Pomalu se ochlazuje a obzvlášť při ranních cestách do práce či vzdělávacích institucí bývá kolikrát až nepříjemně lezavo?  Nebo patříte k těm, kterým snadno prochladnou klouby na rukou třeba v kanceláři u myši a klávesnice? Pokud zkrátka potřebujete mít ruce v teple, ale zároveň si z různých důvodů nemůžete nebo nechcete oblékat přímo rukavice, jsou nátepníky – tedy návleky na Vaše důležité tepny:-) – pro Vás to pravé!

Návleky si můžete ušít jednoduché, oboustranné, s tenčího i silnějšího materiálu, v délce pouze kousek nad zápěstí, ale klidně i přes loket. Fantazii se meze nekladou:-)

Nátepníky z bavlněného úpletu:

Za fotky a návod děkujeme paní Ditě K.

Na krátké návleky stříhám vnitřní návlek 2x 20 x 20 cm, přehnu na 10 x 20, vnější návlek 20 x 24, přehnu na 10 x 24 cm. Sešiji tříkrokým, nechám 5-6 cm otvor na palec. při šití mohu mírně projmout pod dírou na palec, na zápěstí může být návlek užší.

(Termíny vnitřní a vnější si v celém návodu můžete zaměnit, v podstatě jde jen o to, která z látek chcete aby přesahovala jako “lem” do druhé strany…návleky se navíc dají nosit oboustranně.)

Než začnu díly navlékat ne ruce, u otvoru na palec si ohnu a zajistím okraj, lépe se to pak “hledá”, možno špendlíkem, nebo jen pár stehů v ruce nití.

Pak si navléknu na ruku vnější návlek rubem nahoru…

…na něj vnitřní návlek lícem nahoru, srovnám a sešpendlím obě vrstvy kolem otvoru na palec.

Vytáhnu okraj vnějšího, pěkně srovnám rozložené švy, okraj vnějšího návleku ohnu 1 cm, tedy po okraj vnitřního návleku…

…ohnu další 1 cm už přes okraj vnitřního návleku, našpendlím, sešiju, tady stačí běžný steh, nebude to nijak těžce namáhané místo.

Otočím na líc, na stroji obšiji otvor na palec, ale je to velmi složitá operace a málokdy je šev opravdu výstavní- raději sešiji v ruce.

Pokud chcete mít díru na palec sešitou elegantně z rubu, koukněte na náš starší návod:

Díra na palec

 

Návleky jsou hotové, nosit je můžete samozřejmě oboustranně:-)

 

Dlouhé návleky dělám úplně stejně, jen je víc projmu u zápěstí a směrem k rameni mírně rozšiřuji. Bohužel se tady asi nedá nijak zobecnit rozměr, každá ruka je jiná a je potřeba si návlek nastehovat, vyzkoušet a pak šít, úplet sice hodně dovolí, ale návlek nesmí táhnout při ohybu lokte, ani se sunout dolů. Vnější dělám cca 44 cm, vnitřní 40 cm na délku. Dlouhé návleky jsem začišťovala v ruce matracovým stehem, šev není prakticky vůbec vidět. Ono to do stroje dostanete, ale vymyslíte spoustu nových sprostých slov.

Návlek nosím k tílku pod lehkou bundu, lze příjemně ohrnout, kdy je dvoubarevný, nebo večer na kolo k triku s krátkým rukávem.

Teplejší fleecové nátepníky: 

Stejným způsobem si můžete vytvořit také teplejší nátepníky z teploučkého, mírně pružného fleecu, s nimi se dá fungovat i s dětmi, ale už ruce nepromrznou.

 

Je potřeba střihnout trochu delší než na náplety a místo všití do trika olemovat (například trojnitkou na OL nebo hustým cikcakem na klasickém stroji).

Materiál volte takový, který alespoň trochu pruží. Pružný fleece je tak nějak na hraně, podobně na tom bude warmkeeper. Skvělé bude určitě merino.