Některé díly jsou ve střihové příloze “jen z poloviny” a je potřeba je položit na sklad látky tak, aby byly správně. Můžete to vyřešit dvěma způsoby. Já osobně si střih ze střihové přílohy vykopíruji na sklad střihového papíru a vystřihnu si tak díl celý a na látku přenáším již celý střihový díl. Lépe se tam pracuje při polohování na látku a vychází menší prostřihy.

Pokud pokládáte střih, který je jen “půlka” na sklad látky, je dobré dávat pozor, abychom nepřidaly omylem uprostřed pár mm navíc.

Střih musíme položit úplně na ohyb látky. Občas se stává, že začínající švadlenky omylem nechají “na přídavek” i na skladu látky.

Je třeba si uvědomit, že cokoliv zůstane na kraji při skladu látky, se 2x násobí a vzniká tam velká nepřesnost v průkrčníku. 1 cm na skladu látky udělá 4 cm na obvodu průkrčníku, což je opravdu hodně.

Zde je vidět, co se může stát, když omylem rozšíříme střihový díl předního a zadního dílu o kousek látky “na přeložce”. Je moc velký průkrčník.

Zde ještě celý dí špatně položený na sklad látky.

Rozšiřování střihu:

Občas někdo potřebuje rozšířit triko, tak to řeší tím, že přidá v polovině střihového dílu, čímž vzniká opět stejný problém, triko je kolem krku moc volné. Pokud byste takto chtěli rozšiřovat, musíte stáhnout zpět ke krku průramek a udělat ke krku užší, a upravit i rukáv.

 

Správně se střihový díl rozšiřuje v boku. Zde musíte ale též ještě upravit rukáv.