Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Náhled košíku

Mám přidat na švy? A jak?

Často se ptáte jak velké má střih přídavky na švy. Správně střih přídavky na švy nikdy žádné nemá. Střihy včetně přídavků na švy se nazývají šablony. Používají se v průmyslu – když dílna ví, kolik přesně šitím ve švu ubere, udělá si šablonu vč. švů a podle té stříhá (většinou řeže na řezacím stroji), i vy doma si můžete udělat šablonu, protože víte kolik ubíráte na švy, víte, jak šijete a na jakém stroji (i tak doporučuji si to na šablonu ale napsat pro příště).

Střih, který se dělá jako střih pro další použití, přídavky mít nemá, protože každý přidáváme na švy jinak, a pak by to nevycházelo a nesedělo. Přidáváme podle materiálu, druhu stehu a strojů. Můžeme tak šít jedny kalhoty podle stejného střihu ze softshellu, který se vůbec netřepí a stačí na švy přidat méně, a pak podle stejného střihu můžeme na overlocku šít třeba tepláčky z úpletu a přidáme ještě méně. A příště budeme šít z materiálu, který se hodně třepí, zase stejné kalhoty, ale přidáme na švy výrazně více právě kvůli třepení. Proto se střihy nedělají s přídavky na švy a osobně si ani já sama šablony nedělám, vždy přidávám na švy podle materiálu, který šiji.

Další výhoda střihu je, že máte přesnou linii, kterou si naznačíte na látku a po které díly sešíváte, tím dosáhnete větší přesnosti v šití.

Video:

Podrobně vysvětlené uvidíte přidávání na švy a záložky zde ve videu:

Nebo v tomto starším videu:

Kde všude mám přidat na švy?

Na švy přidáváme tolik, kolik na švy spotřebujeme tak, aby ušitý výrobek byl přesného tvaru jako byl střih.

Tedy: Na švy přidáme všude tam, kde na švy ubereme šitím!

Přidáváme: Na všechny švy, kde díly sešíváme k sobě. Všechna místa, kde našíváme třeba lemovací proužek. Všechna místa, kde všíváme zip. Též přidáváme šev na oblouček u kapsy, protože kapsu neprošíváme po úplném kraji (zde nepřidání na švy ale nevadí, kapsa bude jen maličko menší než je střih).

Nepřidáváme: Tam, kde lemujeme lemovací pruženkou (zde linii střihu pouze překryjeme gumičkou, ale šitím látku neubíráme) nebo proužkem na třetiny. Dále pak nepřidáváme tam, kde nezapravujeme nijak (toto bývá výjimečné a je to například u dámských kalhotek s miminem švů).

Příklad: kalhoty s kapsou, kterou chceme jen olemovat a podšít – verze kapsy tzv. jednoduché.

 

Příklad: kalhoty s kapsou, která bude mít dvě části – tedy celý vnitřní váček. 

 

Přidání u střihu kalhot s přestřižením na ozdobné sedlo.

Přidávání na lemy / založení:

U výrobků též někdy přidáváme na “lemy” / založení. To jsou místa, která zapravujeme třeba podhrnutím a prošitím (založením). Místa, kde se všívá pas, guma do tunýlku atp. Zakončení rukávů, nohavic, trupu, bundy…

Na založení přidáváme vždy tolik, kolik nám založení spotřebuje – tedy kolik chceme založit (jak velké založení chceme mít – například konce rukávů trika – cca 3 cm, atp.). U gumy do pasu přidáváme vždy podle šíře následně všité gumy (pokud gumu prošíváme) nebo o maličko víc (pokud navlékáme gumu do tunýlku, musí být tunýlek maličko širší než guma a musíme ještě přidat přídavek švu na prošití tunýlku).

Nákres, jak přidat na založení, pokud přidáváme na dvojité podhrnutí.

Na lemy je třeba přidat pod úhlem – tedy vykopírovat zpět linii střihu na lem – tak, aby když se lem (záložka) ohne, přesně kopíroval linii střihu.

Více se dozvíte v tomto článku:

Nejčastější chyby: přídavky na švy a na lemy pod úhlem

Přidávání na záložky / lemy u obloučků

Pokud máme oděv zakončený do obloučku, nemůžeme jej jen tak založit, pokud látka nepruží. Pak zapravení musíme řešit podsádkou.

U úpletů (ideálně s elastanem) můžeme využít tažnosti materiálu a založit oděvy bez podsádky i v místech, kde jsou “do kulata”.

Vždy přidáváme tak, že respektujeme linii střihu, podle které budeme zakládat – kde bude díl “ohnutý”.

Zde je ilustrace, jak přidáváme na vnější oblouk. Dole půjde záložka “ven”. Bude dělat jakoby širší cíp.

Přidání u rukávu – přetočíme u linie založení (konce rukávu) střih jakoby zrcadlově a stříháme “zpět”.

Po založení nám musí záložka přesně sedět.

Založení u přinechaného rukávu

Nákres přidání na lem u obloučku rukávu – triko s přinechaným rukávem.

Zde je schéma záložek na rukávech. Vždy si střih otočte tak, aby šel po linii střihu rukávu zpět (zrcadlově). 

Průkrčník

Zde je založení průkrčníku. 

Zde je schéma přídavků na záložky v průkrčníku. Položte střih na látku a naznačte linii střihu, na střih i linii průkrčníku udělejte čárku. Přetočte střih zrcadlově nahoru. Nyní otočte střih tak, aby byla čárka k čárce. A dokreslete záložku podle linie “ramene střihu”. To samé u zadního dílu.

Založení délky kalhot:

Přidání na švy se někdy odvíjí od toho, jakým způsobem třeba zakončujeme oděv na konci.

Návod, jak šít krátký vykrojený rukáv:

Pokud šijete krátký, do obloučku vykrojený, rukáv u dámského či dětského trička, šatů či tuniky, je třeba přidat na šev asi 2 cm.

Podrobný návod najdete zde:

Jak šít rukáv do obloučku (fotonávod)

Nanesete si na látku přesně linii střihového dílu rukávu – tedy bez přídavků na šev, ty přidáte až ve druhé části, kdy obkreslíte střih ještě pro přídavek na šev (tzn. 0,5 – 1 cm pro úplet, kde stačí užší šev). Na lem přidáte 2 cm, můžete i 2,5, ale u 2 cm se lépe oblouček natáhne a lépe tam lem sedne. Nemělo by se přidávat rovně, protože pak rukáv dole dělá “zobáček” po sešití. Mělo by se přidat zkoseně a lem do obloučku natáhnout.