Klasický český kváskový chléb v podobě pecnu. Recept přinesla Jasmínka ze školky a je nejlepší, co jsem kdy měla. Chléb od té doby vůbec nekupujeme a několikrát týdně pečeme tento. Postup je velmi jednoduchý, myslím si, že zvládne opravdu každý.
V dnešní době je po celé republice mnoho milých kváskových nadšenců, kteří jsou ochotni se o svůj kvásek podělit. Tak získáte drahocenný poklad pro pečení domácího kváskového chleba.
Začněte tedy tak, že si na Kváskové mapě najděte ve svém okolí někoho, kdo by vám kvásek daroval.
Přinesené množství kvásu (zpravidla cca 3 lžíce) smíchejte se 150 g chlebové žitné mouky a 150 ml teplé vody. Vznikne kaše – tu v misce zakryji igelitovým sáčkem a utěrkou a převážu provázkem a nebo zafixuji gumičkou. Kvásek tak má optimální podmínky pro množení a neosychá. Takto nechám v pokojové teplotě přes noc (pro namnožení se uvádí cca 8 – 16 hodin).
1
Namnožený kvásek má v sobě bublinky. Oddělte 3 lžíce do skleničky a dejte do lednice (vydrží i 3 týdny, ale do té doby určitě budete chléb péct:)
Mělo by nám zbýt 300 g kvásku. K němu přidáme 300 g jemně mleté mouky (dle chuti, já dávám půl na půl špaldovou a pšeničnou chlebovou mouku), 140 ml teplé vody, sůl (množství se hodně liší dle zvyklostí a také typu soli (od lžičky soli až po lžíci soli, já mám ráda slaný chleba, takže my dáváme jednu rovnou lžíci), kmín (také záleží na zvyklostech, my dáváme zarovnanou lžíci drceného kmínu, jde použít i celý a nebo mletý kmín, popř. chlebové koření – v něm bývá i třeba anýz, koriandr atp. Nám více chutná jen kmín).
Zpracujeme lepivé těsto, které lepí, ale drží konzistenci (není to kaše, pokud by ale nelepilo vůbec, už je moc tuhé a málo nám pak nakyne – chléb bude hutnější).
2
Z těsta v míse uděláme bochánek, který shora pomoučníme žitnou moukou a následně přesuneme třeba stěrkou na druhou stranu bochánku a pomoučníme z druhé strany. Teť již jde bochánek chytnout a přesunout na kynutí.
3
Na kynutí vytřeme žitnou moukou ošatku (žitná mouka méně lepí, proto nepoužíváme klasickou pšeničnou mouku). Pokud nemáte ošatku, použijte třeba cedník, který vyložíte utěrkou, kterou také vytřete žitnou moukou. Chleba jsem kynula i v nerezové misce, bochánek jsem hodně obsypala moukou a taky to fungovalo.
4
Chléb dáme na teplé místo kynout asi na 2 – 4 hodiny. Musí být dobře pomoučnen, aby se nám nepřilepil. Shora překryjeme utěrkou.
5
Když je chléb už dobře nakynutý, tak jej necháme na stejném místě jako byl a dáme vyhřát troubu. Předehřejeme na 250 stupňů. Na dno trouby dávám smaltový hrnek se slanou vodou. (Někdo dává vodu na plech na dno trouby.)
Když je trouba vyhřátá, tak opatrně chléb přesuneme na plech (dělám to tak, že nahoru na ošatku položím plech a pak opatrně převrátím a ošatku sejmu). S chlebem by se nemělo moc klepat, bouchat… jinak by spadl.
Pečeme cca 25 – 30 minut na 250 stupňů a můžeme po zatažení kůrky potírat slanou vodou, kůrka je tak lesklá a dobrá:)
6
Chléb necháme schladnout, my jíme většinou hned teplý a do vychladlého stavu vydrží fakt jen zbytek:)
7
Dobrá rada na závěr – doporučuji veškeré nádobí, které použijete v souvislosti s přípravou chleba, okamžitě odmočit. Jakmile těsto totiž zascne, stává se z něj beton, který se už zpět jen těžko odmočí (zejména apleuji na misku od kvásku a od těsta na chleba). Pokud namočíme ihned do vody, myje se nádobí snadno:)
Před pečením prvního chleba doporučuji navštívit tuto stránku.
Hodně zdaru a dobrou chuť!