Střih na dámskou mikinu se šikmým zapínáním, která je uzpůsobena na nošení miminka na břiše. Je výborná jako 2v1, kdy nemusíte stále řešit, zda máte vsadku a v případě, že někde dítě vyndáte z šátku, tak složitě řešit, zda si máte vsadku dát do kapsy nebo do batůžku,… prostě přepnete.

Střih vyšel z mé praxe zapomnětlivé matky. Nebo i ze situace, nemám dítě, které je 100% celý den jen nošené, šátek beru vždycky všude, ale vsadku jsem občas v ranním spěchu nenašla. Když jsem nosící maminka malého miminka, jiné mikiny nenosím, abych kdykoliv kdekoliv mohla být k dispozici s mikinou i přes dítě. Mikina vypadá skvěle i bez nošence.

Ještě bude další střih na mikinu se šikmým zapínáním pro nenosící ženy a dívky. Plus střih na běžnou mikinu s možností nošení na břiše i na zádech. Něco mezi mikinou se stojáčkem / bundou nosící. Časem… 

Na výběr jsou dva typy kapes. Střih obsahuje verzi bez kapes. Pokud budete šít verzi s oválnými kapsami, pohlídejte si jejich směrování:-)

Nejčastější chyby: oválné kapsy

 

Mikina je určena pro pružné materiály, lze šít třeba i z méně pružné teplákoviny.

Střih

Nosicí přepínací mikina XS – XXXXL (s kapucí)

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

 

Spotřeba a rozměry

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte! Číslovaná je tak, aby dobře seděla z pružných materiálů hezky kolem těla. Pokud si přejete volnější mikinu a nepružný materiál, tak je třeba volit větší velikost (odhadem o 1 – 2 čísla).

Vždy měřte!

Součástí střihu je PDF příloha s polohováním pro jednosměrný vzor a mikinu s podsádkou.

Materiál

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Z praxe šití vyplývá jeden poznatek: velmi špatně se šije šikmý zip do pružícího materiálu! Případně doporučuji podžehlit.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Fotonávod

Fotonávod k této mikině není zpracován úplně samostatně, ale postupujte podle návodu na obdobnou mikinu. Na speciální části je zpracován videonávod.

Mikinu lze šít i bez podsádky, kdy se začistí lemovkou.

Mikina s raglánovým rukávem (stojáček / kapuce) 74 – 164 (střihy a návod)

Přidání na lemy

Na lemy je potřeba přidat podle pravidel. Více se dozvíte v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

U podsádek na spodní založení nepřidáváme! Naopak, podsádka může být i maličko kratší. Já stříhám podle střihu a pak při šití případně zakrátím.

Videonávod

Návod na mikinu s raglánem, liší se pouze našití rukávu, jinak je postup stejný.

Videonávod na odlišné části přepínací mikiny:

Inspirace: