Střih a fotonávod na látkové dámské vložky.

Když látkují miminka, proč bychom neměly látkovat my ženy?:-) Kdo šijete AIO bez křidélek podle mého střihu, máte z prostřihů přesné kousíčky – tak akorát vždy na jednu vložku! Pečlivě si je schovávejte na látkové vložky:-) Aksamit je úžasný v kontaktu s pokožkou a PUL dýchá a zároveň nepropouští.

Já nejsem vložkový typ, takže používám jen slipové vložky, ale na přání jsem už šila i denní a noční. Od zkušenějších švadlenek si ráda nechám poradit – tak, aby zdejší střih sloužil co nejlépe. Prosím, kdo máte zkušenosti, přidejte trošku do mlýna:-)

Střihy můžete libovolně používat pro svoje soukromé nekomerční účely, děkuji:)

Denní vložka – uvnitř PUL + 4 vrstvy oboustranného bambusového froté, vnitřní vrstva aksamit, vnější minky.

Intimka – Uvnitř aksamit, zvenku minky.

Noční vložka, uvnitř aksamit, zvenku PUL (bavlna se zátěrem PUL:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál

Fotonávod

Péče a údržba

Střih:

Látkové vložky – denní vložka a intimka

Zasílám formou PDF vnitřní poštou, střih je na A4 černobíle, je třeba jej po vytištění slepit.

Materiál:

  • prostřih PUL
  • prostřih aksamitu
  • 2 páry patentek
  • zbytky bambusových látek nebo konopí na savá jádra
  • Intimky, které používáte při běžném nošení nebo jako doplněk na konci menstruace k tamponu / kalíšku, nemusí mít PUL, jako vnější vrstva je s odstupem nejlepší jemný HILCO manšestr ze šijemdětem.
  • Skvělá vnější vrstva je též minky – pro intimky nedávám mezi už PUL, u denních a nočních ano. Minky zajišťuje, že vložka skvěle drží na spodním prádle. Podobně bude působit zřejmě i suedecloth a flíz. No, prostě všechny prostřihy, které máte, zpracujte:-)
  • Vložku lze také ušít tak, že jako vnitřní vrstvu našijete suedecloth, na který všijete směrem k tělu (z lícové strany) savé jádro z aksamitu (není tedy uprostřed, ale navrch). Savé jádro můžete ještě v tomto případě tvarovat (uprostřed zúžit:-). Suedecloth má výhodu, že zůstává neustále při kontaktu s pokožkou suchý. Nevím, zda by šel použít podobně jako aksamit (?), ale asi bambus je bambus:-)
  • K patentkám je variabilní zapínání i suchý zip, je to podle mě rychlejší. Ale na vyzkoušení se teprve chystám:-)
  • Na savé jádro můžete použít jakékoliv zbytky textilií (třeba i staré ručníky a tak).

Druky

Fotonávod:

Ze střihu vyberte příslušné díly. Noční vložku uděláte tak, že denní prodloužíte cca na 27 cm (+ na švy) nebo dle libosti.

Ve střihu je naznačeno přerušovanou čarou střižení pro vložku, která nemá tvarovaná křidélka, ale je více dokulata. Je to pro šití mnohem pohodlnější – vhodné zejména pro variantu, kdy obšíváte vložku overlockem z lícové strany (viz bod 7. A)

Naneste na látku a vystřihněte.

Savá jádra:

Použijte dle zbytků, které máte a také dle síly vaší menstruace. Např. 4 vrstvy oboustranného bambusového froté. 2 – 3 vrstvy konopného flízu atp. Lze kombinovat a použít lze i aksamit, ale musíte dát více vrstev, protože méně saje. Na noční vložku více.

Savé jádro obšijte overlockem, cikcakem nebo jen rovně cca 1 cm od kraje.

Prošijte savé jádro uprostřed – buď rovným stehem nebo hustějším nízkým (cca 3,5 mm) cikcakem. Použít můžete i ozdobné stehy – když budete šít kontrastní nití, jako já většinou šiji, tak to bude vypadat moc hezky.

Takto vypadá prošití z rubové strany vnitřní dotykové vrstvy (omluvte šikmě střihnuté křidélko:-)

Teď máte dvě možnosti dokončení:

A. Zakončení sešitím overlockem z líce.

B. Přišití k sobě z rubu, přetočení na líc a prošití z líce.

A. Přišijte k sobě overlockem PUL a vnitřní vrstvu z líce. Dávejte si pozor, aby vypadal steh hezky. Já na to na overlocku nemám trpělivost, tak raději dělám variantu B. (Pokud budete šít variantu A., nepřidávejte v kroku č. 1 na švy!

B. Přišijte k sobě overlockem nebo cikcakem PUL a vnitřní dotykovou vrstvu z rubu – POZOR: nechte si malou část nesešitou, abyste mohli tudy vložku otočit na líc. Stačí 5 cm – nechte si to v místě, kde je vložka nejrovnější, na koncích v prudkém záhybu by se vám to pak z líce špatně prošívalo.

Vložku otočte na líc, prošijte po krajích rovným stehem. V místě, kde je mezera, tak našpendlete, aby kraje byly spolehlivě zahnuté dovnitř, a prošijte.

Prošijte ještě rovně z líce místo, kde se budou zahýbat křidélka.

Nacvakejte patentky (podle obrázku – 2 mističky na vnitřní vrstvu a “čudlík” na vnější stranu.

A máte hotovo. Šití vložek chce cvik, sama mám ještě stále všechny vložky křivé (vidíte samy na fotografiích), ale funkční jsou a to je hlavní:-)

Péče a údržba:

Zdroj: http://www.sijemdetem.cz

Budete potřebovat zavírací nádobu, do které budete použité vložky namáčet do studené vody, ideálně s kapkou tea tree olejíčku, než budete prát (nejlépe do 2 dnů, lze s normálním prádlem). Pokud budete vložky používat mimo domov, potřebujete ještě nepromokavou taštičku (ušijete též ze zbytků PUL). Před praním vložky vymáčkněte od přebytečné tekutiny.