Vítáme Vás v našem 8týdenním online kurzu! Tento zkrácený kurz vznikl jako vyhovění poptávce těch, kdo se rozhodli naučit se šít a zároveň nechtějí čekat na další běh naší velké Školy šití (která běží od února a další tedy bude otevřena opět v druhém pololetí školního roku). Osmkrát se takto virtuálně potkáme a povíme si to základní, co byste o šití na stroji měli vědět, abyste se pak mohli sami pustit do dalších projektů. Tak tedy – připravte se, začínáme!

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Základní seznámení se strojem – jednotlivá kolečka a tlačítka, druhy stehů

Krejčovské pomůcky

Vlastní práce

   – Průzkum vlastního stroje, vzorníček všech stehů

   – Jehelníček/polštářek

Příprava na příště

Základní seznámení se strojem:

Nejprve pořádně prozkoumáme svůj šicí stroj. Po tomto týdnu byste měli vědět, které kolečko k čemu slouží a co všechno se dá na stroji regulovat a měnit.

Zde najdete video s tím úplně nejzákladnějším, co byste měli vědět:

Teď už tedy víte, jak vyměnit jehlu, jak použít navlékač (pokud u stroje máte), jak navléct spodní a horní nit, jak zvednout patku, jak nastavit rovnostehměnit druhy stehů, jak měnit délku kroku stehu, jak měnit šířku kroku (u stehů, u kterých je to relevantní, např. cikcak), jak se pracuje s regulací napětí nitě (a jak se dá napětí nitě využít k řasení), jak se zapošívá. Jako bonus víte také to, k čemu je regulace přítlaku patky. Víte, jak se reguluje rychlost šití. A na závěr jste se dozvěděli, jakými materiály je vhodné začínat.
Zkuste si všechno najít na svém stroji!

Další informace o tom, co kde šicí stroj má, najdete na této stránce, doporučujeme rozhodně neminout!:-)

Seznámení se strojem

Krejčovské pomůcky:

A co budeme k šití v budoucnu potřebovat? A je všechno opravdu nutné? Ne, nebojte se, počáteční investice po šicím stroji jsou opravdu už nevelké, začít se dá s málem, je jen pár nezbytností (jako třeba dobré nůžky na látku), bez nichž se dá jen těžko obejít, další pomůcky jsou vychytávky, které můžete pořizovat třeba v průběhu času, až zjistíte, že Vás šití chytilo a chcete si ho nějakou šikovnou drobností zase o kousek zpříjemnit. Daly jsme pro Vás dohromady desatero pomůcek, které jsou opravdu nezbytné:

Desatero začínající švadlenky

Vlastní práce:

Průzkum vlastního stroje, vzorníček všech stehů

Prvním Vaším úkolem bude projít si všechny různé typy stehů, které Váš stroj má, a co se stane, když steh upravíte nějakým způsobem regulace (délka kroku, šíře stehu). Vznikne Vám tak pěkný vzorníček. Šijte ideálně na nějaké plátýnko, ne úplet.

Jehelníček / polštářek

Kromě vyzkoušení stroje a objevení všech páček a koleček a druhů stehů si tento týden zkuste ušít první praktickou věc – jehelníček nebo polštářek. Tvar si zvolíte podle toho, na jak náročný projekt si troufáte. Polštářek s rovnými hranami bude nejjednodušší, jehelníček ve tvaru sovičky vám zase pomůže si procvičit odšívání nerovných tvarů (šablonu na sovičku si můžete stáhnout zde). Při šití si necháte cca 2-3 cm nesešité, těmi tvar obrátíte do líce, dírou nacpete výplň (nejlepší je polštářová výplň, pokud nemáte, lze do jehelníčku dát vatu, do polštářku třeba rýži nebo luštěniny), a dírku pak ručně zašít.

    

 

Nebo můžete vyzkoušet další začátečnický projektík, kterým je ušití povlaku na polštářek. Ve videonávodu šije Jasmínka.

Nezapomeňte se pak svými výtvory pochlubit ve skupině na facebooku. Nebo pokud facebook nevedete, můžete fotky zaslat na mail skolasiti@caramilla.cz.

Příprava na příště:

Střih:

Ve druhé lekci probereme důkladněji pružné stehy, protože budeme šít z úpletů. Ušijeme si nákrčník a rovnou k němu také čepičku do setu. Budeme šít z kombinace pružné teplákoviny a pružného úpletu. Také budeme potřebovat stretch jehly určené pro šití úpletových materiálů.

Na nákrčník budeme potřebovat cca 30-40 cm běžné šíře od každého z materiálů (na dětské méně, na dospělácké více).

Spotřebu materiálu pro čepičku najdete v tabulce níže: