Střihy jsou bez přídavků na švy a na lemy. Ty tedy musíme při přenášení na látku přidat. Je při tom ale potřeba pamatovat na to, že pokud není linie střihu rovná, nesmíme pokračovat plynule.

Víc řekne obrázek. Je na něm okraj nohavice legin, i když by to mohl být i rukáv, nebo pas trenek do gumy. Přidáváme na švy a na lem – přídavek na lem nesmí pokračovat rovně (červená), ale musí zrcadlově kopírovat úhel, který linie svírá s koncem nohavice.

Pokud střihneme přímo, po založení (pokud se zakládá před sešitím) se stane to, co na následující fotce:

Pokud bychom nejdřív sešívali a pak až zakládali, nepůjde nám lem vůbec všít, protože bude mít menší obvod než samotná nohavice.

Správně přidaný přídavek na lem.

 

Související chybou pak může být přidávání na švy u dílů, které nesvírají oba stejný úhel se sousedící hranou. Pokud přidáme na švy přímým protažením linie, není to až takový průšvih, ale pak při sešívání musíme k sobě díly přikládat podle linie šití, nikoliv podle okrajů. Zde je přesně takový příklad, kdy bylo precizně nastřiháno, ale sesazeno podle linie okrajů a v linii švu pak samozřejmě nějaký ten milimetřík chyběl.

Podíváme na problém podrobněji:

Linie jednoho dílu je zelená, druhého fialová. Zelená linie svírá s bokem jiný úhel než fialová ,takže po přidání na švy jsou už boční švy v kraji každý jinak dlouhý (černo-červená čárečka).

Je tedy důležité sesazovat díly podle linie střihu. 

Když díly vystřihnu a našpendlím v linii šití, musím sesazovat podle čar samotného střihu.

Tady je detail – pěkně vrchol zobáčku na vrchol.

Linie okraje látky už na sebe nesedí, ale tím se nesmím nechat znervoznit.

Zde z druhé strany předchozí sitauce – je vidět jasně, jak má přední díl delší hranu okraje.

Po sešití ale všechno sedí tak, jak má.

Teď varianta špatně. Látku sešpendlím podle hrany okraje látky, aby na sebe hezky díly při okraji pasovaly.

A po sešití: