Nit se trhá? Neprovazuje se? Vynechávají vám stehy? Cuchá se vám?

Pokud vám z nějakého důvodu “zlobí stroj”, bývá nejčastější příčina v nitích nebo jehlách.

Není jehla jako jehla a nit jako  nit:-)

Určitě se podívejte na toto video:

NITĚ

Nitě jsou různého složení, síly, ale také kvality!

Rozhodně si každý musí najít tu svou nit, která jemu vyhovuje a vyhovuje jeho peněžence. Já osobně šiji od jisté doby výhradně nitěmi firmy Amann, a to Belfil-S, ale nebojím se použít ani Aspo. Naopak levné nitě typu Balerina, Lidl, … mi nesmí vůbec na oči. Je to můj subjektivní názor a zkušenost. Pozor, záleží také na konkrétním stroji! Každý to má jinak, ten můj to má takhle… 🙂

Mám malé náviny 1000 metrů v mnoha barvách a velké náviny 5000 metrů do overlocku jen od základních barev. Když potřebuji speciální barvu, dávám i do overlocku malé náviny, kvalitní, Amann.

Kvalitní nit musíte použít i jako spodní. Pozor na předem “namotané” předpřipravené krásné a barevné krabičky se spodními nitěmi. Vyhněte se jim obloukem! Připraví vám u stroje akorát horké chvilky. Nebo tak, mně je připravily, a mnoho z vás píše, že má problém se strojem, že zlobí a nakonec se těchto krásných přednavinutých cívek v krabičce dobereme jako příčiny…

Můžete mrknout na můj starší článek o nitích:

Jaké pořídit nitě

Problém se špatným provazováním může být určitě v nitích.

Buď jsou nekvalitní a trhají se a nebo nejsou dobře zvolené – například moc silné do tenké jehly s malým očkem, nebo špatně navlečené.

Nit může být nekvalitní nebo nevhodně zvolená.

JEHLY

Jehly mohou být nevhodně zvolené a nebo pro váš stroj prostě nedostatečné.

Abyste pochopili, proč je správná volba jehel tak moc důležitá, projděte si tento obsáhlý článek a nebo části, které vám přijdou zajímavé a užitečné.

Jehly (typy a druhy jehel a jak vybrat tu správnou)

V článku se dočtete o tom, v čem všem se jehly liší – že mají různé síly, ale také tvary špicí, otvorů, drážek, chapačového vybrání…, hrot může být ostrý nebo tupý…

Vždy musíme volit správný typ jehly pro šitý materiál:

Nejčastější problémy a jejich příčiny:

Stroj vynechává stehy? Občas neprováže?

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch. Má totiž jiné chapačové vybrání vzadu nad očkem.

Vynechaný steh vlivem příliš tenké jehly v silnějším místě.

Pouští vám úplet ve švech očka? 

Zvolte jehlu s kulatou špičkou a podle materiálu také tenčí.

Puštěné očko ve švu úpletu vlivem špatně zvolené jehly.

Máte moc velké “díry” v šitém materiálu?

Zvolte tenčí ostrou jehlu.

Jehla praskla?

Toto může být způsobené také tím, že při šití moc taháte za materiál. Zatáhnete ve chvíli, kdy je jehla v poloze v látce, tahem jehlu ohnete ve směru tahání za látku a když pak šije dál, narazí v šicím procesu tam, kam nemá.

Také to může být způsobeno tím, že je jehla příliš slabá na určité místo (více vrstev) a nebo materiál.

Pozor, jehla může být často “cinklá” a nebo ztupená. Nemusí to být pouhým okem ani vidět. Proto pokud vám “zlobí stroj” a víte, že tam máte bezpečné nitě a správně navlečeno, vždy vyměňte jehlu.

Zdroj (materiál Groz-Beckert)