Vítáme Vás u 2. dílu našeho kurzu pro začátečníky:-) V prvé řadě bychom chtěly poděkovat všem, kteří nám zaslali fotky prvního úkolu! Všechny nám udělaly velkou radost, jen tak dál!:-)

Dnešní lekce bude opravdu nadupaná novými informacemi, povíme si o všech možných i nemožných materiálech, se kterými se při šití podle (nejen) Caramilla střihů můžete setkat a pozornost upřeme zvláště na úplety a práci s nimi. Nejprve si ušijeme nákrčník a k němu do setu i čepičku – poprvé tedy použijeme i střih! Tak pojďme na to:-)

Látky:

Prvním studijním materiálem dnešního dne bude video, kde se vám pokusíme představit velké množství (i když samozřejmě ne všechny) látek na domácí šití.

Mnohem více informací můžete načerpat  v obsáhlém Caramilly článku, který je vhodný i pro pokročilé a díky kterému se ponoříte do tajů různých vazeb a moderních materiálů:

Látky

K prostudování doporučujeme i další články, jako například tento o speciálních druzích tisku – borduře a panelu:

Bordura / panel

A vzhledem k tomu, že velmi oblíbené jsou v dnešní době (obzvlášť na dětské šití) také látky s různými známými postavičkami, mohlo by Vás zajímat také toto téma:

Originalita a licenční látky

Jsou různé sběratelské vášně. I když v případě látek se tomu říká spíš syslení 😀 Ale abyste měli přehled o materiálech, které jste už vyzkoušeli, udělali jsme pro vás “sběratelské album” na vzorky látek.

Můžete si jej stáhnout zde. Aktualizovaná verze s prázdnou stranou na doplnění dalších materiálů zde. A třetí verze, ve které jsou i odkazy s QR kódy na příslušné caramillí recenze, je zde.

Jednoduše si album vytisknete, z odstřižku vystřihnete obdélníček a ten přišpendlíte. Vlastnosti některých látek si budete muset doplnit sami na základě videa a článku 😉 A samozřejmě můžete přidávat další položky, seznam rozhodně není vyčerpávající! O vzorky se nebojte napsat eshopům, když objednáváte. Některé eshopy rády pošlou k objednávce pár vzorků zdarma, jinde si vzorečky konkrétních látek můžete přímo za malý poplatek objednat. Nebo řekněte kamarádce, co bydlí nedaleko, jestli by se o pár zbytečků nepodělila. Nebo se s někým domluvte na výměně poštou. A protože Vaše kreativita je nekonečná, jsme zvědavé, jak se s albem dál poperete! A samozřejmě každá fotka toho, jak Vám to sběratelství jde, nás potěší.

Kde látky shánět

Eshopů je nepřeberné množství. Kde nejlépe nakoupit? Kde nejradši nakupuje Caramilla? Kde se seženou speciální materiály? O tom všem se dočtete v tomto článku:

Kde koupit látky?

Docela šikovnou možností pro začínající švadlenky je pořízení si cenově výhodných balíčků tzv. prostřihů – což jsou kusy metráže, která zbude někde ve výrobě, typicky ve výrobě prostěradel.

Prostřihy – levný zdroj látek

Příprava látek před šitím:

Když nám metráž dorazí, je možné/vhodné ji předeprat a tím i předsrážet… Posuďte sami, zda budete patřit k předpíračům nebo nepředpíračům…

Příprava látek před domácím šitím (proč prát/neprat, kdy a jak srážet)

Nákup střihu a práce s ním:

Je toho vlastně celkem dost, co musí člověk umět, když chce šít podle střihu. Ale nelekejte se toho, určitě je lepší předem zjistit co a jak, než se do toho bezhlavě pustit, a teprve když to nevychází, přemýšlet, kde nastala chyba. Celým procesem od výběru střihu až po jeho úpravu vás provede Petra ve svém komplexním videu:

Jednotlivé úkony máme rozpracované i samostatně do jednotlivých článků, abyste mohli jednoduše najít to, co vás zrovna trápí. Většina těchto článků je přehledně pod Nápovědou, další užitečné základní články jsou pod Nápověda -> Otázky a odpovědi:

Nákup, placení, stažení

Nákupem na eshopu vás krok za krokem provede tento článek. Dozvíte se v něm o platebních metodách i o tom, kde najít fakturu.

Nákup krok za krokem (nakupování, placení, stahování)

Ve videu najdete část o nákupu střihů zde.

Pokud jste účastníkem Školy šití, máte ve svém účtu nahraný kredit 1000 Kč. Vše o systému kreditů se dozvíte ve videu:

Více o kreditech a dárkových poukázkách (i těch ve starém režimu) je v tomto článku:

Dárkové poukazy / Virtuální peněženka / Kreditní systém

Pokud náš kurz jen sledujete bez zapsání, budete pravděpodobně brzy kupovat nějaké střihy, podle kterých budeme společně šít. Nejrychleji máte svůj střih na mailu při použití platební brány GoPay. Především o víkendu, kdy banky (na rozdíl od nás:)) nepracují a převod se uskuteční až v pondělí. Platba přes GoPay je skutečně jednoduchá, podívejte se na názorný návod a nebojte se toho:

Platba přes GoPay názorně

Pokud jste platbu provedli a střih stejně nikde nemůžete nalézt, podívejte se zde:

Přišla vám platba? Kdy mi přijde střih? Jak mám zaplatit?

Jak se následně zorientovat v souborech v objednávce/na vašem účtu vidíte v této pasáži videa.

Tisk a složení střihu

Jak správně tisknout a jak vyřešit nejčastěji se vyskytující problémy při tisku se dočtete zde:

Tisk a složení střihu v PDF

V této části videa se můžete podívat jaké máte možnosti při lepení střihu.

Materiál, spotřeba, výběr velikosti

Kolik pořídit na šití materiálu je častá otázka. Vše závisí na střihu, na VAŠEM výběru velikosti, na materiálu, na polohování… A vše je v návodech ke střihům detailně popsáno.

Kolik potřebuji látky a pomůcek?

Výběr velikosti podle tabulky je také častý kámen úrazu. Pamatujte, že (na rozdíl od klasických krejčových) neměříme rozměry na postavě, ale měříme přímo střihové díly. Důvod je prostý – málokdo se umí dobře sám změřit a také každý má jiné požadavky na volnost oděvu. V krejčovském salonu vás krejčová sama změří (ví kde) a přesně domlouváte konkrétní kus oblečení, který bude šít, vyptá se vás na vaše preference a představy, ví, z jakého materiálu bude šít. To vše při šití podle univerzálního střihu není možné. Proto je spolehlivější porovnávat rozměry s nějakým padnoucím podobným oblečením, které máme doma a víme, že je pohodlné.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Polohování, přídavky na švy

A už jsme téměř v cíli, už překreslujeme vybraný střih na látku. Jak ho na látku správně napolohovat?

Přidávat na švy? ANO! A kde všude a kolik?

Mám přidat na švy? A jak?

Skladování střihů

A když už máme ušito, střih si schováme hezky zase na příště. Jak udržet v mnoha střizích a vytažených velikostech systém?

Jak skladovat střihy

Jak šít úplety:

Na běžném stroji máme několik možností, jak se s šitím z úpletů vypořádat. Protože je to velmi obsáhlé téma, sepsaly jsme ho jako samostatný článek:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Vlastní práce:

Protože jedeme rychleji než v klasické půlroční škole šití, budete mít na tento týden opět dva úkoly, ale věříme, že je lehce zvládnete!

Nákrčník

Prvním úkolem bude ušít nákrčník. Nákrčník se šije bez střihu, jen podle rozměrů – návod včetně videa najdete zde:

Jak ušít nákrčník (Fotonávod + popis střihu)

Čepička

Jako druhý úkol budeme šít jednoduchou úpletovou čepičku. Má několik variant – jako čepička s lemem, dvojvrstvá bez lemu, homeleska… A velikosti od nejmenších dětí po dospěláky. Vybere si každý!

 

Kdo si prošel kapitolu o nákupu střihu (nebo už nějaké střihy nakupoval), ten už ví vše. Abyste se v tom neztratili, půjdeme po bodech 🙂

1. I když máte výše přímo odkaz, zkuste si čepičku najít v eshopu. Takže už víte, jak se v eshopu zorientovat? 😉

2. Střih na čepičku si kupte – buď přes kupon, máte-li, nebo přes platbu GoPay (můžete i klasicky převodem, ale počítejte, že vyřízení bude chvíli trvat).

3. Střih máme na svém účtu nebo mailu. Otevřeme si stránku s informacemi a návodem ke střihu přes odkaz v účtu nebo mailu. Máte to?

4. Podle nákresů si vybereme typ čepičky. Já budu dnes svým dětem šít verzi B – čepici s podhrnutým lemem. Myslím, že pro začátečníky je i nejjednodušší.

5. Podle tabulky Rozměry a spotřeba zjistím, kterou velikost budu ze střihu obtahovat a kolik látky budu potřebovat. Prostřední dcera má obvod hlavy 50 cm a šít budu z teplákoviny s elastanem, která je sice lehce pružná, ale stejně raději zvolím druhý sloupeček pro méně pružné materiály. Budu tedy šít vel. 6. A rovnou vidím, že na vybraný druh čepičky budu potřebovat cca 30cm látky.

6. Vytisknu střih (tisknu strany 4-7, nenechám se zmást samostatným lemem, který patří k čepičce k barevným lemem, ale kvůli místu je na stránkách společně s čepičku na zahnutí;)), ověřím správné měřítko a jdu obtahovat odpovídající velikost.

7. Při přenášení na látku dáme pozor na přidání na švy.

8. A potom už šijeme podle fotonávodu nebo videonávodu:

Jednoduchá čepička – 4 varianty (střih 34 – 60)

S ušitými čepičkami se nezapomeňte pochlubit na fb skupině v příslušném vlákně, nebo pošlete fotky na skolasiti@caramilla.cz. Těšíme se na ně!

Příprava na příště:

Střihy:

Nejčastěji budete šít pravděpodobně kalhoty dětské:

-35%
SET_uzsi

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 98

-33%
74_170_NORMAL

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 98

 

Budeme šít “běžné” kalhoty – podle střihu na (nejen) softshellové kalhoty, ale jak už název napovídá, softshell není podmínka. Podle tohoto univerzálního střihu lze šít i z teplákoviny, micropeache a dalších materiálů. Budeme se totiž učit lemovat kapsičky a všívat kapesní váček.

Spotřebu materiálu zjistíte z tabulek u střihů, zajímavá pro Vás jistě může být i tato srovnávací:

Mimo samotnou vybranou látku budete dále potřebovat náplet do pasu – cca 20 cm z metráže, plochou dětskou pruženku, případně lemovací gumičku, pokud budete šít kalhoty s kapsami.

Pokud byste raději šili pro dospělé, dámské jednoduché kalhoty najdete zde, pánské pak tady🙂