Známe to všechny, přijde balíček s látkami a nejradši bychom rovnou střihly a ušily nějaký krásný výrobek. Co musí předcházet tomu, než střihnete do látky? A proč?
Video:
Hihihi, blahé paměti, Jasmínka vybaluje nové látky …
Proč látky před šitím vyprat?
1. SRÁŽENÍ
První důvod je srážení látek. Látky se po prvním vyprání srazí o 0-20%, většinou se udává 10% jako takový běžný standart, ale některé se nesrazí vůbec, některé o 3%, jiné o 5%, jiné zase až o 20%. Většina látek se sráží spíše do délky, ale některé se srazí paradoxně i do šířky, nebo naopak, více do šířky. Proto se vůbec nedá předpokládat, jak se daná látka zachová a jaký bude její výsledný tvar a rozměry. Nejjednodušší je tedy látku vyprat.
Na srážení má vliv bobtnání vlákna (to, že nasákne vodu), tření (v rámci příze i v rámci vazby v textilii), změny teplot.
Sráží se látky z přírodních materiálů (bavlna, bambus, len…), proti tomu ty umělé – flíz, softshell, svetrovina – se nesráží a z tohoto důvodu není nutné je před šitím prát.
U srážení se nedá spolehnout na “typ” látky – jedna bavlna s 5% elastanem se srazí o 1% a jiná o 10%. Pokud máte jeden ověřený zdroj stabilní kvality, můžete jen upravit střih a látku nesrážet. Nebo ušít větší a v případně menší srážlivosti zkrátit.
Úplet bavlna s elastanem se sráží při praní a sušení v sušičce cca 1-10%
Úplet bavlna bez elastanu se sráží při praní a sušení v sušičce cca 5-20%
Plátno se sráží při praní a sušení v sušičce cca 1 – 5%
Viskosa se sráží při praní a sušení v sušičce cca 5-10%
Často se látka sráží ještě o kus vždy dalším praním, pokud byste jen prali, tak ještě i 4. prací cyklus může být pozorována změna.
Některým látkám se praním posouvá osnova, praním předcházíte tomu, že se například bude pak ušité triko přetáčet (jak to známe u trik u obchodu).
Paní Martina nám poskytla fotku dvou triček ušitých podle stejného střihu, stejné velikosti, jen s tím rozdílem, že spodní bylo ušito z již vysrážené látky, horní z látky nepředeprané….
2. HYGIENA
2. Druhý důvod je hygiena. Látky prochází složitým procesem výroby. Ale nejen to, než přijdou k vám, jsou několikrát přemotány, naloženy, přeloženy, položeny,… pohybují se v různých prostředích. Některé látky pocházejí i z jiných kontinentů, vyrábí se v Asii. Při šití s látkou přijdete opravdu celkem dost do styku…a pak si ji oblečete a nosíte.
Do této kategorie bych zařadila právě softshell, flíz, svetrovinu,… Kdo má zkušenost s šitím z nevypraných látek tohoto typu ví, že pak nemá moc příjemný pocit na rukou. Nicméně toto je jen o vašem komfortu, šití to neovlivní. Také jsou látky cítit, mně ten puch čerstvé uměliny není příjemný a jedno vyprání tomu hodně pomůže.
Samostatná kategorie: MERINO
Merino je materiál, který se chová u praní různě, záleží na úpravě. Některé – to, co se používá na plenky – je zpracováno tak, aby se srazilo a bylo tak hutné a nepropustilo vlhkost. Merino vhodné na oblečení má úpravu umožňující prát jej v pračce – tzv. superwash. Nejlepší je ale předem si vzoreček vyprat na teplotu doporučenou výrobcem a otestovat, zda se srazí nebo ne. Merino bývá zpracováno celkem šetrně a před šitím ho já osobně neperu, protože každé praní mu trochu ublíží.
Podobné látky, které před šitím není dobré prát, jsou právě ony citlivé látky třeba na kostýmky, kabáty, látky s podílem vlny….
Před šitím neperu tyto materiály: micropeach, satén, umělou podšívkovinu, prošev, šusťák, PUL, kostýmové látky, látky s příměsí vlny, minky,…
Většinou neperu ani softshell, flíz, svetrovinu, warmkeeper, wellsoft, coralflíz,… ale při šití mi vadí na kůži “špína” z látek a mám pak většinou vyrážku (jsem atopik). Vždy ale výrobek musíte vyprat před nošením.
Jak látky vyprat?
Vždy látky perte a vysušte na takovou teplotu, na jakou budete udržovat finální výrobek!
Takže pokud peru látky na látkové pleny, které většinou peru na 60 stupňů, ale občas třeba po infekčním průjmu i na 95 (nebo uložím na půdu po doplenkování a vytáhnu za 2 roky na další dítě), vyperu je na 95 stupňů.
Pokud šiji povlečení, které občas peru také z hygienických důvodů na 60 stupňů, látky si vyperu na 60 stupňů.
Pokud peru úplety, plátno, riflovinu, kterou budu prát na 40 stupňů, předepírám na 40 stupňů.
Pokud peru jen kvůli hygieně, stačí 30 stupňů.
Látky, které nepouští a jsou stejného typu, můžete prát barevné / bílé / tmavé spolu (stejně tak, jako se pere pak prádlo). Designové tištěné moderní kvalitní úplety dnes většinou barvu nepouští. Pokud máte pochybnost, před vypráním látku namočte v horké vodě s trochou pracího prostředku, zda nepouští. To je dobré i kvůli následnému praní.
TIP: V drogerii se dají sehnat ubrousky, které se přidají k prádlu a zachytávají puštěnou barvu, takže se barva nenachytá na ostatní oblečení v pračce. Ale to platí pro jedno pouštějící triko, těžko říct, jak účinný by ubrousek byl při předpírání několika metrů pouštějící metráže. Pokud jste v časové nouzi, můžete si tím pomoct.
Sušička
Pokud vlastníte sušičku, je potřeba každou látku, kterou budete sušit v sušičce, před šitím nechat projít procesem sušení přesně tak, jak pak budete sušit finální výrobek! Sušička velmi sráží prádlo, takže toto určitě nepodceňujte.
Blahé paměti, Kryštůfek:-)
RADY, TIPY, NÁZORY:
Z vypraných látek se hůře šije než z nových
ANO, to je pravda! Pokud chcete, aby se vám skvěle šilo a měli jste vše jednodušší, látky neperte. Ale počítejte s tím, že při prvním praní podstoupíte riziko, že budete muset hotový výrobek ze šatníku vyřadit.
Můj názor je, že je zejména potřeba, aby ušité oblečení sedělo přesně tak, jak byl navržen střih, při praní dále nepracovalo, nepřetáčelo se po osnově a nezkracovalo se:)
Ušiji o velikost víc
Toto určitě nezkoušejte. Protože, co to je “o velikost víc”? Vezmete triko třeba delší o 3 cm na délku a na rukávy, triko má celkovou délku 50 cm, látka se může srazit 0 – 15%, takže triko může mít na délku 50 cm, ale taky 42 cm. Jak budete vědět, jak moc se vám látka srazí? U dámského trika je rozdíl na délku při délce trika 70 cm a srážení 10% 7 cm, to mně osobně přijde už docela dost. Kdybych střihla větší a látka se náhodou skoro nesrazila, bud mít zase rukávy, jako bych nosila triko mého manžela…za mě ne!
Přidám na střihu 10%
Toto jsem ve svých začátcích zkoušela, přidávala jsem 10%, ale přišla jsem na to, že to není nejlepší cesta. Souvisí to s vysvětlením výše. Pokud ale máte jednu roli látky, ze které si vyperete a vysrážíte vzorek, můžete pak pro šití z této role upravit svůj střih na střihovou šablonu, kde zohledníte ono srážení. Nicméně stále nám tady zůstává problém s pohnutím osnovy…
Srážím žehličkou
Někdo sráží jen tak, že látku vyžehlí napařovací žehličkou. Osobně si myslím, že praní a srážení žehličkou není to samé a sama to tak nedělám, zkoušela jsem to jen asi 2x.
Aby se okraje nekroutily / netřepily
Plátno
Zde bývá problém, že se okraje látky vytřepí a ta se v pračce zamotá do svých vlastních nití. Proto je praktické okraje látky před vypráním obšít na overlocku.
Když dáte vyprat a vysrážet tkanou bavlnu (plátno, kepr…), budou se vám třepit okraje a vylézat nitě tkaní. Proto je lepší okraje před praním obšít.
Obšití na overlocku.
Obšití na rovnostehu cikcakem (okraj se u jemných látek bude stahovat, ale celkově se zpevní).
Úplet, teplákovina
Zde bývá problém, že se okraje látky stočí, srolují a pak se z látky hůře stříhá a šije. Můžete si látky před šitím sešít k sobě (v ruce sešijete vždy okraje střihu metráže k sobě), nebo obšít na overlocku. Před šitím pak tuto část rozpářete (u šití v ruce) nebo odstřihnete (u obšití overlockem, viz foto).
Já osobně to dělám ještě líněji, koupím o pár cm více látky a po vyprání a vysušení “ruličku” odstřihnu. Nebo prostě narovnám při stříhání a při šití.
Dalším způsobem je si okraje látky našpendlit na žehlícím prkně a snažit se vyžehlit. Je to proces na velmi dlouho, a stejně se okraje u jemných úpletů i po vyžehlení vrací zpět, mně se to moc neosvědčilo, strašně pracné, na čas náročné a efekt nic moc.
Někdo doporučuje nastříkat látky škrobem ve spreji, to jsem nezkoušela.
Kroucení teplákoviny, zkroutí se asi o 1 – 2 cm, podle gramáže a typu. Teplákovina je celkem silná a při šití se celkem dobře narovná zpět.
Okraj teplákoviny, který se po vyprání roluje.
Před našitím si vždy takto urovnám.
Přiložím druhou vrstvu látky a šiji. Toto je ale velmi komplikované, když se kroutí obě látky:) Pro začátečníky je lepší odstřihnout a nebo předem obšít a odstřihnout.
Kroutící se úplet – průměrná gramáž, 5% elastanu.
Látka se zkroutí asi o 2,5 cm, které začátečník před položením střihu odstřihne. Odstřihuji většinou též, nechávám jen tehdy, když mi dítě poroste dřív, než stihnu syslící zásobu vyšít a látky už je málo. Vždy beru látky trochu víc.
Před stříháním skolíčkovat
Tip jedné švadlenky z facebooku. Látku před položením střihu sesvorkuje. Nicméně kroucení při šití stejně bude. Ale pomůže to lépe položit střih.
Před šitím vyžehlit
Toto platí zejména u látek, co se praním zkrabatí, například plátno, riflovina,…. Někdo je lenoch (jako já:), ale rozhodně by se to mělo dělat 🙂
Závěrem
Zkoušela jsem za svou praxi všechny možné způsoby, ale jediný v praxi fungující způsob je, že když přijdou látky, všechny je vyperu (pokud jich přijde málo – což mně se nestává – tak přidávám látky k běžnému praní, abych neplýtvala vodu kvůli metru). Vysuším je v sušičce, poskládám a suché si je pak teprve připravím do syslírny. Tím pádem vždycky vím, že látky, které jsou v syslírně, jsou vyprané a vysušené. Nedoporučuji to kombinovat, že něco se vypere a něco ne! Nedoporučuji ani dát do syslírny a prát, až když chcete šít, protože velmi často se stává, že najednou máte odpoledne volné, dítě spí, střihnete si triko, hledáte látku do kombinace a ona není vypraná…
kamila1
Já srážím i merino na 40 C na delší program než na který pak hotový výrobek peru a projedu i lehce sušičkou ( i když pak v sušičce nesuším). Zrovna to ježkové merino se mi srazilo na 0,5 m o 8 cm.
Caramilla
Kami a to merino se ti pak už dál nesráží? Mě přijde, že merino se praním sráží právě dál a dál… ti ježci se mě taky právě srazili. Takže jsem si říkala, že to merino už budu prát jen na studeno… 🙁 Mě přijde, že pak ta látka je i taková tuhá, když se vypere na 40…
kamila1
Dál se mi nesrážel. Komplet nosil A. 3 zimy (1,5 roku – 3,5 roku) :-), Samozřejmě tu poslední to bylo tak tak, ale kdyby se to sráželo, tak nevydrží v nositelném stavu tak dlouho. Jenže teď jsem si uvědomila, že jsem to merino sice vysrážela na 40, ale pak jsem ho prala jen v ruce…..
Teď mám našity 4 komplety spodky a trička na hokej ( z MTX), peru občas a dneska jsem si všimla, že má nějaké krátké rukávy, ale to jsem připisovala tomu, že roste:-). Ty peru v pračce.
Problém nastává v zimě, kdy je studená voda hodně studená a vlna dostane šok. Takto jsem srazila drahý svetr manželovi a pletený kabátek z vel cca 86 byla velikost na panenky.
Zaměřím se na to,
Caramilla
V ruce peru vlnu na 30 st. V pracce na “studenou vlnu”. My nastesti mame vodu stale stejne studenou, takze to je snad v pohode.
Masa
Ja som posula, ze hlavny dovod zrazania merina su vysoke otacky, nie teplota. Neviem, co je na tom pravdy.
Caramilla
Merino sráží jak tření – filcování, tak prudké změny teplot. Není pro něj dobré ani jedno, pokud nemá úpravu superwash.
Eliška
Dobrý den. Také se právě dostávám do stádia, kdy vše peru. Někdy stihnu vyprat látky hned jak je přinesu / nebo přijdou poštou. Ale zjistila jsem , že v krabici jsou ještě některé s lístečkem – nepráno….. (asi nebyla v danou chvíli nálada). Mám tedy obyčejné plátno, co mám občas na složitější střihy na zkoušku střihu to někdy neřeším (když výsledek nebudu nosit) a plánuji jej přešít. Ale jak nyní jsem se dala do toho, že opravdu vše projdu a přeperu, aby bylo připraveno, jsem zas překvapená, jaké zásoby ještě mám (něco už jsem lehce zapomněla, že jsem kupovala)….Jediné co neperu je kočárkovina a batohovina kde to šiji na návleky na boty nebo obaly a potřebuji co nejméně aby látka propouštěla vodu……Bohužel nyní v zimně je to horší na sušení (nemám sušičku). Jinak peru vše. I když třeba říkají, že není nutno (není srážení látky). Ale jak píšete Vy, i kvůli tomu, že jsou látky různě skladovány, atd. Navíc si tím zjišťuji, jestli látka pouští nebo ne. Když pouští, ihned přidávám ocet. Ten mi vyhovuje nejvíce…..
Caramilla
Diky za doplneni, kocarkovinu taky neperu, te to take skodi. A pak jeste taky minky a micropeach neperu.
Šárka
Dobrý den, u nás se pere i minky před šitím, u nás totiž co odpadne od stroje jde rovnou dětem do skříně a nebo na sebe 🙂 a nedovedu si představit, že by mi to dali k vyprání.
Lucie
Ahoj, mně se u úpletů a replákovin osvědčilo po vyprání a pověšení okraje spojit kolíčky. Je to taky trochu zdlouhavé, ale proti rolování okrajů to pomáhá
lenkaculik
Nevíte, zda se správně látky do bubnu vkládají složené nebo rozložené? U méně kvalitní bavlny se mi někdy stalo, že se mi vyšisovaly sklady. Ale nevím, jestli je to tím….
Caramilla
Ja davam vzdy “rozklepane”
lenkaculik
díky 🙂
m.a.junka
Dobrý den, a srážíte prvně i náplety? Děkuji 🙂
Caramilla
Pokud z nej siji jen naplet do pasu atp. tak ja osobne ne.
zdenka.dankova
Náplety se nikdy nesráží? Zrovna dumám, co s nimi.
Caramilla
Dobrý den, také se trochu mohou srazit, ale dávám do pasu 15 cm, takže sražení je kolem 1 cm, a to neřeším, u toho nápletu já to nepovažuji za stěžejní, že je pak na výšku třeba o maličko kratší. Ale test srážlivosti jsem nedělala:-) Každopádně za 10 let jsem s tím problém nezaznamenala.
dana.krejcova01
Dobrý den, sice jsem začátečník ale přijde mi zbytečné okraje plátna obšívat před praním. vyřešila sem to koupí pracího vaku na prádlo, koupenou látku protřepu a dám je do něj a peru i suším v něm. a nitky se netřepí a nezůstává v pračce. Třeba někomu pomůže.
kotrmon
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli látky, které předepíráte, používáte pouze pro svou potřebu, nebo některé výrobky z nich “nabízíte” druhé osobě (na “zakázku”) Předem děkuji Monika
Caramilla
Já šiji jen pro svou potřebu. Pokud jsem šila kdys dávno na zakázku, se zákaznicema jsem se domluvila. Každý má jiný názor, obecný názor pro výrobu oblečení na prodej je, že se nesluší prodávat již vyprané látky a má se tedy prodávat oblečení, které se nějakým způsobem může a nemusí zákazníkovu srazit, podle toho, jak zákazník pere. Stejně tak to dělají někteřé řetězce, jiné si látky nechávají srážet (existují různé metody, jak to udělat, od chemických po přírodní cesty). Něco jiného je taky osobní kontakt a domluva a něco jiného sériová výroba. Můžete to také vyřešit tak, že k výrobku napíšete, že se může a nemusí srazit a nebo látky vyperete, přesně určíte při jaké teplotě se která kolik srazí a to dáte jako možné očekávání. Každý si musí najít svou cestu, já nestíhám šít ani na nás, takže to nemusím řešit:-)
Irena Moravcová
Zatím jsem srážela látky tak, že jsem je hodila do vany a důkladně osprchovala tou nejteplejší vodou, co nám teče z kohoutku (změřeno dětským teploměrem do vany to bylo 42°C) – výhodu v tom vidím tu, že člověk okamžitě vidí, jestli látka pouští a jak moc (a hodně jich teda pouštělo, i potištěné úplety). Pak dám vyždímat do pračky.
Při minulé várce nových látek mne ale napadlo část z nich dát do pračky na parní program (mám kombinaci se sušičkou, tohle je program na 30 minut, nedoporučuje se pro látky, které nesnesou aspoň 40°C) – výhoda byla, že látky byly napařené důkladně, takové nadýchané 🙂 a zároveň ne mokré a rychle doschly, také jsem zaregistrovala, že okraje úpletu se zkroutily jen maličko. Máte někdo z takovýmhle srážením látek zkušenost? Může to být metoda, která funguje?
Caramilla
Ireno, to je zajímavý nápad, také mám praní program v pračce (Asi týden, co mám novou pračku), tak to zkusím. Pokud jsou látky “mokré” tak, že vlákna vodu absorbují, mělo by to fungovat. U srážení hraje roli nasáknutí (nabobtnání vlákna), tření toho mokrého vlákna ve vazbě, teplota, změny teplot.
Irena Moravcová
Takže pokud srážím sprchou, ideální je po horké vodě na ty látky pustit ještě studenou, jestli to dobře chápu. Tření pak zajistí ždímání v pračce.
Co se týče té páry, látky nebyly úplně mokré, ale takové navlhlé a teplé.
Nejraději mám tu páru v pračce jako alternativu žehlení 😀 – nechám to napařit a vyvěsím a pak už nežehlím.
lidka.z777
Ahoj Petro,
mám jednu otázku. Koupila jsem si látku, že si z ní ušiju šaty. (Jsem úplný laik a nevyznám se moc na druhách látek.) Je to dvojitá látka, líc je úplet, rub je taková lesklá, něco jako podšívka… Nastříhala jsem si horní část a začala šít. Problém nastal, když jsem si chtěla zažehlit lem, tak se mi ty dvě vrstvy rozlepily. Je to záměrně nebo dělám něco špatně?
Caramilla
A měla ta látka nějaký název a nebo nám na strihy@caramilla.cz pošlete fotku.
Pingback:Látky – Klub Caramilla