Jelikož Caramilla i my ostatní členky týmu jsme „zeleně“ smýšlející a osud matičky Země nám není cizí, připravily jsme si pro vás na toto téma článek – nebo spíš takový souhrn starších (myslím že nás samotné překvapilo, kolik jich Petra už stihla napsat!) i novějších článků na toto téma – tedy jak můžete i vy drobnostmi, které lze snadno doma vyrobit, naší planetě ulehčit.

Pro děti

Péče o dítě nabízí opravdu velké množství dilemat, pokud jde o používání jednorázových nebo trvalejších potřeb:-) Papírové pleny jsou bezesporu největší odpadní položkou, kterou může dítě v prvních letech života vyprodukovat.

Zahraniční prameny jasně dokazují, že jednorázová plenka zatíží naše prostředí víc než látková. Např. podle materiálů WEN (Womens Environmental Network) je tzv. ekologická stopa jednorázové plenky 2x větší než stopa plenky látkové. Jiné prameny uvádějí, že při výrobě papírových plenek se spotřebuje až 10x víc surovin a 3x víc energie než u plenek látkových, i když počítáme se spotřebou energie na jejich praní a žehlení. Vlivy na prostředí jsou navíc závislé na způsobu výroby buničiny, která je hlavní součástí jednorázových plenek, na tom, jak má daná továrna vyřešeno čištění odpadních vod a jak se buničina bělí.. Dále se na výrobu jednorázových plenek používají umělé hmoty, jejichž výroba se na prostředí také podepíše. Nejvíce však plenky zatěžují prostředí horami odpadů. Dítě spotřebuje průměrně denně 5-6 plenek a to za dva roky, po které dítě plenky potřebuje, činí 4 000 plenek, které v nasáklém stavu váží jednu tunu. Takové množství odpadu vyprodukují za dva roky dva dospělí lidé. Tento nerecyklovatelný odpad buď zabere místo na skládce nebo shoří v nákladné a rizikové spalovně odpadů. Naopak látková plenka po mnohonásobném použití zteří a nakonec může zcela neškodně dožít v kompostu. Nesmíme zapomenout ani na dopravu – těch 4 000 plen se musí z továrny dostat k zákazníkům a odpad zase na skládky či do spaloven, to vše většinou po silnici nákladními auty. Oproti tomu plenka bavlněná se koupí jen jednou – 60 kusů většinou vystačí i na dvě a více dětí. Vlivy na prostředí při používání látkových plen můžeme navíc hodně ovlivnit sami – tím, jak a v čem pereme, jak sušíme a žehlíme. Ekologové doporučují správně plnit pračku, prát pouze na 60°C v bezfosfátovém pracím prášku, sušit na volném vzduchu a od 3 měsíců věku dítěte nežehlit – z hygienického hlediska dítě nestrádá a vy ušetříte elektřinu. Pokud jste v přírodě, stačí počuranou plenku vymáchat v čisté vodě a usušit na sluníčku, těch pár pokakaných zaprat obyčejným mýdlem. Z hlediska vlivů na prostředí látkové plenky vyhrávají na celé čáře. (Převzato z časopisu Veronica č. 2/2004, rubrika „ekologická poradna“, autor: Vlaďka Hejzlarová)

 

Pojďme se tedy podívat, co vše můžeme pro naše nejmenší samy ušít 😉 Níže najdete přehled všech starších Caramilliných článků na toto téma:

Látkové pleny

Níže najdete soubor všech článků na toto téma, které Petra napsala od doby, co byla Jasmínka miminko…

 

Souborné články:

Základní výbava látkových plenek

Látkové pleny – tipy z praxe

Plenky: výhody a nevýhody různých materiálů, střihů, typů plenek

 

Za málo peněz hodně muziky – látkování se čtverci!

Tipy k látkování se čtvercovými plenami

Čtvercovky a vkládačky

 

Kalhotkové pleny:

Kalhotková kapsová plenka na snappi sponku

Kalhotová plena (fotonávod, videonávod a střih)

Jednovelikostní kapsová AIO “bez křidélek” (fotonávod + střih)

 

Svrchní kalhotky:

Jednovelikostní svrchňáčky PUL (fotonávod a střih)

Svrchní kalhotky S (cca 3 – 5 kg)

Svrchní kalhotky bez křidélek (střih, foto/video návod)

Svrchní kalhotky pro minimální plenu (odklápěčky)

Tréningové kalhotky a odklápěčky ve verzi “merino”

Odpružené tréningové kalhotky (fotonávod + střih)

Flísové svrchní kalhotky pro minimální plenu (bezplenková metoda)

Tréningové kalhotky (fotonávod + střih)

Střih na plavečky do bazénu

 

Ostatní potřeby pro miminka

Kromě samotných plenek si můžete ušít i různé jednoduché vychytávky, jako třeba pytel na skladování čistých či použitých plen (samozřejmě odděleně:-))) ). A ve chvíli, kdy už děti plenky nepotřebují, ho můžete používat třeba na mokré plavky.

Pytel na špinavé pleny

Síťka na pleny ze staré záclony

 

Nahradit lze zcela jednoduše i jednorázové ubrousky…

Látkové ubrousky

 

A to pořád ještě není všechno! Fantazii se meze nekladou 🙂

Bambusové žinky

Přebalovací podložka

 

Pro maminky

Drobnostmi vyrobenými z příjemných materiálů se však můžeme hýčkat i my maminky. V období kojení se Vám mohou hodit kojicí vložky do podprsenky. Buď jednoduché kulaté:

Tvarované prsní vložky kulaté

Nebo tvarované:

Tvarované prsní vložky – “slzy”

Pokud se Vás kojení už netýká, nevěšte hlavu a ušijte si pratelné odličovací nebo čistící tamponky. Využijete zbytečky a vzniknou originální kousky, třeba i s pytlíčkem na jejich uchování:

Pratelné kosmetické tampony

 

No a v neposlední řadě si můžete vyzkoušet i látkování v ženském světě ;-). Proč by intimní partie měla mít “jako v bavlnce” jen miminka?

Látkové vložky (fotonávod + střih FREE)

 

Do domácnosti

Dalším velkým tématem jsou jednorázové obaly a potřeby v domácnosti. Průměrná domácnost spotřebuje opravdu velké množství jednorázových igelitových tašek, sáčků, pytlíčků, kapesníčků a podobně. A každý krok k udržitelnosti se počítá, tak hurá do toho!:-) Ušijte si s námi sáčky na pečivo, ovoce, zeleninu, nebo třeba praktickou nákupní tašku, kterou můžete nosit vždy při sobě:-)

Bez obalu / Zero Waste – inspirace pro šití

Nový článek o pytlících všeho druhu najdete zde:

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

S tím souvisí i potřeba vhodně zabalit svačinku třeba na cesty nebo do školy. Tipy jak na to se dozvíte zde:

Svačinové ubrousky a kapsičky (inspirace a návod)

Ve snaze omezit produkci jednorázového odpadu Vám nesmí chybět také originální taška, kterou jednoduše srolujete do kabelky a máte ji vždy při ruce.

Jednoduchá nákupní taška (návod)

Podělte se i Vy s dalšími tipy 🙂