Pokud vlastníte model H73A a objevili jste, že Lada má novinku, jistě vás napadlo, zda není na čase inovovat na vyšší model. Pokud vybíráte šicí stroj a uvažujete o Ladě, možná tápete, který model pro vás bude ten nejlepší. Níže vám přináším srovnání modelů H73A a L75, aby pro vás bylo rozhodování jednodušší.

Lada H73A

Ladu H73A na svém webu doporučuji už nějaký ten pátek. Měla jsem ho nějakou dobu na testování, potom ho předala ségře a nakonec si ho stejně taky pořídila. Šiji na něm ráda, šijí na něm taky mé děti. Je to opravdu skvělý stroj v poměru cena / výkon. Nemá IDT (horní podávání), na které jsem zvyklá z Pfaffu a já osobně bych potřebovala ještě volnější přítlak patky (aby byla plovoucí), dále pak jsem rozmazlená velkým prostorem od jehly vpravo, ale bylo mi vysvětleno, že i to může přinést určitě nevýhody jako je samozřejmě větší velikost a také nižší stabilita, delší rameno se může různě “vrtět”.

Lada H73A je úžasná na obsluhu (volba stehů je opravdu perfektní) a má automatický odstřih niti. Myslím, že je to stále ještě nejlevnější stroj, který ho má! Není to sice nutnost, ale jak ho vyzkoušíte, nechcete jinak…

Jak už jsem zmínila, je to ideální stroj i pro dítě (díky tlačítku start/stop a také regulaci rychlosti šití).

Samozřejmostí jsou takové vychytávky jako poloha jehly v látce, zpětný chod na tlačítko, spousta šicích stehů včetně abecedy. Skvělá je také FUNKČNÍ regulace přítlaku patky na kovový šroub, což není v této cenové hladině vůbec běžné.

Lada L75

Rodinná firma z Čech se rozhodla překonat velmi oblíbený model H73A a za mě se povedlo, stroj mě úplně uchvátil. Za cenu, která není zase až o tolik vyšší (aktuálně stojí Lada L75 15 tisíc), přišli s modelem, který má mnohem silnější motor, nemusíte se bát šít ani těžké materiály ve více vrstvách (poradí si bez mrknutí oka se 6-7 vrstvami zimního softshellu – při šití jehlou standard 90 a vysokém přítlaku patky). Stroj šije 1000 stehů za minutu a šití je srovnatelné s mnohem dražší Berninou. Oproti Bernině (která má ale zase svá jiná kouzla) má mnohem lepší systém podávání – více řad zoubků ve stehové desce – což má většina běžných šicích strojů. Skvěle šije i nejživější jemné úplety, regulace přítlaku patky funguje skvěle a úplety se nevlní (doporučuji pro overlockový steh ale vždy využít overlockovou patku).

Součástí je kráčející patka, ale nemusela jsem ji použít, šije skvěle i bez ní. Dále ke stroji dostanete také senzorickou patku na šití knoflíkových dírek, která šije dírky tak, že u toho nemusíte skoro přemýšlet.

Další skvělou výhodou je druhá stehová deska s jednou dírkou – je určena pro šití s jehlou bez posunu do stran (šířka stehu 0). Látka díky tomu při šití jemnějších látek neleze do příliš široké díry pro šití šířky stehu 7 mm. Navíc si na stroji můžete zvolit, jakou stehovou desku používáte a nepustí vám stehy, které šijí steh do šířky, čímž nedojde k nehodě.

Stroj má 408 stehů – což je velká pestrost pro všechny, kteří rádi se stehy kouzlí. Má dvě stehové abecedy a možnost tvořit si sekvence písmen. Všechny stehy máte navíc přehledně vyobrazené na kartičkách šikovně schovaných vespodu stroje.

Skvělé je také podsvícení tlačítka start/stop, které svítí červeně, když je patka nahoře a zeleně, když je patka dole. Drobnost, ale opravdu se to hodí.

Oproti Ladě H73A má tato novinka také větší přídavný stoleček opatřený měřítkem. Lady mají navíc stoleček s nožičkama, který je opravdu stabilní.

Vypíchnout musím také dobře přístupnou přihrádku na příslušenství😀 Některé stroje mají přihrádku, která se dá otevřít až po vyndání ze stroje, jakoby zevnitř stroje. Tuhle pohodlně otevřete kdykoliv.

Stroj má moc pěkně a jednoduše řešený navlékáček.

Dalším rozdílem oproti předchozímu modelu je také v šití dvojjehlou. Lada L75 má dvě dráhy pro každou nit zvlášť, což je super praktické, nedochází k zamotání nití. Na poslední fotce pro srovnání jedna dráha u H73A.

Stroj jsem se snažila otestovat skutečně pořádně – tady například můžete vidět šití do oblouku na tenké tahavé bambusové viskóze. Šila jsem overlockovou patkou overlockovým stehem, snížila jsem přítlak patky na minimum, ale ani nebylo třeba použít kráčející patku. S výsledkem jsem moc spokojená, řekla bych, že Lada obstála. Nevýhodou je samozřejmě delší doba šití u těchto typů stehů, ale to je u všech běžných šicích strojů.

Pokud jste v šití již pokročilejší a chcete ušetřit čas rychlejším šitím (je to opravdu znát!), tak Ladu L75 určitě doporučuji.  Pokud se šitím úplně začínáte a nikdy jste na stroji nešili a máte k dispozici finance na tento šicí stroj, neváhejte a pořiďte si ho, protože tady to je stroj, ze kterého za rok, dva, tři nebudete chtít inovovat na lepší. Je vhodný pro začátečníky i nejpokročilejší. Na ovládání je velmi jednoduchý a navíc disponuje regulací rychlosti šití, polohou jehly v látce a automatickým odstřihem, což jsou funkce, které jsou skvělé a velmi praktické.

Shrnuto a podtrženo:

Pokud váš finanční limit dovoluje investici do vyššího modelu, zcela jistě do něj jděte – stroj je těžší, stabilnější, rychlejší (ale rychlost můžete samozřejmě kdykoliv snížit, protože stroj má regulaci rychlosti šití, kterou u tohoto modelu využívám i já), o dost více prošije (pokud víte, že budete šít hodně softshell, opravdu budete vděční za “každou vrstvu navíc”, kterou stroj zvládne bez zaváhání) a má větší stolek a praktickou přihrádku na příslušenství, která se odklápí směrem k vám, budete ji milovat! Lada L75 je model stroje, ze kterého mnoho let (možná nikdy) nebudete mít potřebu inovovat na lepší stroj, protože tenhle stroj umí vše, co potřebujete, a navíc je silný a rychlý . Díky kvalitnímu vnitřku nebude poruchový a pokud se o něj budete dobře starat, bude to pro vás celoživotní přítel.

Pokud se šitím začínáte a nevíte, zda vás to bude bavit celý život a nechcete investovat do supermodelu, Lada H73A je skvělý model, který v dané cenové hladině dle mého názoru nemá konkurenci. Šije dobře, hodně prošije, má regulaci rychlosti šití, dobře mu funguje regulace přítlaku patky, skvěle šije úplety, má jednoduché tlačítkové ovládání a je vhodný i pro děti. Myslím si, že začátečník nepotřebuje super rychlý stroj, 7 vrstev softshellu nebudete šít každý den, senzorickou dírku využijete jen málo a knoflíková dírka se dobře dá ušít i s běžnou patkou na knoflíky. A základní skvělé funkce ten stroj má.