Střih na roztomilou mikinku se skřítkovskou kapuckou. Mikinka je trochu těžší, předpokládá to, že už jste něco málo ušili:)

16. 1. 2022 byl do nové podoby aktualizován i střih v menších velikostech! Novorozenecký kabátek je k dispozici ve dvou dvouvelikostech – 50/56 a 62/68.

Střih byl dne 24. 2. 2020 aktualizován do nové podoby zpracované v PC. Můžete si jej stáhnout v A4 černobíle z platných odkazů v mejlu, v ostatních variantách z uživatelského účtu. Návod zde.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

 

K dispozici ve variantě A1 (v případě novorozeneckého A2) a A4, obojí barevně a černobíle. A1/A2 lze nechat vytisknout v copycentru, A4 je třeba po vytištění na běžné tiskárně slepit. Střih není zpracován ve vrstvách (obsahuje jen dvě velikosti a je přehledný i tak).

Rozměry a spotřeba:

Tabulka novorozeneckého kabátku:

Tabulka většího kabátku:

Pokud budete šít bez kapsiček nebo mít obousměrnou látku, bude spotřeba látky menší. 

Pokud budete šít mikinu s podšívkou, bude spotřeba 60/80 svrchní látky a 70/90 spodní látky, pokud budete podšívkou lemovat na líc. Pokud budete šít podšitý oboustranný kabátek, tak bude spotřeba jen dvojnásobná.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Velur, aksamit, teplákovina, warmkeeper, flíz, svetrovina, …

Látky

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

Fotonávod je již starší, novější musíme přefotit.

Vytiskneme a slepíme střih. Přeneseme na střihový papír a vystřihneme.

Naneseme na látku. Nanáším na přeloženou látku, abych měla vše tak jak má být (tedy jednou zrcadlově). Přidáme na švy!

Pokud chcete mikinku mít lemovánu barevným vnitřkem jako já, tak v místech, kde vnitřek budete tahat “na líc”, si přidejte dostatek látky oproti přednímu dílu. Já pak mikinu nesešívám z rubu (jako je to v bodu 16, ale zasunu do sebe, přehrnu vnitřní látku ven a našpendlím a prošiji rovnou z líce).

Vyznačíme si místo pro záševky na kapucce. Hlavní díl mikinky vystřihneme 2x odděleně (přední díly – aby šly zrcadlově k sobě), z toho samého střihu dostaneme záda, pokud neprostřihneme uprostřed. Rukávy stříháme tak, že v místě, kde je vyznačena přerušovaná látka, tak položíme na přeloženou látku a neprostřihneme. Takže rukáv vystřihneme 2x na přeloženou látku. Nevyfotila jsem, tak se to těžko popisuje, snad pochopíte:)

Vnější látku si po straně, kde budou knoflíky, podžehlíme vlizelínem, abychom ji zpevnili.

A vrchní části vystřihneme podle přerušované linky oblouk na kapsičky – jak na vrchním předním díle, tak na díle pro kapsy. Vnitřní část (zde puntíkaté hilco) – nic nestříháme!

Ušijeme si záševky na kapucce.

Připravíme si tvary na aplikaci – podžehlíme kousek vnitřní látky vlizelínem (u počesaného hilca ani není nutně třeba, je hodně silné), vyznačíme tvary a vystřihneme. Přišpendlíme na přední díl a kapucku tak, jak se nám to líbí.

Našijeme cikcakem aplikace – nastavenu jsem měla výšku stehu cca 3 – 4 a posun na jedničku.

Pokud si na našívání aplikace netroufáte, můžete nažehlit nějakou kupovanou aplikaci:-) A nebo nechat bez aplikace.

Hotová našitá aplikace.

Připravíme si kapsičky. Všijeme k sobě oba vykouslé díly z látky na vnější materiál (tak, aby díl na kapsu byl aksamitem směrem dovnitř kapsy – tedy směrem k ruce strčené dovnitř).

Z vnitřní strany kapsičky přišijeme proužek vnitřního hilka – ustřižený tak, aby pružil směrem do délky! Při přišívání jemně natahujeme.

Z vnitřní strany přetočíme proužek na stranu vnější, přeložíme rantlík pod látku a přišijeme lem. Opět jemně natahujeme.

Takto bude vypadat hotový lem.

Nyní přišijeme barevnou část kapsičky, která bude koukat:) Přišpendlíme k sobě vykouslou část z vnější látky, která nyní končí lemem a vnitřní kapsičku, která není vykousnutá. Přišijeme k sobě overlockem nebo cikcakem. Výsledek vidíte trochu na obrázku:)

POZNÁMKA: Pokud jste začátečníci, můžete kapsičky úplně vynechat a našít na vnější látku třeba jen kapsičky z venku. Nebo nechat úplně bez kapsiček, bude to vypadat také hezky a ušetříte si vztekání:)

Sešijeme k sobě rukávy, kapuci a další díly. Jak vnější vrstvu, tak podšívku.

Všijeme rukávy do příslušných otvorů – začínáme od švu pod paždím a taktéž tam končíme. Pokud nám to nevychází dodatečně upravíme a zúžíme tak, jak je potřeba.

Všijeme třásničky do kapucky. Kousek barevné látky, která nám zbude si nastříháme na proužečky a necháme tak 2,5 – 3 cm nenastříhané. Srolujeme tak, aby okraje látky byly zarolované doprostřed. Kapucku si otočíme na rub a třásničky strčíme na příslušné místo zevnitř. Přišijeme cikcakem.

Na fotce směřují třásničky uvnitř cípku kapuci směrem doleva.

Po otočení na líc je jednoduše hotovo. Málo práce, velký efekt:)

Sešijeme k sobě vnější vrstvu a podšívku. Z rubu. Necháme si samozřejmě část, kterou necháme neprošitou, abychom mikinku mohly obrátit. Já nechávala nesešitý dolní díl mikiny.

Na obrázku rukáv našpendlený pro ušití z rubu:-)

Sešití vnitřní a vnější mikiny

Dofocený podrobný návod na sešití mikiny z rubu od Gabči P. Jiný návod, od Jitky, najdete výše v užitečných odkazech.

Připravíme si zvlášť vnitřní i vnější kabátek.

Následně je spojíme do té podoby, jakou má kabátek ve výsledku mít.

Rukávy zahneme proti sobě jako na fotce a pečlivě našpendlíme/nastehujeme. Takto můžeme rovnou prošít, chceme-li šev přiznaný, pokud ne…

Celý kabátek opět vyvlékneme…

…a v případě špendlíků přešpendlíme tímto způsobem. Sešijeme…

…a opět přetočíme.

Nyní máme sešití schované pěkně v rubu.

Kabátek je vhodné pojistit proti neustálému rozmotávání se pár stehy třeba v podpaží.

V tomto místě prošijeme.

Zapínání

Připravíme si tkaničky na zapínání knoflíků. Proužky barevné látky sešijeme nejprve z rubu.

Tkaničky protáhneme pomocí zavíracího špendlíku na líc.

Našpendlíme tkaničky na jednu stranu předního dílu. (Mezi vrchní látku a podšívku).

Připravíme si lem mikinky kolem kapucky a rukávů – přetáhneme vnitřní šev směrem jakoby ven z mikinky a spodní látku přetáhneme nahoru, zašpendlíme.

Takto vypadá přišitý lem.

Dolní část mikinky našpendlíme a ušijeme tak, aby také koukala vnitřní látka ven.

Už zbývá jen přišít knoflíky nebo nacvakat druky a máme hotovo.

Díky rukávům, které se dají hezky ohrnout ven je mikinka dobře i Jasmínce při vel. 74, takže roste s dítětem a doufám, že dlouho vydrží!