Není nit jako nit. Liší se materiálovým složením, zpracováním vlákna, sílou, ale také kvalitou. V článku si představíme typy nití, jak je třídíme, na co se která hodí a jaké nitě považuji já osobně za kvalitní a které mi do šicího kufříku již nesmí.

O nitích mluvím v tomto videu (o druzích, sílách nití, kvalitě a vhodnosti použití):

Nit pod lupou

Na většině špulek nebo cívek nití najdete různé označení, čísla…a vyznat se v nich je někdy hotová alchymie. Ukážeme si alespoň základní údaje na nitích.
Základní, co nás bude zajímat je, z čeho je nit vyrobena, jaký je návin (značí se v metrech) a jaká je síla niti (většinou se značí hodnotou No. nebo Nr.). Dále je na niti číslo nebo kód barvy, což je důležité, pokud chcete třeba v e-shopu koupit stejný odstín niti a nebo máte vzorník a objednáváte s jeho pomocí. Více si označení vysvětlíme v článku.

Materiálové složení

Nitě se liší na prvním místě svým složením. Nejuniverzálnější a nejpoužívanější jsou ty polyesterovéNa plenky nebo softshell nezbytné, protože bavlněné nitě mohou táhnout vlhkost. Proto, když si nejste jisti složením (máte třeba nějakou historickou špulku, kde to není napsáno), tak raději šijte nití, kde si 100% jisti složením jste.

Polyesterové nitě jsou univerzální a nenasákají vlhkost, jsou podle mého názoru taky odolnější při oděru (bavlněné nitě máme často brzy vydřené), nicméně jejich velká nevýhoda je, že nejsou určeny vystavování vyšším teplotám. Proto se nehodí na šití látek, které je třeba žehlit na nejvyšší stupeň (len, konopí, bavlněné plátno, některé druhy kepru nebo rifloviny). Na ty jsou lepší nitě bavlněné. I u polyesterových nití jsou ale rozdíly a některé moderní kvalitní nitě odolají vyšším teplotám žehlení více než jiné. Je třeba si tu vaši oblíbenou nit před prvním žehlením vyzkoušet.

Bavlněné nitě lze sehnat v různé kvalitě s různými certifikáty – Ekotex, atest pro děti do 3 let a nebo nitě z biobavlny.

Kromě těchto nití se vyrábí též nitě lněné, hedvábné, polyamidové, nylonové, kovové, teflonové a další…

Bílá nit je z hedvábí (koupená na ŠijemDětem), zelená nit je z biobavlny, velmi kvalitní, na nádherné dřevěné špulce, malá špulka je riflová silná nit.

Síla niti

Nitě se prodávají různě silné. Číslování nití je trochu alchymie a nitě se číslují dvěma základními způsoby (přímé a nepřímé číslování, neboli metrické, které udává hodnotu nitě v metrech, a systém Ttex, který naopak udává hmotnost nitě).

Musíte tedy vždy srovnávat stejný typ niti a stejný typ číslování.

Přímé (metrické) číslování se uvádí hodnotou No. / Nr. a nějakým číslem (typicky 30, 40, 60, 80, 100, 120). Čím nižší číslo síly niti (např. 30, 40…), tím je nit silnější (tlustější), čím vyšší číslo síly niti (např. 120) tím je nit tenčí. Když byste ale srovnali sílu třeba 40 u niti Sabaflex a Belfil S, tak ta “tloušťka” není stejná u různých typů niti! Hodnota čísla u metrického číslování udává počet metrů dané nitě, který se vejde do 1 kg hmotnosti. Čím tenčí nit je, tím více metrů jí máme, protože je na jednotku délky nit lehčí:-) Takže čím vyšší číslo, tím tenčí nit!

Hedvábná tenoučká nit, bavlněná středně silná nit a silná riflová nit (ty mají sílu kolem No. 30).

Číslování přízí nepřímé (systém Ttex) udává hmotnost nitě o délce 1000 m (tzn. že např. 25 tex znamená, že nit délky 1000 m má hmotnost 25 g). Čím vyšší číslo niti v hodnotě tex, tím silnější nit. 

Ruku v ruce s výběrem nití jde také výběr jehel. Pro silnější nit musíte mít silnější jehlu – zejména jde o větší oko! Pro velmi silné nitě se hodí jehla Topstitch. Jensová nit síly 30 často i v jeansových jehlách zlobí, ale s jehlou Topstitch pracuje perfektně.

Více o jehlách najdete zde:

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

Při šití silnou nití existuje výjimka z použití stejné síly nitě i do spodní cívky a tou jsou jeansové nitě. Málokdo má stroj tak silný, aby mohl šít 30 nití jak spodní, tak vrchní nit. Takže 30 se dává do jehly a spodní se nechává slabší, jinak ji stroj nevytáhne. Mnohem lépe si se silnou nití v chapači poradí stroje s kyvným chapačem než s chapačem horizontálním (a je jedno, v jaké cenové relaci jsou – alespoň dle mé zkušenosti). 

Nitě se dělají v různých návinech, ale také na různých špulkách a cívkách. Plastové, dřevěné, papírové, jen trubička a nebo klasická cívka:-) Pro švadlenky, které šijí častěji, jsou nejlepší náviny 1000 m. Lze s nimi šít i ve většině overlocků. Praktický návin je též 500 m. Pro barvičky, které málo používáme, tak můžeme použít návin menší, ale rychle nitě mizí a finančně to není až tak velká úspora.

Nit Aspo 500 m, Belfil S No. 120 1000 m, Belfil S No. 80 1000 m a černá nit je Sabac. Toto jsou mé oblíbené nitě, kvalitní a šiji s nimi již mnoho let. Nikdy jsem s nimi neměla problém. 

Běžný návin 1000 m – špulka je “rovná”.

Větší náviny (zde 5000 m) mají kónický tvar, který umožňuje lepší odvíjení niti.

S návinem souvisí úzké téma a to je prostor na skladování.

18

Čím menší návin, tím méně nitě zaberou místa:-) Zde 1000 m.

20

Zde 5000 m. 

Pokud je nit moc jemná a nebo lehká (typicky texturované nitě), může odvíjení být příliš vzletné a rychlé a nit může sama na sobě dělat uzlíky a nebo se moc navolňovat. V tomto případě pomohou síťky. Ty zaručí rovnoměrné správné odvíjení niti na každé špulce nebo kóně. Podle velikosti niti musíte volit velikost síťky. Často jsou součástí vybavení šicího stroje. 

Zpracování vlákna

Běžně používané nitě jsou skané (tzn. že jsou spojeny dvě a více nití zákrutem). Tyto nitě jsou pevné, hladké a stejnosměrné. Velmi dobře se s nimi pracuje.

Dalšími používanými nitěmi jsou chemlonové texturované nitě. Ty nemají “zákruty”, čímž se s nimi může někomu hůře pracovat. Jsou ale na omak jemné (stehy jsou plošší – protože po ušití se jejich vlákýnka, která nejsou spojená skaním, jakoby rozloží) a pružnější. Jsou vhodné pro šití elastomerů (látky s vysokým podílem elastanu jako je třeba plavkovina), ale jsou skvělé i pro merino a jersey obecně. Velmi často se používají pro spodní prádlo. Mě osobně ale moc příjemné nejsou, ani na omak. Ale je to velmi individuální. Používají se většinou do klikařů (coverlocku a overlocku).

Specialitou jsou různé pružné nitě. Vyrábějí se různé typy. Velmi speciální nití je nit SabaFlex. Která velmi pruží, je na omak jemná a velmi příjemná (není texturovaná, ale přesto je velmi příjemná, mě tedy i příjemnější). Steh ušitý touto nití se krásně “napruží”, nicméně ani SabaFlex není zárukou, že když nastavíte špatně šicí steh, tak nit nepraskne! Nit má nevýhodu, že není dobré ji ukončovat na uzlíky, protože je tak živá, že se rozváže, je třeba ji vždy zapošít jehlou, a to pečlivě. SabaFlex nesedí také všem a ve všech šicích strojích, někdo s nimi bojuje. Já s nimi nešiji nikdy zároveň ve spodní i horní niti.

Pozor, nit Sabaflex se dělá v různých sílách a návinech, na běžné šití je vhodná síla No. 120. Textura niti je trochu jiná a ta 120 je až dost “silná”. 

Protože nit právě je silnější než je běžné, tak návin 1500 je vlastně kóna celkem velká. Dávám do stroje na horní bodec na špulku a funguje to. Při použití ve spodní cívce mě trochu někdy zlobí (pokud máte kyvný chapač, bude se šít určitě touto nití skvěle). V coverlocku s ní šiji běžně a do overlocku si ji chci ještě koupit. 

Pružné niti se vyrábí též polyamidové, ty jsou také živé a hodně lesklé. Hodí se na dresy a na plavky. Já osobně je nemám ráda, špatně se mi s nimi šije.

SabaFlex má nevýhodu, že se prodává jen v těchto kónách a jde tedy velmi špatně do běžného šicího stroje.

Vlevo polyamidová nit, vpravo chemlonová Aspotex – nit, které jsem vůbec nepřišla na chuť, neumím s ní šít vůbec nikde. Ale asi je to rukama… Chemlonové nitě používám jen kóny SabaTex.

Recenzi na nit SabaFlex naleznete zde:

Pružné nitě Sabaflex

Účel použití

Na každý účel se hodí jiné nitě. Nejběžnější jsou nitě polyesterové síly No. 120. To je univerzální nit vhodná na většinu šití. Lze s ní šít i pružné materiály, pokud máme dobře pružící steh. Síla No. 120 je ale velmi tenká nit a nehodí se pro ozdobné a viditelné štepování (prošívání z lícní strany). Na to se hodí silnější nit. U Amann Belfil nebo Aspo stačí síla 80 a šití je krásně výrazné.

Na šití riflí můžete použít i silnější nit (síly No. 40 – 30), ale pozor pak na jehlu. A nedávejte ji do chapače, pouze do jehly.

Speciální nit je tzv. stehovka. Je to křehká jemná bavlněná nit, která není určena do šicího stroje a do šicí jehly je určená jen, pokud je steh DOČASNÝ! Slouží ke stehování a kličkování. Křehká je proto, aby se dala snadno párat, křehkosti lze použít také na to, že provizorní steh prostě “roztrhnete”. Stehovka se dá koupit i vodou rozpustná.

Křehká nit stehovka.

 

Pružné materiály je dobré šít pružnými nitěmi, zvláště, pokud jde třeba o plavkovinu. Tipy na nitě na extra pružné materiály najdete v tomto článku:

Jak šít plavky (střihy, materiály, komponenty, stehy)

 

Někdy se může hodit ozdobné prošívání žíhané a duhové. Pak vám udělají radost žíhané niti. Žíhané niti se dělají opět z různých materiálů, síly, návinů. Univerzální jsou polyesterové, asi nejlepší mi přijdou PolySheen.

Nit PolySheen mám vyzkoušenou i na svých riflích, namáhaná místa k mému velkému překvapení po půl roce nošení stále jako nová. I výrobce ji doporučuje na namáhané spoje a štepování džín.

Bavlněné žíhané nitě dělá firma Coats. Pokud jimi ale šijete místa, která jsou hodně odírána (např. rifle), tak se postupně vydírají (nevýhoda bavlny).

Bavlněné nitě Coats.

Více o žíhaných nitích, typech a kde je koupit najdete zde:

Žíhané nitě – kde sehnat

 

Dále se vyrábí speciální vyšívací niti. V těch přehled nemám, protože vyšívací stroj nemám. Ale používám ráda nit Isacord. Je křehčí, ale krásně efektní při šití. Není určena na namáhané spoje.

Kvalita nití

Kvalita nití je velmi zásadní, protože méně kvalitní nitě nejsou hladké, jsou nerovnoměrné, jakoby chlupaté, velmi často na sobě mají uzlíky (není tedy nepřerušovaný návin třeba 1000 m, ale je napojovaný uzlíky), žmolky, chomáče, jsou křehké…pak se velmi často stává, že stroje cuchají, trhají, lámou jehly a zlobí. Nitě z hobymarketů nechte v hobymarketu a nebo si je pořiďte na šití jehelníčku v ruce. Ale bohužel jsou i další nitě, které mně osobně nesmí do dílny. Jsou to malé náviny nití Hard a Balerina, velké kóny nití Balerina a dokonce mi zlobí v posledních létech i velké kóny nití Hard. Nicméně tam je kvalita proměnlivá a ty v pracovně mám (Baleriny jsem vyházela). Když ale kupuji nové nitě, tak kóny kupuji vždy Belfil S. Investice za tu radost ze šití opravdu stojí. Malé špulky kupuji buď od Amann, ale skvělí jsou i další výrobci (např. Coats, Gütermann, Unipoly, ale určitě i další, všechny výrobce vyzkoušené nemám, aneb já už žádné kvalitnější nitě nehledám:-)

10
Paleta nabídky nití Aspo – modré jsou bavlněné, růžové polyesterové. Vpravo velmi kvalitní a drahé nitě Gütermann.
11
Vlevo Aspo na papírové cívce a vpravo dva odstíny nití Unipoly.
12
Moje neoblíbené nitě Balerina. Cena odpovídá kvalitě… 

Kde koupit?

Svým pozorováním jsem přišla na to, že nitě nemá cenu nakupovat “na slepo” v e-shopech do zásoby. Já jsem celkem háklivá na odstíny a ne každá modrá je stejně modrá. V e-shopu můžete nakoupit bez obav základní barvy. Zbylé dokupuji po jedné či dvou špulkách v galanterii na živo – s kusem látky v ruce! Za toto porovnání se vyplatí připlatit cenu v kamenném krámě, která bývá vyšší. Protože takto nemusíte mít doma milion špulek barev, které nepotřebujete, ale máte jen těch pár, co potřebujete. Některé e-shopy nabízí nitě rovnou k dané látce a máte jistotu, že budou ladit. Pokud šijete opravdu hodně a třeba i zakázky a máte velký odběr, zažádejte si o vzorník svého prodejce nití:-)

Velké náviny na rovnostehu a malé náviny na overlocku

Malé špulky klidně můžete použít i do overlocku nebo coverlocku. Kdo by měl mít také obrovskou zásobu kón ve všech barvách:) Kóny totiž zaberou opravdu hodně místa. Některé stroje s tím mohou mít problém, vyzkoušejte (např. nešiji s nimi na Babylocku coverlocku).

2

A i velké kóny jde s trochou šikovnosti použít k většině klasických šicích strojů. Můžete si buď koupit nástavec přímo na tyto účely vyrobený nebo vyrobit ze sklenice a ohnutého ramínka na prádlo (díky za fotku Definitiv:), vyrobit lze také z hrníčku, ke kterému se přilepí izolepou tyčka, na ní se dá svorka, do očka nit a je to (fotku jsem nenašla). A v případě, že máte rovnosteh postavený hned vedle (napravo od) overlocku, dokonce můžete vést nit z něj.

Držák na kóny od Rukodělky:

3

Na ucho hrníčku jsem omotáním připevnila silnější drát izolepou. Na konci drátu jsem udělala očko.
A je hotovo!

4

Nit z cívky vedu přes očko přímo do šicího stroje.

Rukodělce děkujeme:)

  

Dva držáčky na kóny k rovnostehu od Sufika (děkuji za fotky):

Jedna je kupovaná a druhá je jen přidělaná na normální tyčce u stroje – mistička, která se standardně prodává ke strojům, a kus staré propisky.

5
6
7
8