Střih je možné využít na spodní prádlo – lambádu, nebo při použití plavkoviny jako materiálu i na vrchní díl plavek. Při prodloužení směrem dolů lze takto ušít i tankini.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
– S využitím lemovací pruženky
-> Nejdřív olemovat, pak sešít
-> Nejdřív sešít, pak olemovat
Střihy:
Ve verzi tisku barevném i černobílém. Vyberete si dle své potřeby.
Verze pro tisk na A4: Po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.
Dámská též verze pro tisk na A2: Můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Rozměry a spotřeba:
Dívčí lambáda je konstruována tak akorát na tělo, velikost 164 odpovídá dámské XS (32-34), ověřeno Caramilla týmem:-)
Dámská lambáda je konstruována akorát na tělo, ne úplně moc stahující a je číslována v konfekčních číslech na souměrnou postavu (tedy ženu s cca normálními prsy). S většími prsy ke konfekční postavě budete muset volit asi větší číslo, měřte!
Podprsenka je určena k lemování proužkem a má užší ramínka, proto není vhodná pro úplně velký nepoměr prsou k obvodu pod prsy. Případně nahraďte ramínka ramínkovou širší pruženkou určenou pro podprsenky.
Ke spotřebě uvedené v tabulce budete ještě potřebovat buď kousek toho samého úpletu na lemování a nebo hotový proužek viz. materiál.
Vždy měřte!
Kojení z lambády
Z podprsenky se báječně kojí, je ale třeba dobře vychytat délku ramínek (pro vel. 38 mé postavy jsem volila délku asi 19 cm) a šít je velmi, velmi, velmi pružným stehem!!! A z velmi pružícího materiálu. Kdo je zvyklý kojit zespoda, tak je třeba neutahovat spodní obvod. Skvěle se kojí, když dole je jen proužek úpletu napůl všitý jako tzv. “nápletík”, neboli lemování proužkem na polovinu. Proužek by měl mít min 7 cm před našitím (1,5 cm ubírám pak na švy).
Materiál:
Lambádu jako spodní prádlo doporučujeme šít z pružných materiálů příjemných na tělo – bambusový úplet s elastanem, bavlněný úplet s elastanem, či různé elastické funkční materiály.
Pokud budete střih využívat na vrchní díl plavek, šijte z plavkoviny či prémiového funkčního úpletu.
Na lemování dívčí lambády je ideální využít lemovací pruženku, případně můžete lemovat proužkem na čtvrtiny. Lze lemovat i proužkem na třetiny s využitím coverlocku. Dámskou podprsenku bych doporučila lemovat proužkem úpletu, lemovací pruženka jednak brzy bere za své a podprsenka je celkem nošený a praný kus oděvu, a pak vám taky příliš prsa neudrží. Nebo tedy mně ne 🙂
Naprosto top materiál na dámskou podprsenku je bambusový sportovní úplet ze Šijem dětem. Už nechci jinou! Na spodní lem se mi nejvíce osvědčil proužek úpletu z toho samého materiálu. Viz. návod.
Na lemování
Použít můžete vyrobený svůj proužek z úpletu nebo patentu. Sportovní materiály lze lemovat tím samým materiálem.
Proužek můžete stříhat po délce i šířce úpletu, z bambusu jsem šila lemování proužkem střiženým na výšku úpletu (zbyl mi okraj látky) a nemohu si to vynachválit. Takže doporučuji! Ne vždy ale máme tak dlouhý “zbytek”:-)
Nebo můžete sáhnout k vyrobeným proužkům.
Viskózový proužek. Krásně pruží a je možno využít i na ramínka do podprsenky, ze které budete kojit.
Proužek ze 100% bavlněného úpletu. Tento proužek nepruží tolik, naopak ale pro podprsenku je skvělý, protože velmi pevně drží prsa a nevytahává podprsenku vahou prsou dolů. Ale nepoužívejte do podprsenky, ze které budete kojit vrchem!!!
Hotové proužky můžete koupit například na Biaska.
Na spodní obvod dámské podprsenky lze použít jemnou tkanou pruženku vhodnou na spodní prádlo. Vhodná šíře pruženky je 2 – 4 cm. Pokud je pruženka zvolená vámi volnější a nemáte velká prsa, tak může být i širší, pod velkými prsy mě osobně se 5 cm utažená na obvod tak, aby byl pevný, překládá.
Vhodná jemná příjemná prádlová pruženka se dá koupit například na Patchworkobchod.
Více o pruženkách se dočtete zde:
Všechny materiály je třeba šít pružnými stehy. Pokud nemáte overlock, ušijete podprsenku i na běžném šicím stroji (stejně jako v návodu níže, též jsem šila na běžném šicím stroji). Jak na to, se dozvíte v tomto článku:
Užitečné odkazy:
Jak našívat pruženku si ukážeme v tomto videu:
Tento vršek můžete použít při úpravě na sportovní jednodílné plavky:
Fotonávod:
– S využitím lemovací pruženky
-> Nejdřív olemovat, pak sešít
-> Nejdřív sešít, pak olemovat
– Lemování proužkem na čtvrtiny
S využitím lemovací pruženky (dívčí verze)
Lambádu můžeme šít dvěma způsoby – buď nejdřív sešijeme boky a pak lemujeme, nebo obráceně – nejdřív olemovat, pak sešít. Ukážeme si oba způsoby. Stejně tak ramínka lze přišít rovně nebo křížem, spodní okraj se dá zapravit lemováním, všitou gumou nebo přiznanou gumou.
nejdřív olemovat, pak sešít
Připravíme si lemovací gumičku a střih. Na švy přidáváme jen na bocích.
Vystřihneme přední a zadní díl.
Olemujeme horní okraj předního i zadního dílu. Šijeme pružným stehem!
Odměříme ramínka a necháme si raději rezervu. Rozhodně je jednodušší odstřihnout přebytek než nastavovat nebo párat :-).
Olemujeme průramek a plynule pokračujeme sešitím pruženky do podoby ramínka.
Našpendlíme k sobě přední a zadní díl lícem k líci a sešijeme boky.
Aby šev uvnitř netlačil, složíme ho k jedné straně a několika stehy hustého cikcaku v lemu prošijeme, aby si “lehnul”.
Olemujeme spodní okraj.
Lemovací gumičku zakončíme pěkně tak, že na začátku i na konci šití si necháme volných pár centimetrů. Ty poté sešpendlíme, aby akorát vyšly na nedošitý kousek obvodu, po rubu pruženku sešijeme (pozor na přetočení!) a došijeme lem.
Zbývá přišít ramínka. Přiložíme volný konec ramínka na zádovou část z rubu, ramínko směřuje nejprve k dolnímu okraji lambády.
V hraně lemu přišijeme.
Ohneme ramínko nahoru a z líce prošijeme ještě jednou, ideálně hustším cikcakem. Krásně se tím schová volný konec ramínka.
Zde je vidět ramínko z líce a ramínko z rubu.
Nejdřív sešít, pak olemovat
Spodní okraj této lambády budeme začišťovat všitou gumou, na švy tedy přidáváme na bocích a dole dle šířky gumy.
Sešijeme k sobě v bocích přední a zadní díl, lícem k líci.
Olemujeme výstřih.
Na dolní okraj si odměříme gumu (vhodná je měkká galonová) a sešijeme ji do kruhu.
Gumu rovnoměrně našpendlíme na rub lambády, těsně k dolnímu okraji.
Přišijeme pružným stehem, ideální je tříkroký cikcak.
Poté našitou gumu zahneme do rubu a opět prošijeme pružným stehem. Zde třírovný steh, hodí se i dvojjehla, cikcak, tříkroký cikcak…
Odměříme ramínka. Můžeme šít na jeden zátah – ramínko od kraje, průramek, záda, druhý průramek, druhé ramínko. Mně se konec pruženky špatně chytal pod patku, tak jsem zvolila druhý způsob – začít z prostředka.
… jednu polovinu od prostředka zad až ke kraji ramínka šijeme po líci, pak si lambádu otočíme a došijeme po rubu.
Odměříme přesnou délku ramínek, přebytky odstřihneme, přišijeme. POZOR, na fotografii jsou ramínka našpendlená špatně, na líc lambády! Má to sice tu výhodu, že v rubu šev netlačí, ale rozhodně je hezčí ramínka schovat.
spodní okraj s přiznanou gumou
Lemování proužkem na čtvrtinu a s lemem dole (dámská verze)
Přidáme na švy dle obrázku nahoře.
V místě, kde bude lemování, nepřidáváme, dole přidáme na našití pruženky a nebo lemu.
Rozložený díl.
Proužek na lemování stříháme asi 3,5 – 4 cm široký.
Olemujeme si první “výstřih” (na předním i zadním díle). Jak lemovat proužkem se dozvíte v návodech výše.
Nyní olemujeme průramky a spojíme ramínky přední a zadní díl. Ramínka je potřeba odměřit, není to vůbec jednoduchá disciplína:-) Záleží totiž na tažnosti materiálu a samozřejmě naší tělesné konstituci. Pro vel. 38 jsem šila ramínka délky asi 19 – 20 cm. Je třeba šít velmi dobře pružným stehem (já šila i pružnými nitěmi SabaFlex), jinak nám ramínka budu praskat.
Spojený přední a zadní díl. Přiznám, že se mi jednou stalo, že jsem to napojila a ramínko měla přetočené mezi:))))) Tak pozor na to!
Nyní sešijeme boky pružným stehem, zde je třírovný pružný steh. Lem se snažíme napojit přesně.
Pro komfort nošení já rozešívám přídavky švu od sebe.
Zde rozešito třírovným pružným stehem.
Takto z líce.
Připraveno na lem dole.
Zde můžete volit jemnou tkanou prádlovou pruženku. Doporučuji šíři 2-4 cm. Další alchymie je spodní obvod. U sportovní ráda stahuji hodně, aby prsa dobře při sportu držela, u této lambády mě ale po delším nošení obvod dole moc utažený škrtí. Sportovní nosím jen na chvíli na sport. Takže pro lambádu, kterou nosím celý den, volím dole lem z úpletu na polovinu (viz. níže).
Tkanou pruženku si sešijeme.
Přeložíme asi 1 cm přes sebe. Pozor, nezatavujeme zapalovačem, vzniklé “ohořeliny” pak neskutečně škrábou!
Nyní je třeba cikcakem hustým a celkem širokým přesně trefit okraj, aby nelezlo ze stehu třepení, pruženky se dost třepí.
Právě ušité z rubu.
A stejně prošijeme z druhé strany.
U gumičky se občas stává, že vyleze kulatá gumička při propíchnutí jehlou ven, více zde:
Sešitou pruženku našpendlíme do obvodu, rovnoměrně, jako náplet. Viz návody výše (všívání nápletu).
Šijeme pružným stehem, na běžném stroji cikcakem, třírovným cikcakem a nebo overlockovým pružným stehem, použít lze dvojjehlu a nebo coverlock.
Zde cikcak.
Spodní lem z úpletu
Na celodenní nošení je nejpohodlnější proužek úpletu na polovinu, ale pozor, širší než 4,5, které jsme měli v průramcích i průkrčníku. Ověřeno testerkou. U velikosti 50 šila proužek 7 cm široký a bylo to moc pohodlné a funkční. Též jsem šila 7 cm proužek před našitím (1,5 cm padlo na švy).
Zde je zapravení dole do “nápletíku” – proužek na poloviny.
Proužek můžete stříhat do délky i do šířky, zde je do délky. Sedí skvěle.