Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Náhled košíku

Nošení dětí (v šátku, v nosítku): Zkušenosti, rady, tipy, co šít do šátku

Velmi často se mě ptáte, jak to zvládám, že se 4 dětmi toho tolik udělám. Určitě je to v nějaké logistice, organizaci práce, dělání 4 věcí najednou a pomoci manžela, ale nedílnou součástí toho, že jde vůbec přežít 4 maličké děti, je mít možnost nosit miminko na těle a přesto mít volné ruce. Nosila jsem všechny své 4 děti v šátku a nosítku. Proto jsem se rozhodla podělit se o svoje zkušenosti.

Na začátek řeknu, že nejsem žádný odborník, nemám žádný kurz k tomuto tématu, jsem JEN MÁMA, která si zjišťovala informace sama pro sebe a nosila 4 děti velmi hojně, a to i přes problémy jednoho s kyčlemi. Vše vám řeknu ve videu.

Tento článek je doplněním videa o odkazy, abyste nemusely hledat.

Článek ani video nejsou nijak sponzorovány a jsou to jen moje osobní naprosto subjektivní zkušenosti s tím, co znám. Rozhodně je mnoho dalších značek šátků nebo oblečení, které ve videu nezmiňuji, protože jsem je nemohla vyzkoušet, i přes 4 děti je kapacita prostě malá a není možné koupit a zkusit na trhu úplně vše. Na druhou stranu jsem si říkala, proč se nepodělit o to, co se mi osvědčilo a s čím tu zkušenost mám…

Video:

Šátky:

Kupuji na isatky.czsatkomanie.cz a nosenideti.cz. Jsou ale jistě i další e-shopy. Pokud mohu doporučit, nakupte v e-shopu, který patří nějaké aktivní šátkující mamince, která sama nosila nebo nosí a má přehled a velký výběr značek a umí poradit. Nekupovala bych v “obchodech se vším možným”. Můj názor.

V článku nejsou informace o tom, jakou volit délku šátku a tak podobně, všechny tyto informace najdete na mnohých jiných povolanějších místech. Já dodám, že nosím výhradně v délce 4,6 m (jsem 173 cm vysoká a nosím v té délce od vel. S do vel. L). Důvodem je to, že vážu vícevrstvé úvazy na břicho i na záda. Úvazy typu batoh atp. mi nedělají dobře na záda a nemohu si je dovolit, takže nemám potřebu mít více možných délek šátků. Manžel nosí v nosítku. Když už… Víceméně nosí až větší děti na koni nebo v krosně, nošení miminek je z 99,9% na mě:-)

Ohlédnutí za mým šátkovacím komínkem:

Předem: nesuďte mě pro to množství, kdo někdy šátkoval a zamiloval si tu “módu”, tak naprosto chápe. Kdo nechápe, má zase třeba jiné slabosti. Já mám třeba zase jen jedny boty na dané podmínky, jedny tenisky, jedny kozačky, jedny sandále…. a nosím je už několik let ty samé… na dovolené skoro nejezdíme, kočárek mám víceméně pořád stejný… Vystavit svůj komínek světu je totiž vlastně docela riziko, že člověka odsoudí… za tu nehoráznou rozhazovačnost… sladké nejím, za dorty neutrácím, do kaváren nechodím, v restauracích mě neuvidíte, na plesy ani do kina nemůžu, do divadla jdu jednou za rok… u knih usínám, televizi nemáme… Kdo nemá žádné slabosti, nechť odpustí. Já si život ve svých slabostech užívám opravdu ráda, zvlášť když je to spojeno s nošením miminka. 

Můj první pořádný kvalitní šátek byl Vatanai Carenero. Bavlněný. Pro začátečníka naprosto ideální volba. V šátku Jasmína na Blaníku. Šátek jsem si nechala na všechny 4 děti, nejlépe se s ním váže třeba na záda a je skladný, lehký, naprosto ideálně tak akorát klouže při vázání, je to naprostá láska.

Zde je v šátku Kryštof.

Když jsem “donášela” Jasmínu, tak mi byl půjčen Girasol Donau. Naprostá láska na první ponošení, barevně mi seděl, ale zejména se diamantová vazba neskutečně dobře vázala. Tenkrát jsem si další šátek už kupovat nechtěla, ale řekla jsem si, že pokud ještě někdy budu mít miminko, tak si ho koupím. Koupila jsem si ho asi v 8. měsíci těhotenství s Kryštofem. První navázání je zde. Zdá se to, jako by tam byl ve 3 měsících, ale narodil se 4,5 kg, byl velký, nosila jsem v něm od porodnice. 

Zelený od Natibaby s konopím. Můj společník na tůry, nosila jsem v něm Kryštofa, který byl na léto hodně těžký a pronesl se. Velmi jsem ho ocenila jako nosného společníka. Na novorozence bych ale volila spíš bavlnu, hedvábí, modal, tencel, bambus… Záleží ale na zanošenosti.

Natibaby se lnem je úžasný šátek, nosný, zanošený a velmi jemný. I na maličká miminka je fajn. Odnosila jsem v něm nejeden výlet až do posledního dítěte. Také zůstal v komínku.

Oscha šátky jsou moje milované, neustále koukám na jejich nabídku, nicméně jsem v komínku měla jen jeden, délku delší než je moje, a nakonec jsem ho kvůli délce poslala dál. Chtěla jsem si ho zkrátit, ale nakonec jsem neměla to srdce. Recenzi jsem psala zde.

Natibaby s hedvábím vzor Lumine jsem v tomto vzoru a barvách musela mít, velmi, velmi, velmi špatně jsem ho sháněla a koupila jsem ho nakonec v Německu, kde jsem ho objevila ve své délce. Je to šátek “na lepší”. Recenzi jsem psala zde. Hedvábí se leskne, chladí, je nosné, je dokonalé… hůře se váže (nepruží tolik) a hůře se udržuje.

A tady Kryštůfek na zádech. Kdyby mě někdo přesvědčoval, že je to náš 4. Jakub, věřila bych mu… 

Limitovaná edice Nelumbo Bluo od Natibaby byla ve své době (rok 2014) naprostá hitovka, kosila všechny šátkovací komínky. V tom mém musela být taky, protože … lesk hedvábí a zelená, nejde odolat… Recenzi jsem psala zde.

Na Rozárku jsem si koupila Kokadi Ayla im Wunderland. Jak říkám ve videu, prostě na každé miminko nový šátek. Tento šátek je s příměsí modalu a Rozárku jsem odnosila v něm. Ostatní šátky jsem také střídala, ale tento byl využíván maximálně. Moc jsem ho milovala, byl měkký, jak pavučinka, jemný, dobře se vázal. Navíc se ke všemu hodil, prostě další láska.

Recenzi jsem psala zde:

V našem milovaném Kokadi

Na Jakuba jsem si šátek s modalem už tak neoblíbila, protože mi přišel na to abych ho sbalila do kabelky velký a těžký. Ale nosila jsem v něm i tak ráda.

Tady je určitě vyfocená Rozárka poprvé v šátku. Já jsem tedy tak 5 dní po porodu… Byla jsem tenkrát velmi unavená, porod byl ve finále překotný a Rozárka se narodila o 4 týdny dřív, prala jsem miminěcí věci po příchodu z porodnice…

Rozárka s růžičkou… princezna Růženka… A Nelumbo Blue… 

 

Růžový šátek pro Rozárku. Bavlna.

Série 4, Jakub. Zde v bavlněném Diva Milano – Essenza Fantasia. Po tomto šátku jsem toužila už za Kryštofa, ale nedal se v ČR koupit, objednával se z Ruska a ceny byly opravdu neskutečně vysoké. 5 tisíc za bavlnu. Takže jsem si nechala se slzou v oku zajít chuť. No a když jsem otěhotněla s Jakubem, řekla jsem si ono, když ještě jednou, tak si splním své sny, je to naposled… Diva je krásný elegantní šátek, vhodný i do divadla… zde jsem v něm na vyhlášení soutěže Podnikavá žena v hotelu Ambasador. Byla jsem velmi příjemně překvapena reakcí naprosto všech lidí. Byl večer a nikdo mě neodsoudil, že tam jsem s miminkem v šátku.

Poslední láska a šátek, co jsem si koupila za odměnu, že jsem porodila 4. dítě, byl Didymos Lisca White Rainbow. Chtěla jsem duhový šátek už na Kryštofa, ale nikdy se mi nelíbily barvy nebo odstíny obsažené v duze nebo zrovna třeba složení, značka… chtěla jsem kvalitní značku, dobrou vazbu, a aby v šátku byla zelená a žlutá, aby byl sytý… No a Didymos byla nakonec jasná volba. Původně jsem nechtěla bavlnu, že jich už mám dost, ale nakonec nelituji, tento Didymos má totiž tak dobrou vazbu, že je velmi, velmi nosný. Jakuba jsem nosila z 90% v něm, šátek jsem opravdu milovala. 

Jak se naučit vázat do šátku?

Se šátkem vám často přijde fotonávod a příručka, některé s nákresy (to je nepoužitelné) a některé s fotonávody (to je trochu použitelné). Nikdy ale z fotek a statických návodů nezískáte onen “šátkařský grif”, jak správně šátek “dotahovat”, on se tak různě natřásá, miminko se natřásá, pomalu se přidržuje, pak znovu a znovu… toto se jde naučit jen od kamarádky, na kurzu a nebo z videa. Já svému nošení naprosto nepokrytě vděčím Vonzi a jejím videím. Díky ní jsem nepoložila po nezdarech s příručkami nošení v šátku na hřebík. Podle příručky jsem měla šátek neustále volný a miminko tam plakalo. Video jsem si pustila 3 x a už jsem to víceméně dostala do ruky…

Zlatá rada je: Nebojte se, nevzdávejte se, kontrolujte se. Je třeba se naučit vázat správně a nespokojit se, že v šátku dítě “nějak je”.

Další varianty nošení

Ergonomická nosítka

Jsou naprosto skvělou volbou pro ty, kteří si na šátek netroufají. Já si bez nich neumím život matky více dětí představit, protože se 4 dětmi někdy člověk nemá čas dítě navázat do šátku, byť to trvá “jen minutu”. Také používám nosítko od věku dítěte, kdy je již pohyblivé a chce svůj vlastní život a pohyb, svobodu, samo chce po chvilce z nosítka ven, a navazovat a vyvazovat pořád dokola, to s více dětmi nejde.

Ergonomických nosítek je na trhu celá řada, vybrat to nejlepší je kumšt. Ve videu vám ukáži nosítka, která se mi dostala do užšího výběru a povím vám, jak a jaké jsem vybrala já a proč. Také si povíme, jak správně dítě do nosítka “usadit”.

O nosítkách mám samostatné video:

 

Recenze: Nosítko – rychlošátek Caboo

Ring Sling

Do ring sling, což je šátek krátký, který se dotáhne do dvou kroužků, se dítě dá, jak já říkám “hrc-prc”. Je to nejrychlejší způsob nošení. Dá se tam navázat i novorozenec. Nicméně velmi důrazně varuji, není moc ideální pro ty, kteří nemají vycvičená pevná záda, nebo prostě tak dokonalé geny, že jim nošení na 1 rameni nevadí. Já si z ring sling s 1. dítětem naprosto oddělala záda. Mám ho doma a občas výjimečně použiji. Kdybych neměla problémy se zády, milovala bych ho. Není to na delší nošení a tůry, ale na takové to, z auta pro děti do školky, pro poštu, slít špagety, poponést chodce na výletě, když už nemůže, … no, ideální. Další výhoda je, že větší dítě můžete rychle “rolovat” z břicha na bok i na záda.

Ring sling

Momentky, proč nosit

Vztah a kontakt maminky a miminka

První a základní věc je, aby člověk měl stále svůj největší poklad na světě u sebe. Je to dobré pro miminko a je to dobré pro maminku. Dítě nepřichází po porodu o pevnou vazbu a jistotu mámy. Není vyděšeno z volného prostoru všude kolem, z neznáma… Zpříjemní se tak adaptace na nový život. Říká se, že první 3 měsíce jsou 4. trimestr těhotenství a bytostně věřím, že to je pravda a na nás rodičích je zajistit, aby ta adaptace proběhla pro oba maximálně příjemně a bez stresu. Není to jen o miminku, ale i o mamince. Maminka měla miminko 9 měsíců stále u sebe pod srdcem, je naprosto přirozené ho mít nadále nad srdcem. Nejsem z těch, co nosí celý den od rána do večera, to bych lhala. Miminko nechávám hrát a pohybovat se na dečce, dokud mu to je příjemné, a pokud je to jen jedna minuta, tak je to jen jedna minuta. Miminko si chovají i sourozenci, tatínek… na spánek přes den dávám miminko do kočárku, alespoň na 1 – 2 spánky za den jsem se snažila postupně miminko na spaní v kočárku uvyknout. Protože někdy si maminka potřebuje odpočinout a nebo třeba zacvičit a udělat věci, co se dělají s miminkem v šátku špatně. V noci spala miminka se mnou v posteli, přímo u mého těla, aby věděla, že v té velké místnosti plné neznáma, nejsou sama.

Svoboda pohybu

Díky šátku můžete kdykoliv kamkoliv:-) Jediná věc, kterou řeším je, kde miminko přebalit, když třeba prší. Někdy se kočárek hodí, ale někdy je na obtíž.

Zde na Ještědu:-)

K volbám třeba v našem okrsku s kočárem… to jsme šli jednou… 🙂

Kdo mě zná, tak ví, že velmi ráda a neustále a všude fotím. Někdy je člověk požádán o fotografické služby, a přitom jakoby nemůže. Zde fotím křest neteře, manžel hlídal 3 děti a Jakuba jsem prostě už musela obstarat sama. Křtiny jsem nafotila s ním v šátku. A rozhodně to tak nebylo jednou, v naší škole tak fotím dlouhodobě všechny akce:-)

Sourozenci

S Rozárkou začala ta velká změna, že rodič má 2 ruce a 3 děti. Navíc Jasmínku jsem měla 3,5 roku velkou, když se narodil Kryštof, a nyní jsem měla doma dvouletého chlapečka k miminku. Ta samá situace se opakovala se 4. miminkem. Díky nošení v šátku se pro sourozence sice stále hodně mění, ale nemění se to, že maminka “má volnou náruč”. Možná se to zdá jako malé nevýznamné gesto, ale já v něj prostě věřím…

Tohle je opravdu snad hned po příchodu z porodnice, trávila jsem první týdny hodně času tak, že Roza byla v šátku a Kryštofa jsem chovala. Prakticky jsem Rozárku chovala jen po nocích, přes den byla jen kojená a v šátku a chovala jsem Kryštůfka. Nikdy se ale nestalo, že by měl nějaké žárlivé scény, vlastně jsem byla velmi překvapena, že krásně sestřičku přijal. Byla ale třetí a on má velmi šťastnou povahu. Ostatně myslím, že jako všechny naše děti, všechny jsou fajn a pro ostatní by se rozdaly… (ale taky se rvou, někdy pořád:-), ale v lásce…)

Běžné fungování

Naprosto obdivuji maminky, které bez šátku nebo nosítka vaří, perou, věší prádlo… já to měla vždy tak, že čas, kdy miminko měl tatínek a nebo spalo v kočárku, byl můj, abych měla čas na koníčky a regeneraci. Domácí práce jsem dělala s miminkem v šátku. Kdybych to tak neměla, neměla bych vůbec žádný čas pro to, co mě baví. Je to tak, že mě domácí práce nebaví.

Toto je jedna naprosto běžná situace z mého každodenního života, která by bez šátku prostě nebyla možná. Rozárka je hodně divoké dítě, odmítá chodit za ruku a odmítá respektovat pravidla, že se chodí pomalu po chodníku. Takže jediná možnost je připoutat ji do kočáru. A vyzvednout děti ze školy. Toto je fotka, když jí byly 2 roky, ve 3 už je to lepší. Ale pořád náročné. Vždy s sebou mám kočárek i šátek, kamkoliv jdu. Abych měla možnost ty dvě děti zároveň jedněma rukama vyřešit.

Nosit jde i tandem, ale Rozárka po roce moc nosící nebyla, ona potřebuje víc svobody pohybu, navíc jak opakuji, má záda by to moc nezvládla, takže pro mě kočár + nosítko nebo šátek.

Šít s miminkem jde opravdu jen prvních pár týdnů, kdy je lehké, skladné a v klidu spí. S větším dítětem je to v šátku o záda, nervy… možná s dítětem na zádech. Já už pak ale s dětmi nešila.

Nosí celá rodina

Některé páry nosí oba stejně, některé nosí třeba více tatínek, někde více maminka. U nás nosí maminka. Nicméně jsem si nemohla odpustit… 🙂

Toto je brzy po mém 2. porodu, kdy jsem neměla sílu nést těžkého Kryštofa celých 6 km. Tenkrát mi to přišlo jako že “boží otec”, že zvládne dvě děti takhle a že je to borec… dneska se tomu musím smát…. jen dvě? 🙂 Jojo, je to borec, zvládá 4.

Příklad pro ostatní je báječný. U nás nosí víceméně všechny menší děti. Zde je třeba nosící Kryštůfek:

Pryč s genderovým klišé…

Pomůcky

Jak říkám ve videu, kdo se rozhodne nosit víc jak občas sem tam…, tak se neobejde bez dalších pomůcek…

Slunečníky

Na léto naprosto ideální společník pro maličká miminka, která nejsou nadšená z kloboučku a zároveň je nesmírně důležité je chránit. Když nebylo horko, tak jsem dávala třeba přes hlavičku plenku na tu chvilku, co jsem šla po sluníčku.

Čepičky

Do šátku se hodí víceméně všechny možné čepičky, na léto je dobrý klobouček a nebo kšiltovka s krytím krku, pirátka, … na zimu je nejlepší kukla.

Všechny střihy na čepičky najdete zde.

Kšiltovka (možno s krytím krku) 40-63

 

Set všech střihů na klobouk: Klasik + dívčí + delší zadní krempa

Pirátka 36-55+ (bez kšiltu / s kšiltem)

 

Kukla (novorozenec – dospělý)

Trojhránek pod tvářičku

Je naprosto nezbytné zajistit, aby miminko neleželo na kůži maminky. K tomu se hodí šátek, kapesník, plenka. Ale za sebe určitě doporučuji tuto super pomůcku od Angel Wings.

Recenzi najdete zde:

Recenze: Trojhránek do dekoltu při nošení miminka a víceúčelový šátek

Oblečení na tělo maminky a miminka

Naprosto nejlepší je merino. Je to přírodní materiál, který je vhodný i pro miminka. Merino si můžete koupit. Já mám zkušenost s oblečením od Crawler, u kterého máte zaručenou tu nejlepší kvalitu merina, která může být. Mám citlivou kůži a toto merino mě vůbec neškrábe a nosím ho ráda.

 

Recenze: Merino oblečení od Crawler

Nebo si můžete ušít. Střih můžete použít úplně jakýkoliv z mého e-shopu. Dámská trička. Dětská trička a bodýčka.

Kde koupit merino se dozvíte zde:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Merino

Merino je skvělý materiál, který pomáhá udržet stabilní teplotu. V zimě hřeje, v létě krásně dýchá a netáhne vlhko. Na zimní období se hodí oboulícní merino. Na léto je nejlepší nejtenčí merino ze ŠijemDětem – skvěle se barví.

Merino je skvělé na sport (dýchá a není mokré, navíc nesmrdí), na zateplení dětí při vrstvení třeba v zimě, je nejlepší na nošení v šátku (v zimě i v létě, v těch největších vedrech, ověřeno v praxi). Nikdy není mokré, skvěle dýchá. “Topení” se v létě určitě nebojte, pokud koupíte tenké jednolícní merino, je to mnohem lepší než bambus, protože viskóza ne vždy skvěle dýchá, pokud je pletenina třeba “hutnější”.

Koupit můžete i verzi s elastanem, nemám zatím zkušenost.

Merino pruží hodně i bez elastanu! Většinou lze volit i menší velikost střihu než šijete běžně.

Nejtenčí merino ze Šijemdětem, obarvené samodomo na zeleno:-) Toto je naprosto nejlepší oblečení na nošení v šátku.

Oboulícní finské merino.

Oboulícní merino Moraviatex v kojicí verzi.

Oboulícní merino je vhodné na zimní nošení.

Sportovní úplet

Se sportovními materiály na šití se trh rozrůstá. Uvádím pouze ty, které znám já, zatím bohužel na sport se 4 dětmi času moc není…

Prémiový funkční úplet s Unuodesign. Je velmi pružný a má ochranný faktor UV. Je chladivý. Úplně zkušenost se sportem ale nemám, vážně není čas, spíš nosím v šátku a to nosím v merinu. Zkušenost mám na spodním prádle, tam je bezkonkurenční a dobře dýchá, po praní i sušení v sušičce je stále jako nový.

Více v této recenzi:

Coolmax – sportovní úplet Unuodesign.  Umělé vlákno, které má ve struktuře “otvůrky”. Je prodyšný, cvičení v něm bylo v pohodě, krásně dýchá a odvádí vlhkost. Na mou kůži moc umělé, ale nemám ráda prakticky žádný umělý materiál. Nyní jsem si na sezonu ušila kojící z tohoto materiálu, tak ověřím při nošení v šátku atp.

Více o tomto materiálu a mém dojmu z něj:

Funkční sportovní těhotenské triko z coolmaxu

 

Nosicí bundy

Nosicí bunda je naprostý základ, bez té si nošení neumím představit. Pokud chcete mít jen jednu, tak nejuniverzálnější je softshellová z klasického zimního softshellu.

Koupíte a nebo ušijete:

Dámská (nejen) softshellová bunda 3v1 (běžná, nosící, těhotenská) XS-XXXXL

Jak říkám ve videu, důležitý je parametr paropropustnosti. Více se dozvíte v článku níže. Vysoká voděodolnost je fajn, ale pokud nemá bunda podlepené švy, což softshell nemívá, proteče vám bunda stejně švy…

Já mám na sobě ověřeno více druhů softshellů a ruku do ohně dávám za ten zimní z Tkadexy s parametry 30/15. Skvělý by měl být i ten s vlnou ze ŠijemDětem s parametry 10/15.

Dodávám, že 10 nebo 30 tisíc voděodolnost je pro bundu bez podlepených švů prašť jak uhoď. Roli to může hrát, pokud byste si do vody sedly.

Informace o softshellu:

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Softshell v ročních obdobích

 

Pokus o rostoucí bundu tak, abych mohla nosit já i manžel, nakonec jsem nosila jen já, takže mi byla obr a šla z domu pro nosící pár, který využil tuto multifunkci.

Jednovelikostní nosící bunda

 

Letní bunda

Pokud plánujete nosit vysloveně v létě na výletech, tak je podle mě softshell moc teplý. Nicméně zatím je trh s letními látkami celkem slabý co se týče materiálů s vysokou paropropustností. První vlaštovky jsou na Tkadexe v kategorii jarní softshell se skvělými parametry 30/15 a pak softshell s biobavlnou ze ŠijemDětem s parametry 10/15.

Zimní kabátky

Angel Wings má v nabídce mnoho typů bund, některé velmi elegantní, prostě “na lepší” a některé naopak velmi funkční třeba i do hor. Navíc každý rok přijdou s novinkou v podobě naprosté pecky.

Elegantní zimní kabátek jsem si zamilovala, protože je lehoučký jako pírko a krásně  vypadá.

Ha, a tady není ani jedno moje dítě, ale synovec Eliášek.

Recenzi na kabát najdete zde:

Recenze: Zimní nosící kabát Angel Wings

 

Zde je nosicí zimní bunda Milano Diva. Je opravdu teplá a navíc obsahuje i těhotenskou vsadku. 

Nosicí mikiny

Další nepostradatelný doplněk v šatníku nosící maminky. Pro nošení na břiše a malá miminka za mě top je mikina moje přepínací. Patent zapomnětlivé roztržité matky, která pořád hledá vsadky:)))) Zde ji máte vždy po ruce.

V mikině ale nelze nosit na zádech (můžete si ji na záda upravit, ale tam již bude potřeba dát vsadku).

Zimu jsme strávili pořád takto, toto je zrovna na sjezdovce s Rozárkou. Díky nošení jsem tam mohla být u sjezdovky s ní. A dívat se a dojímat se, jak je ve 2,5 letech šikovná. Kočárek by zůstal úplně dole pod sjezdovkou, to by fakt nebylo nic vidět, tečka na bílém…

Střih koupíte zde:

Nosicí přepínací mikina XS – XXXXL (s kapucí)

Mikina pro nošení na břiše i na zádech:

Angel Wings má v nabídce mnoho typů mikin a svetrů. Jeden způsob je klasická mikina se vsadkami. A druhý jsou zavinovací svetry, ty jsou velmi multifunkční od těhotenství do nošení na zádech. Měla jsem v ruce, ale doma nemám.

Recenze na moji milovanou žlutou mikinu od porodu do nošení na zádech najdete zde:

Časosběrná recenze: Nosicí mikina Angel Wings 4 v 1

 

Související články

1 thoughts on “Nošení dětí (v šátku, v nosítku): Zkušenosti, rady, tipy, co šít do šátku

  1. blechovam

    Dobrý den, nemám ve zvyku psát komentáře, ale tady si nějak nemůžu pomoct… Jsem fyzioterapeutka (a k tomu matka tří malých dětí) a myslím, že by bylo fajn, kdyby ke všem pozitivům nošení zaznělo taky jedno negativum. Pro správný vývoj dítěte a kvalitní vertikalizaci je velmi důležitá opora o pevnou podložku (ideálně zem). Časté a dlouhodobé nošení dítěte tuto oporu neumožňuje, proto bych chtěla zdůraznit jednu důležitou věc – nošení není špatné (pokud je správný úvaz/nosítko), ale je důležité nosit s mírou!(Všeho moc škodí, známe to…). A je opravdu zásadní, dopřát miminkům možnost kvalitně se opřít/zapřít o podložku, jak často to jen jde. A ještě důležité info k nosítkům – dávat si pozor na nosítka tohoto typu (dělá ho i jiná firma, ne jen Chicco, abych jim nekřivdila): https://www.detskyruzek.cz/chicco-nosic-you-amp-amp-me-midnight-vyprodano. Tato nosítka NEJSOU ergonomická, Neumožňují to, co Petra popisuje ve videu – podsazený zadeček a kolena výše než zadek. Děti v něm visí za kost stydkou a nemají správnou pozici v kyčlích. Kvůli tomu je velmi zatížena i jejich páteř. I to že, tato nosítka umožňují nošení dítěte čelem dopředu je špatně! Hezké letní dny. Marie Mlčochová

Napsat komentář