Mikina s asymetrickým zapínáním je neokoukaná, netradiční a zajímavá. Konstrukce střihu mi dala celkem zabrat, abych vymyslela takovou formu, která bude jak pěkná a neotřelá, tak ale i v praxi “nositelná” (šikmé zapínání někdy při rozepnutí klátí přední díly mikiny dolů a divně plandá; kapuce, když je moc křížená, tak u krku trochu tlačí a překáží). Střih byl v přípravě několik let, dokud jsme si nebyly já i mé velmi odvážné testerky jisté, že toto je ta nejlepší možná varianta. 

Po pilotní fázi střihu a proměření všech dílů, aby dobře vycházely při šití do sebe, přišel čas na postprodukci střihu, která byla velmi náročná. U jedné grafičky byl střih rok, u druhé se zasekl taky, vlivem všech možných okolností (covid a karantény nevyjímaje). Po několika letech tedy můj kostlivec ze skříně spatřuje světlo světa a všem těm, co si o střih hojně psaly v průběhu mnoha let, tak mohu konečně napsat “už ho mám!”. Děkuji velmi mé milé a trpělivé grafičce Aničce, která se střihem strávila mnohé hodiny a zvládla tento velmi graficky náročný střih zpracovat i do vrstev.

Finální varianta střihu na fotografiích je z duhové látky. Varianta karmínová má jinou kapuci, jinak je střih stejný (kapuce je u finální varianty ze 3 dílů), zelená mikina má jinak směr zapínání a křížení).

 

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střih:

-11%
mikina_damska_sikma_nenosici

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

 

Na výběr jsou dva typy kapes. Střih obsahuje verzi bez kapes. Pokud budete šít verzi s oválnými kapsami, pohlídejte si jejich směrování:-)

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Varianty střihu:

Rozměry a spotřeba:

Vždy měřte!

Střihy obsahují i přílohu polohování na látku.

Jak měřit a správně vybrat velikost?

Jak zkrátit či prodloužit rukáv:

Zkracování a prodlužování rukávů a nohavic

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte! Na 2. stranu pokud chcete mikinu hodně obepnutou a šijete z elastického materiálu, může se stát, že zvolíte o 1 číslo menší než máte konfekční velikost. Velmi u tohoto střihu záleží na materiálu.

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Z praxe šití vyplývá jeden poznatek: velmi špatně se šije šikmý zip do pružícího materiálu! Případně doporučuji podžehlit.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Na mikinu jsou použity rovněž velké druky a také průchodky na protažení tkaničky na stažení, vše o této “problematice” najdete zde:

Hlavolam jménem průchodky

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod k mikině zpracován není, můžete využít pro základní orientaci, jak šít mikinu, tyto dva návody:

Návod na mikinu s běžným rukávem v dětské verzi:

Návod na šití nosicí mikiny, která je podobné této nenosicí šikmé:

Fotonávod:

Mikina je na pochopení, co k sobě patří přišít, složitá. Zde je schéma, které používám i já osobně, když mikinu šiji a pracuji se střihem, protože i já sama se v dílech ztrácím (podsádky a část levého předního dílu jsou podobné). Doporučuji si schéma vytisknout a nebo ho mít při ruce při práci se střihem i šití. Schéma najdete i v příloze v souboru ke stažení po zakoupení, kde je tabulka a polohování.

Díly jsou značeny i písmeny. Písmeno před lomítkem je první písmeno názvu dílu (M = mikina, K = Kapuce, P = podsádka), písmeno za lomítkem je strana (L levá, P pravá, L1/L2 znamená, že jeden díl má dvě části – levá část předního dílu je sešita ze dvou dílů, mezi které přijde zip).

Zde je schéma přídavků na lemy a švy. U podsádek se na lemy dole nepřidává. U rukávu můžete zvolit zakončení nápletem nebo olemováním, pak ani zde nepřidáváte na lemy.

Střih si přeneseme na látku – musíme dát pozor, abychom měli správně (rub/líc) vykopírované oba přední díly a k nim správnou stranou i podsádku a středový díl (klopu), který bude přišit k PD u levé ruky a jeho podsádku. Na látku si ze střihu přeneseme všechny značky (kapsa, sesazení rukávu). Přidáme si standardně na švy a dole na založení (zde na založení 2,5 cm). Lem na založení u šikmých dílů musím přidávat také šikmo, podle střihu položeného „vzhůru nohama“. U podsádek na lem nepřidáváme, jejich spodní okraj bude schovaný pod lemem mikiny, u středové klopy přidáme i na lem. FOTO 1 – Přední díl levý, vedle něho středová klopa a podsádka klopy. U PD i klopy přidáme dole na lem na založení a po všech stranách na švy. U podsádky klopy přidáme na šev na straně, kde bude přišitá ke klopě a na horní straně, kde bude kapuce. Nepřidáváme po druhé dlouhé straně, kde bude podsádka pouze olemovaná nebo začištěná a nepřidáváme ani dole na lem. Doporučuji si všechny díly důkladně popsat:)

Přední díl pravý s podsádkou – u podsádky přidáme na šev pouze na dlouhé straně, kde bude šev se zipem, a na horní krátké straně. Druhá dlouhá strana bude zase jen olemovaná nebo začištěná, takže na šev už nepřidáváme, stejně tak nepřidáváme na spodní lem.

Zadní díl.

Kapuce – 3 díly kapuce + podsádka. Pozor, levá a pravá část kapuce se liší, každou si tedy musím vykopírovat zvlášť a po obvodu si přidat na šev. Podsádky si mohu ve středu spojit a vykopírovat pouze jako jeden díl. U podsádky kapuce přidávám opět na švy jen na vnitřním oblouku, kde bude šev s kapucí, a na krátkých stranách, kde bude šev s tělem mikiny a spojení podsádek k sobě. Vnější oblouk bude jen olemován nebo začištěn, takže na šev už nepřidávám.

Zrcadlově rukávy + jejich založení na lem. Nezapomenu přenést ze střihu i značku na sesazení rukávů s PD.

Zde střih na jednoduché kapsy bez váčku. Pokud chceme šít kapsy s váčkem, musím každou kapsu vykopírovat dvakrát – jednou v plné velikosti, jednou s projmutím na ruku. U kapes přidávám po celém obvodu na švy.

Na oba přední díly, klopu a pravou podsádku, na místo, kam přijde přišít zip, si nažehlím vlizelín. Zde je použit vlizelínový proužek s tkanou osnovou. A když máme už rozehřátou žehličku, přežehlím si i proužek nápletu na třetiny pro lemování kapes.

Na obou předních dílech si olemuji průhmaty kapes (proužkem nápletu složeném na třetiny/ lemovací gumičkou). Přesný postup lemování na třetiny najdete v samostatném videu.

Olemované kapsy.

Začistíme si na overlocku nebo cikcakem spodní kapsové díly.

Kapsy si pod oba přední díly podle značek na sesazení našpendlíme a prošijeme.

Přišité kapsy (z rubu a z líce).

Sešijeme si náramenice ZD a PD.

Našpendlím si rukávy do průramků, přesně linii šití na linii šití a sešiji. Šev náramenice skládám směrem do ZD.

Našpendlíme a sešijeme k sobě rukávy a boky mikiny.

Nyní půjdeme sesadit PD u levé ruky se zipem a klopou. K fixaci zipu můžeme použít oboustranně lepicí pásku Stylefix, Wondertape od Prym, špendlíky nebo vše můžeme nastehovat. PD i klopu máme v místě přišití zipu podžehlenou vlizelínem.

Nejdříve na levý PD připevníme lícem k líci zip. Horní cancourek zipu zastřihneme a zatavíme zapalovačem.

Na takto připravený zip připevníme lícem k líci předního dílu i klopu a zafixujeme.

Ještě před šitím zipu si zkontrolujeme, zda nám na horní straně, kam přijde přišít kapuce, plynule navazuje linie střihu PD na linii šití klopy.

Všechny vrstvy takto prošijeme na stroji, nasadíme si zipovou patku a pokud můžeme, povolíme i přítlak patky.

Sešijeme si také zbývající kousek PD a klopy pod zipem, který přijde na závěr zatočit jako lem do rubu mikiny.

Spodní část zipu s lemem po sešití.

Pokud chceme mít mikinu pěknou i z rubu, začistíme si šev levého PD, klopy a zipu šikmým proužkem, lemovací gumičkou, nebo alespoň cikcakem.

Z rubové strany začištěná klopa a zip.

Zip si ještě prošijeme z líce, opět použijeme zipovou patku, povolíme přítlak a zvolíme delší steh.

Z líce prošitý zip a levá strana mikiny připravená na všívání kapuce.

Připravíme si kapuci – našpendlíme a sešijeme středový pruh kapuce do bočních stran kapuce. Špendlíme a šijeme přesně po linii střihu a po obloučku, rovný středový pruh je vespod.

Sešitá kapuce.

Dále si připravíme podsádky: pokud jsme stříhali podsádku kapuce ze dvou částí a ne na přeložku, sešijeme si obě části k sobě. K takto sešité podsádce kapuce si přišijeme i podsádku pravého předního dílu a podsádku klopy.

Vnitřní okraj podsádky si začistíme (cikcakem, na overlocku, šikmým proužkem nebo lemovací gumičkou). Při lemování skládám švy podsádek směrem nahoru, do kapuce. Látku nesmím natahovat, aby se mi nezvlnily okraje.

Od středu zadního dílu si do těla mikiny vešpendlím kapuci. Kapuce sahá na pravé straně po okraj PD, na levé straně po okraj klopy. Švy náramenic skládám směrem dozadu, švy středového pruhu kapuce směrem do středu. Pozor u prošívání okolo horního okraje zipu – podržela jsem si ho jakoby do protisměru, abych se vedle něho pohodlně vešla s patkou a nevybočila z linie šití.

Všitá kapuce. Kapuci jsem přišívala na overlocku, takže šev dál začišťovat nebudu, ale je možné ho ještě olemovat nebo začistit cikcakem.

Na pravý PD si lícem k líci zafixuji druhou polovinu zipu (PD máme podžehlený vlizelínem). Horní cancourek opět ustřihnu a zatavím zapalovačem.

Ještě před šitím si zafixovaný zip zapnu a přetočím a zkontroluji, zda mi to u krku pěkně sedne a pravý a levý okraj kapuce na sebe navazuje.

Prošiji se zipovou patkou a sníženým přítlakem patky.

Teď musím kolem celé mikiny našpendlit „podsádkový pruh“ (podsádku klopy, kapuce a pravého PD). Špendlím líc k líci, přesně po linii střihu, pozor na ostré úhly.

Po přišití celého podsádkového pruhu k mikině musím tento pruh protočit do rubu. Aby byly zachovány ostré cípy kapuce, musím si u těchto rohů odstřihnout nadměrné přídavky na švy a látku případně ještě nastříhat směrem ke švu, aby rohy po přetočení nedělaly boule a daly se dobře vypíchnout.

Detail rohu po přetočení podsádky do rubu.

Celý obvod mikiny podložený podsádkou (okraj klopy, kapuce, pravý PD kolem zipu) si ještě z líce proštepuji delším stehem.

Ke kapuci si přichytím a přišiji i vnitřní okraj podsádky. Šiji po okraji lemu. Podsádku si přišiji po vnitřním okraji i ke klopě. Podsádku u pravého PD už pak nepřišívám.

Detail přišívání podsádky ke kapuci z rubu. (Můžeme také proštepovat šev kapuce a těla mikiny směrem dolů do těla mikiny a přišít si tam poutko.)

Začistíme nebo olemujeme si spodní okraj mikiny, založíme a přežehlíme lem a přišijeme ho.

Začistíme a založíme rukávy.

A máme hotovo!