Další ze starých slibů, velmi žádaná a očekávaná mikina pro dámy s raglánovým rukávem a na zip konečně spatřila světlo světa. Mikina má mnoho variant pro šití, můžete ji šít se zipem ke straně, se zipem středem, se stojáčkem, kapucí, zvětšenou ozdobnou kapucí, do nápletu, rovně… a tak dále… vše, jak znáte u Caramilly:-)

Střih:

mikina damska raglan

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0 (dvě strany), který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianty střihu:

Mikinu lze šít ve více variantách. Obsahuje variantu s běžným rovným zipem a nebo zajímavým řešením zipu na straně. Má variantu se stojáčkem a také variantu s kapucí dvojí velikosti. Základní kapuce je běžně velká, větší kapuce je obrovská na hlavu, ale ozdobná a vypadá moc hezky (není tak divně malá k velké mikině), mně se osobně velká líbí, ale někoho to může rozčilovat, nechť si každý vybere to své:-) Kapuce větší je o dost větší než hlava, s tím počítejte.

Rozměry a spotřeba:

Pro mikinu s nápletem delší jako je na fotce potřebujete o 5 – 10 cm delší zip. Viz popis níže v kapitole zipy.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Mikina je konstruována na tělo a tak je i číslovaná. Dobře měřte!

Pro mikinu na tělo můžete použít: pružnou teplákovinu (pozor, to, že při koupi je uvedeno, že má 5 – 10% elastanu, nemusí nutně znamenat, že bude skvěle pružit – viz video níže), warmkeeper, flíz, svetrovina (ta pruží trochu méně, dobře měřte).

Použít můžete i nepružnou teplákovinu, ale je třeba volit větší velikost.

Zipy

Délky zipů jsou v tabulce, budete pro XS potřebovat 70 cm, pro S – 4XL 75 cm. Pokud budete šít do nápletu a máte rády mikinu pod zadek (jako je na fotkách), můžete šít ještě náplet ke střihu a pak budete potřebovat zip delší (já šiji se zipem 80 cm!)

Výše jsou uvedeny délky zipů v centimetrech pro obě verze mikin. Mikinu není problém prodloužit, po linii střihu můžete pokračovat dále. Nezapomeňte prodlužovat v délkách zipů, tedy vždy o 5 cm. Mikinu lze též o 5 cm zkrátit.

Moje zkušenost se šitím je taková, že běžné zipy nevydrží, u mě je  95% zipů, které jsem kdy do mikin a bund za svůj život našila a nebyly YKK nebo Opti, porouchaných. Zkoušela jsem různé, Stoklasu, VTC, galanterii, spirálové, kostěné… Kostěné vyjede jezdec nahoře a nebo se zuby nedovírají, u spirály se vytrhují dole.

Je to moje osobní zkušenost, pak mě mrzí, když musím zip přešívat. YKK ani Opti se mi v životě nerozbil, stejné ruce, které to zapínají. To samé u dětí… ale není to exaktní test, jen můj názor.

Proto doporučuji, když už koupíte střih, látku a trávíte čas šitím, zkuste pořídit kvalitní zip. YKK zipy koupíte například u Batani. A nebo v obchodě YKK zipy. Oba obchůdky jsou nadšenkyně a každá má trochu jiný sortiment, určitě si vyberete. Občas jsou zipy vyprodané, YKK se dělají na zakázku, dodání trvá minimálně měsíc, ale holky vždy objednávají nové várky, takže průběžně sledujte nabídku!

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Užitečné odkazy:

Videonávody:

Videonávod na mikinu se stojáčkem, dole do nápletu nebo založenou. Začištění mikiny je řešeno bez podsádky.

Zde je videonávod na mikinu s podsádkou (ta ve střihu není, musíte si ji případně vyrobit vykopírováním části předního dílu), obsahuje též návod na běžnou kapuci.

Fotonávod:

   – Příprava dílů

   – Kapsy

   – Sešití dílů

   – Stojáček

   – Příprava pro šití zipu

   – Náplety

   – Šití zipu

   – Verze s kapucí

Příprava dílů

Schéma přidání na švy a na lemy. Schéma a návod níže počítá se šitím kapuce s podšívkou a mikiny bez podsádky, v případě podsádky koukněte na návod k dětské mikině s raglánem.

Pozor, pokud budete šít do nápletu, tak se dole přidá na šev a je třeba propočítat výšku nápletu tak, aby vám vyšel zip. Lze dát náplet 5 cm ke střihu a mít mikinu delší a vzít pak o 5 cm delší zip. Pokud šijete náplet třeba 8 cm, je třeba pak upravit PD a ZD, aby vám zip vyšel (prodávají se po 5 cm).

Mikina se zipem středem:

Na tuto mikinu naleznete návod zde v návodu pro děti, šití je úplně stejné, pro návod kapuce s podšívkou koukněte zde do návodu dolů, pro návod se stojáčkem můžete šít podle návodu pro děti.

Mikina s raglánovým rukávem (stojáček / kapuce) 74 – 164 (střihy a návod)

Mikina se zipem na straně:

Střih si přeneseme na látku, zaznačíme i všechny značky – sesazení rukávu, případné kapsy atd. Přidáme standardně na švy, případně na založení (zde bude mikina zakončena nápletem).

Pozor, zde budu šít dole mikinu do nápletu, proto dole nepřidávám na lem, ale jen na šev, a zip budu brát delší! Chci mikinu delší!

Kapsa kopíruje tvar bočního švu, je tedy mírně projmutá. Na švy přidáváme ze všech stran.

Rukávy budou zakončeny nápletem, nepřidáváme tedy na založení, ale pouze obvyklý přídavek na šev.

Zástřihy přeneseme značky sesazení rukávů a předních dílů.

Přesně takto nám na sebe budou díky zástřihům pasovat díly a rukávy.

Zadní díl patří na přeložku látky, musí být umístěn střih přesně, nesmíte položit střih od přeložky látky ani o kousek, protože by vám pak nevyšel např. stojáček.

Připravený zadní díl.

A dva díly stojáčku – oba střižené na přeložku látky.

Kapsy

Průhmatníky kapes lze olemovat půlenou lemovací gumičkou, nápletem, nebo i šikmým proužkem. Více k tomuto tématu najdete zde:

Různé způsoby lemování

Upozornění: Tkané pevnější proužky se hodí na lemování kapes větších u dámských a pánských střihů, u dětských jsou průhmatníky moc malé a šikmý proužek se do nich nedokáže přizpůsobit. Pokud máte pružnější (např. tkaninu s elastanem nebo úpletový proužek, můžete použít, pevnější šikmý proužek z tkaniny doporučuji pro dětské šití nepoužívat).

Šikmý proužek můžete přišít takto jednom kroku, stejně jako půlenou lemovací gumičku. Je zde však zase riziko, že proužek v rubu někde vyjede a steh ho nezachytí.

Olemovaná kapsa.

Druhou možností je přišít nejdříve proužek v jeho jedné čtvrtině z líce k rubu kapesního otvoru.

Předšitý proužek.

A následně jím obalíte průhmatník a přišijete z líce. Více v článku zmíněném výše.

Kapsu si můžeme překreslit na líc mikiny přesně do místa, kam ji budeme přišívat. Na střihu předního dílu jsou značky, kam kapsa přijde vsadit.

Cikcakem nebo na overlocku začištěnou kapsu podložíme pod díl přesně podle značek a pečlivě přišpendlíme. Špendlíme po líci.

A přišiji v místě překreslené linie střihu. Takto se dobře kapsa šije z líce a můžeme si hlídat vzhled šití a stehu na lícní straně.

Sešití dílů

Nyní sesadíme tělo mikiny s rukávy. Přesně značku na značku.

Našpendlíme.

Sešijeme pružným stehem:-) Vznikne tento prapodivný tvar.

Od průramku, kde by měl vzniknout dokonalý křížek, našpendlím na šití celý boční šev včetně rukávu a následně sešiji.

Sešitý korpus mikiny.

Stojáček

Nyní si k tělu mikiny našpendlím vnější stojáček – líc na líc. Pokud na sebe díly nevyjdou, možná jste udělali chybu v přídavcích na švy:

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Stojáček přišijeme.

A k jeho hornímu okraji opět líc na líc přišpendlíme i druhý kus.

Pokud budete šít jako já s lemovacím proužkem, tak si nyní přiložíte střih na stojáček na část, co bude uvnitř, a sestříhnete si přesně po linii střihu, je třeba zde odstranit přídavek na šev.

Vnitřní díl stojáčku musí vyjít přesně k okraji přídavku švu v průkrčníku!

Nyní si začistíme okraj “volného” dílu stojáčku buď šikmým proužkem a nebo lemovací pruženkou.

Příprava pro šití zipu

Přední díl vyztužený páskem s osnovou – podél celého dílu včetně stojáčku! Viz zde:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Žehličku při nažehlování přikládáme, netaháme!

Upozornění: Nyní je třeba se rozhodnout, kam složíte přídavek švu stojáčku, lze šít totiž oběma způsoby. Při silnější látce je lepší skládat přídavek švu nahoru, aby nešlo více přídavků švů při šití přes sebe. Důležité je při našívání zipu složit přídavek švu stojáčku na obou stranách stejně.

Přídavek švu můžeme složit směrem nahoru do stojáčku – výhoda je, že při prošívání pak nejde více přídavků švů přes sebe (např. ve švech raglánu).

Zip budeme podlepovat vypratelnou páskou Wonder tape od Prym. Další možností je použít Stylefix, ten můžete vidět ve videu uvedeném výše (nelze vyprat) nebo zip nastehovat (též ve videu výše).

Zip budeme začišťovat šikmým proužkem – začneme od švu průkrčníku, horní kousek tedy bude neolemovaný.

Obě poloviny zipu “obalím” šikmým proužkem.

Náplety

Připravíme si náplety do rukávů – výška cca 10 – 15 cm a šířka o cca 5 cm kratší než obvod rukávu.

Náplety sešiji na běžném šicím stroji a záložky rozložím od sebe, aby byl šev co nejměkčí., ale lze je sešít i na overlocku.

Náplety si rovnoměrně našpendlím. Jak na to se můžete podívat zde ve videu:

Všitý náplet v rukávu.

Přišijeme náplet k spodnímu okraji mikiny.

Dále budeme pokračovat až se zipem…

Šití zipu

A jde se na zip! Celý proces najdete detailně vysvětlený zde ve videu:

Na pásku Wonder Tape přilepíme zip.

Zip je přilepený a už se ani nehne:-)

Jak zakončit dole mikinu do nápletu

Druhá část zipu:

Zapnutý zip si přišpendlíme ke druhé straně předního dílu, tak, aby se přesně potkaly švy stojáčku.

Na toto místečko si musíme dát extrémní pozor. Každý milimetr vedle bude vidět.

Toto místo si pečlivě našpendlíme, nebo nastehujeme.

Zip si pár stehy přišijeme k průkrčníku – tak, jak jsme si to připravili.

Totéž platí i pro náplet dole. Proto si nejprve několika stehy pojistíme jen tato místa, než přišijeme celý zip.

Pokud se nepotká, a máte i drobnou nepřesnost, doporučuji toto místo vypárat a opravit, na hotové mikině je tato nepřesnost hodně vidět.

Zbytek zipu je zatím volný.

Nyní si ho opět přilepíme na pásku Wonder Tape.

Pořádně přitlačíme.

Horní konec zipu si takto založíme, aby neškrábal a nevylézal ven.

Přišijeme.

Druhá polovina zipu je přišitá.

U všívání zipu ještě důležitá poznámka:

Pozor na přídavek švu, musí směřovat nahoru do mikiny (více je v návodu na mikinu bez podsádek – se zipem středem).

 

Nyní si vnitřní část stojáčku překryjeme přes zip – takto líc k líci, a prošijeme rovně.

 

Pečlivě našpendlíme stojáček, u zipu podhrnutý.

Takto na obou stranách a následně v celém průkrčníku, tak, aby olemovaný vnitřní stojáček začistil šev toho vnějšího.

Celé nakonec proštepujeme.

Zakončení mikiny dole do nápletu:

Přišijeme náplet k spodnímu okraji mikiny.

Zde je vidět varianta se začištěným zipem – použek (žlutý) stačí, když bude končit trochu pod místem, kde bude náplet.

Nyní náplet složíme zpět k zipu a podhrneme směrem “ven” – tedy tak, aby po přetočení bylo podhrnutí uvnitř.

Zde je třeba přesnost, aby náplet končil naprosto souběžně se zipem. Nesmí být delší a ani náplet nesmíte natahovat, pak by v tom místě v něm zip divně “trčel”.

Zde je prošitý podhrnutý náplet.

Velmi důležité je, že se vám musí na druhé straně zipu přesně potkat šev nápletu.

Pokud se nepotká, a máte i drobnou nepřesnost, doporučuji toto místo vypárat a opravit, na hotové mikině je tato nepřesnost hodně vidět.

Nyní si našijete druhou stranu nápletu tak, aby byl přesně rovnoměrně – přikládejte ho k sobě po směru niti přesně, aby se nekroutil.

Zde je ještě jednou vidět systém šití nápletu zevnitř – takto to vypadá “uvnitř”. 

Takto po přehrnutí.

S přišíváním náplet skončíte kousek od zipu.

Jehlou dozašijeme místečko, které není přišité.

Hotovo:-)

Verze s kapucí

Připravíme si kapuci. Dva boční kulaté díly a středový pruh. To vše dvakrát, budeme-li šít kapuci dvojitou.

Špendlíme kapuci k sobě, po kulaté části – ta musí být při šití nahoře, nikdy nešijeme kapuci po středové rovné části, vždy po té kulaté.

Pokud nám to nevyjde, nastudujeme článek zde:-)

Nejčastější chyby: sešívání oblouku a rovného dílu

Vnější i vnitřní kapuci sešijeme.

Vešpendlíme vnější kapuci líc na líc k tělu mikiny. Opět se může hodit tento článek:-)

Nejčastější chyby: Nevychází kapuce / stojáček do průkrčníku

Nyní k sobě sešijeme obě vrstvy kapuce v jejich obvodu (části kolem obličeje).

Spodní okraj vnitřní kapuce zůstává volný, stejně tak stojáčková část, kam přijde všít zip.

 

Sešitá kapuce a podsádka k sobě po obvodu (dole je volný průkrčník podsádky – nepřišitý).

Podle popisu výše všijeme zip, který bude sahat po šev mezi dvěma kapucemi. Stejně jako u stojáčkové verze mikiny se stojáček vnitřní kapucky založený přehne přes zip.

Celý spodní okraj – průkrčník – vnitřní kapuce můžeme opět začistit šikmým proužkem či lemovací gumičkou.

Zde je výsledek – průkrčník začištěný šikmým proužkem.