Kvítky Kanzashi jsem objevila až nedavno, původně jsem si chtěla objednat jako doplněk na šaty a čelenku Jasmínky na svatbu, ale nakonec to nedopadlo, tak jsem se pídila po tom, jak by se daly kvítky vyrobit.
Nejsem znalec této techniky, ale pochopila jsem, že se dají vyrábět dvěma způsoby, buď ze stuhy skládáním v ruce – něco jako origami – zatavováním nad plamenem a slepováním a nebo přes šablony. Zatím jsem první způsob nezoušela, protože jsem chtěla vyrábět s Jasmínkou, ale stuhy máme nakoupeny:)
Třeba to bude i pro vás a vaše děti zajímavá inspirace na Vánoční tvoření…
Návody na výrobu květinek najdete snadno na Youtube, stačí zadat heslo Kanzashi a máte na hodiny o zábavu postaráno:) Mě se líbí třeba tento návod – pro začátek. Stuhy můžete sehnat buď jednolícní a nebo oboulícní. Kvítky se slepují buď tavnou pistolí a nebo lepidlem na textil.
Šablony na tvorbu okvětních lístků jsem objevila až nedavno omylem, když jsem nakupovala nůžky na Ragosu. Návod na výrobu přes šablony najdete také na Youtube. Do šablony můžete použít jakýkoliv materiál, zkoušely jsme tkané plátno, jemný elastický satnén a hrubší satén nepružný. Z jemného saténu kvítky nedrží tak úplně dobře tvar, nejlepší kvítky jsou z tkaného plátna, ale to se zase na rubové straně třepí, i když myslím, že to zas tak velký problém není, když se to dobře zašije a třeba podlepí. Šablony se dělají ve 3 velikostech – 75 mm, 50 mm a 35 mm. 75 a 35 mm se na sebe dají vrstvit. 35 mm je ideální velikost na sponky – kytičky máme na vlásenkách (lze buď nalepit a nebo i přišít – Jasmínka si sponku chtěla vzít do školky, ale nebyla dodělaná, tak jsem v rychlosti ve dveřích kytičku jen na sponku našila a drží skvěle:) Budeme zkoušet nalepit i na pukačky.
50 mm je ideální velikost například na čelenky, my máme obyčejnou kovovou, kterou jsem obalila atlasovou stužkou. Ale jde sehnat už takto obalené čelenky, hotové k přímé výrobě:) Kytička na ně jde jednoduše našít. 75 mm je ideální na brože. Všechny velikosti jsou pak vhodné ke zdobení čehokoliv – oblečení, kabelek, polštářků, přehozů, botiček… Internet je nikdy nekončící inspirace, tak koukněte…
Komponenty, které můžete použít při výrobě, najdete například zde.
Kvítky lze doplnit knoflíčky klasickými, knoflíčky zespodu našívacími a nebo korálky. Ze svatby nám zbyly tyto korálky, ty vypadají traky moc hezky. Na zdobení jsme si ještě objednaly s Jasmínkou tyhle “lentilky” a broušené kytičky. Květinky jde také vrstvit.
Výrobu přes šablonu zvládla i pětiletá Jasmína, s mou dopomocí. Tzn. dám jí látku do šablony, ona si to obstříhne, navleču jí jehlu a ona pak podle čísel “šije”, nakonec společně šablonu otevřeme, s mou dopomocí si to stahne a pokračujeme. Dokončování kytiček dělám já. Jinak Jasmínka u toho moc dlouho nevydrží, 5 okvětních lístků je tak maximum:) Tak na to pamatujte přo výběru šablon, některé těch lístků mají 10, a to nebaví pak už ani mě:)
Máte i vy nějaké zkušenosti s touto technikou? Rady? Typy? Rádi uvítáme, teprve se učíme:)