Caramilla všude tvrdí, že gumu do nápletu nijak nepřišívá, dává na volno, a přesto se jí nekroutí. Tak jak je možné, že vám se guma zkroutila?

Možná jste totiž použili gumu galonovou, jako já u své sukně. Galonová guma je ve srovnání s klasickou hladkou plochou gumou o poznání jemnější a měkčí. Na porovnání se můžete podívat do článku o pruženkách:

Pruženky – druhy, použití

Zvlášť široká galonová pruženka (5 cm) má tendenci se při nošení v nápletu zkroutit do ruličky, což je na nošení nepříjemné.

Proto je potřeba ji v nápletu prošít nahoře i dole (pružným stehem), aby držela tam, kde má. Nosí se pak báječně.

A když už jsme u chyb – u této sukně jsem sice galonovu pruženku všila správně, ale udělala jsem chybu jinou. Chtěla jsem si pruženku prošít ozdobně barevnou duhovou nití. Dala jsem ji do stroje jen jako horní nit (na použití jako spodní je konkrétně tato moje bavlněná příliš silná, navíc by stejně nebyla na rubové straně nápletu vidět), náplet s gumou prošila… a k sukni jsem ho přišila naruby, takže ozdobné prošití mám přesně tam, kde při nošení není vidět 😀 . Takže i na to pozor, pokud nemáte náplet z nějakého důvodu z obou stran stejný, je třeba hlídat, jak ho před našitím na sukni či kalhoty přikládáte.