Nákrčník – na první pohled primitivní záležitost, ale kdo někdy zkoušel šít, ví své… Šila jsem ho zatím dvakrát a v obou případech jsem ho pokaždé dvakrát přešívala. Takže tento fotonávod věnuji sama sobě, abych příště už věděla:-D
Šití to vskutku není složité, stačí kus flízu a obyčejný stroj, který šije rovně, popřípadě se dá šít i v ruce. Základní pointa je, že se musí převrátit na líc ve vhodnou dobu, jinak po převrácení vyleze nákrčník opačně, tedy roura s uzoučkým otvorem a vysoká, prostě takový nákrčník pro žirafu…
1
1. Ustřihneme si vhodný pruh podle potřeb – měl by být volnější tak, aby šel dobře přes hlavu a zároveň dobře chránil krk, ideálně vyzkoušet dopředu a nebo šít podle nákrčníku, který doma už máte a sedí dobře. Na “délku” bude obdélník roven obvodu nákrčníku plus přídavky na švy, na výšku musíte ustřihnout dvakrát výšku plus přídavky na švy.
Nyní sešijeme obdélník tak, jak je to na obrázku, tedy po delší straně – sešijeme obvod nákrčníku a kratší konce necháme nesešité.
NYNÍ PŘEVRÁTÍME NA LÍC!!!
2
2. Kratší části obrélníku, které teď máme už sešité do “tunelu” sešíváme už při převrácení na líc. Většinu lze sešít na stroji – šijeme jakoby vevnitř.
3
3. Tatko nějak vypadá polotovar – sešit převrácený nákrčník zevnitř po kratší straně tak, co šlo. Zbytek se nechá a došije v ruce. Fotky moc na první poholed jasné nejsou, ale intuice pak při šití už napoví.
4
4. Takto vypadá nákrčník ve fázi, kdy se odkládá stroj a bere se do ruky jehla a nit a došívá se z lícu.
5
5. Poslední krok, z lícu se zašije zbylá díra a máme hotovo.
Přeji ušití na první dobrou:-D