Nastala sezona švestek, letos se jich (alespoň u nás) opravdu urodilo. Obalené modré stromy se sklání pod jejich tíhou. Ze všech marmelád, zavařenin a povidel mám už od dětství nejraději ta švestková. Leč nikdy jsem je ještě nedělala. Od rodičů jsem dostala asi 17 kg švestek a byla to opravdu výzva! A pak taky plejáda pokusů a omylů končící sladkou vůní po baráku a lahodnými aromatickými povidly. Mám vyhráno!

Začalo to googlením. Prohledala jsem internet, všechny typy a recepty, až nakonec jsem si prostě vytvořila vlastní.
Švestky vypeckovat – těch 17 kg jsem měla “za jednu pohádku” bez pecek.
Vypeckované švestky umlít. Tak tohle byla nejkomičtější část představení – první jsem zkusila masový mlýnek (elektrický, takový poloplastový), slupky od švestek ucpaly dírky, kudy měla téct hmota a vrchem (kudy se švestky do strojku plní) vystřikovala žltá hmota mě do obličeje a po celém bytě (bohužel máme kuchyň jako součást obýváku:-). Všechno jsem vyndala a umyla. Použila ještě “strouhací nástavec”, který jsem si myslela, že slupky zkrotí, ale nestalo se. Měla jsem na výběr, buď uvařit povidla z celých švestek nebo něco vymyslet. Nakonec jsem zvolila svůj kuchyňský robot a sekáček (viz obrázek – 2 ostré nožové čepele, které jsem před použitím nabrousila klasickým brouskem na kuchyňské nože:-), a pak jsem jen čuměla! 3 kg švestek jsou během asi 10 vteřin na úplnou kaši. Dokonalé!
Umixované švestky nalít do vysokého pekáče (resp. pekáčů), na každý 1 kg švestek jsem přidala asi 100 – 170 g cukru (záleží na chuti – klidně nevažte, ale slaďte podle chuti, každý má rád jinak sladká). Do každého pekáče přidejte asi 1 lžíci octa, přihoďte asi 1 hvězdičku badyánu, 1 vrchovatější lžičku skořice (nebo svitek celé skořice) a trošku mletého sušeného zázvoru. Koření podle chuti, i bez koření je to dobrý:-)
Vložte do trouby – do horkovzdušné se vám vejdou 2 – 3 pekáče. A pečte na 200 stupňů (v horkovzdušné tak na 175 – 180 stupňů) do té doby, než povidla nezhoustnou tak, jak si přejete. Měla by se odpařit asi na 1/3.
Občas povidly zamíchejte (kovovou metlou), aby se netvořila nahoře a po krajích tuhá krusta (tak jednou za 1/2 hodiny až hodinu). Podle chuti ještě můžete dosladit nebo dokořenit. Pečení trvá asi 4 – 8 hodin. Někde na internetu se uvádí i více. Každopádně doporučuju co půlhodinky zkontrolovat, případně promíchat. Povidla jen mírně bublají, ale nestříkají a nekypí.
Během pečení je dobré v bytě větrat – sice se z trouby line nádherná vůně, ale byt je plný odpařené vody a máte pak všude hodně vlhko.
Horké plňte rychle do skleniček, uzavřete a postavte víčkem dolů, krásně se chytí.
Pekáče se vám budou zdát napálené a nepoužitelné. Odmočte je na pár hodin horkou vodou a budou zas jak “nové”:-)
A když máte hotovo, můžete se vsázet, jak dlouho vydrží skleničky s tímto lahodným pokrmem ve vaší spižírně. Mě tam asi dlouho nevydrží.