonávod:

 

Návod na mikinu s běžným rukávem v dětské verzi:

Videonávod na odlišné části přepínací mikiny:

Fotonávod:

   – Přidání na švy

   – Kapsy

   – Sešití dílů

   – Podsádky

   – Kapuce

   – Zip

   – Vsazení kapuce a podsádek

   – Dokončení (založení spodního okraje, rukávů, druky)

Přidání na švy (příprava dílů)

Přídavky na švy a lemy jsou v obrázku výše. Pozor při polohování podsádky, přijde zrcadlově pod příslušný přední díl, každá je jiná.

Na lemy je potřeba přidat podle pravidel. Více se dozvíte v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

U podsádek na spodní založení nepřidáváme! Naopak, podsádka může být i maličko kratší. Já stříhám podle střihu a pak při šití případně zakrátím.

Střih si přeneseme na látku – musíme dát pozor, abychom měli správně (rub/líc) vykopírované oba přední díly a k nim správnou stranou i obě podsádky. Na látku si ze střihu přeneseme všechny značky (kapsa, sesazení rukávu, středová značka, konec překrytí, linie zipu). Přidáme si standardně na švy a dole na založení (zde na foto založení 3 cm). Lem na založení u šikmých dílů musím přidávat také šikmo, podle střihu položeného „vzhůru nohama“. U podsádek pravého a levého PD na lem nepřidáváme, jejich spodní okraj bude schovaný pod lemem mikiny. Přidáme u nich na švy na straně, kde bude všit zip, a na horní straně, kde bude sešité tělo mikiny a kapuce. Zbylá strana bude olemovaná (šikmým proužkem/lemovací gumičkou) nebo začištěná cikcakem či na overlocku, takže tam na šev už nepřidávám. Zde přední díl levý + podsádka.

Přední díl pravý s podsádkou.

Zadní díl.

Kapuce – 3 díly kapuce + podsádka. U podsádky kapuce přidávám opět na švy jen na vnitřním oblouku, kde bude šev s kapucí, a na krátkých stranách, kde bude šev s tělem mikiny. Vnější oblouk bude jen olemován nebo začištěn, takže na šev už nepřidávám.

Zrcadlově rukávy + jejich založení na lem. Nezapomenu přenést ze střihu i značku na sesazení rukávů s PD. Zde střih na jednoduché kapsy bez váčku. Pokud chceme šít kapsy s váčkem, musím každou kapsu vykopírovat dvakrát – jednou v plné velikosti, jednou s projmutím na ruku. U kapes přidávám po celém obvodu na švy.

Na oba přední díly a podsádky, na místo, kam přijde přišít zip, si nažehlím vlizelín. Zde je použit vlizelínový proužek s tkanou osnovou. A když máme už rozehřátou žehličku, přežehlím si i proužek nápletu na třetiny pro lemování kapes.

Kapsy

Na obou předních dílech si olemuji průhmaty kapes (proužkem nápletu složeným na třetiny/ lemovací gumičkou). Přesný postup lemování na třetiny najdete v samostatném videu.

Začistíme si na overlocku nebo cikcakem spodní díly kapes.

Kapsy si pod oba přední díly podle značek na sesazení našpendlíme a prošijeme.

Přišité kapsy (z rubu a z líce).

Sešití dílů

Sešijeme si náramenice ZD a PD.

Našpendlím si rukávy do průramků, přesně linii šití na linii šití a sešiji. Šev náramenice skládám směrem do ZD.

Našpendlíme a sešijeme k sobě rukávy a boky mikiny.

Podsádky

Začistíme si (cikcakem/na overlocku) nebo si olemujeme (pružným šikmým proužkem, lemovací gumičkou) obě podsádky PD a podsádku kapuce.

Olemované podsádky.

Kapuce

Připravíme si kapuci na sešití. Špendlíme a šijeme po boční straně kapuce (po obloučku), středový rovný pruh je při šití vespod.

Do sešité kapuce si vešpendlím líc k líci podsádku a přišiji ji. Švy středového pruhu skládám směrem do středu kapuce.

Podsádku pak protočím do rubu kapuce a obě vrstvy z líce kousek od kraje proštepuji. Volíme delší steh a pokud můžeme, snížíme přítlak patky. Na fotce šiji z lícové strany kapuce, podsádka je vespod.

Pokud chceme kapuci na stahování, aplikujeme průchodky, provlékneme jimi šňůrku a podsádku přišijeme ke kapuci ještě jednou po jejím vnitřním lemu, aby nám tak vznikl tunýlek pro šňůrku. Průchodky si musím podžehlit vlizelínem nebo podložit silnější a pevnější vrstvou látky. (Zde průchodky Prym aplikované kleštěmi Vario, podložené kouskem jarního softshellu.)

Video s aplikací průchodek najdete zde:

Prošívání tunýlku s již vloženou stužkou.

Hotová kapuce připravená na všití do mikiny. Na stahování použita saténová stužka – její konce je potřeba zatavit zapalovačem a udělat uzlíky na koncích, aby se stužka nevyvlékla z průchodek.

Zip

A jdeme na zipy: na pravý PD si lícem k líci přišpendlím zip. Pomoci si můžu i samolepicí páskou Stylefix nebo páskou Wonder tape od Prym. Přišiju takto za pomoci zipové patky a pak teprve přišívám podsádku, nebo mohu sešít PD, zip i podsádku v jednom kroku. Horní část zipu (cancourek, který přesahuje) zahnu, zastřihnu a zatavím zapalovačem. PD i podsádku máme v místě zipu podžehlenou vlizelínem. Při šití zipu je důležité látku nenatahovat a pokud můžeme, snížíme přítlak patky.

Více o šití zipů v samostatném videu:

Na takto připravený zip přiložíme podsádku pravého PD a našpendlíme (přilepíme). Pak všechny vrstvy na rovnostehu prošijeme.

Prošití.

Pravý PD z rubu po přišití zipu a podsádky.

Úplně stejným způsobem pokračujeme s našitím druhé poloviny zipu na levý PD. Na fotce vidíme levý PD se zafixovaným zipem a podsádkou připravený na sešití.

Teď jdeme na šití druhého zipu pro přepínání (zmenšování) mikiny na nenosicí verzi. Podrobně je to ukázáno ve videonávodu. Linii zipu máme z rubu vyznačenou a podžehlenou vlizelínem. Přeneseme si ji na lícovou stranu. Na fotce je na této linii nalepená páska Wonder tape, na kterou nalepíme levou část zipu.

Nalepený zip.

Horní cancourek zipu založím, zastřihnu a zatavím zapalovačem. Zip můžu prošít takto a nechat, nebo jeho okraje schovat pod ozdobnou stužku (podrobně opět ve videu).

Konec zipu si takto schovám pod stužku.

Prošiji zip a stužku po jedné straně směrem dolů. Pod spodní okraj zipu opět založím okraj stužky.

Prošiji po druhé straně stužky zase směrem nahoru.

Mikina se všitými zipy a podsádkami, připravená na vsazení kapuce.

Vsazení kapuce a podsádek

Nejdříve si našpendlím kapuci do průkrčníku. Špendlím od středu kapuce ke stranám přesně po linii střihu. Svorkami si přichytím stužky na stažení kapuce, abych si je omylem nepřišila.

K takto položené a našpendlené kapuci přiložím podsádky předních dílů tak, aby byly lícem k líci. Musí mi vyjít přesně značky na značky přenesené ze střihu. Podsádky PD mají plynule navazovat na podsádku kapuce. Takto máme celý průkrčník, kapuci a podsádky připravené na sešití.

Detail prošívání – úplně vespod přední díl, na něm kapuce, pak podsádka kapuce a nahoře podsádka PD.

Všechny vrstvy švu průkrčníku sestřihneme na stejnou délku a začistíme cikcakem nebo olemujeme.

Sestřihneme rohy podsádek u horního konce zipu a protočíme je do rubu mikiny, kam patří. Z líce si proštepujeme celý průkrčník mikiny od jednoho zipu k druhému, šev kapuce tak skládáme a rozešíváme směrem dolů do těla mikiny. Linie šití je na fotce vyznačena svorkami a špendlíky.

Volíme delší steh, snížíme přítlak patky a protože jde už o hodně vrstev, použijeme i silnější jehlu (Jersey 90).

Výsledek – proštepování kapuce a horního okraje podsádky.

Z líce proštepujeme i obvod zipů se spodními vrstvami podsádky. Použiji zase zipovou patku a delší steh.

Dokončení

Olemuji nebo si začistím spodní okraj mikiny, který budu zakládat.

Pokud chceme mít spodek mikiny na stahování, abychom při nošení mohli mikinu stáhnout pod nožičky dítěte, aplikujeme průchodky a provlékneme jimi stahovací šňůrku.

Založíme lem a prošijeme. (pozor, ať neprošijeme i šňůrku).

Začistíme si rukávy, založíme a prošijeme.

Zbývá nacvaknout druky, které nám lépe pomohou držet složenou nosicí část mikiny. Nacvakáváme jeden druk nahoru k zipu u levého PD a jeden druk dolů k zipu u téhož dílu. Mikinu si pak zapneme na zip, urovnáme a přesně odměříme, kam narazit protilehlou poloviny druku.

Hotovo!

Fotonávod poskytla naše zákaznice Markéta, děkujeme!

Inspirace: