Vítáme Vás v našem 8týdenním online kurzu! Tento zkrácený kurz vznikl jako vyhovění poptávce těch, kdo se rozhodli naučit se šít a zároveň nechtějí čekat na další běh naší velké Školy šití (která běží od února a další tedy bude otevřena opět v druhém pololetí školního roku). Osmkrát se takto virtuálně potkáme a povíme si to základní, co byste o šití na stroji měli vědět, abyste se pak mohli sami pustit do dalších projektů. Tak tedy – připravte se, začínáme!

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Základní seznámení se strojem – jednotlivá kolečka a tlačítka, druhy stehů

Krejčovské pomůcky

Vlastní práce

   – Průzkum vlastního stroje, vzorníček všech stehů

   – Jehelníček/polštářek

Příprava na příště

Základní seznámení se strojem:

Nejprve pořádně prozkoumáme svůj šicí stroj. Po tomto týdnu byste měli vědět, které kolečko k čemu slouží a co všechno se dá na stroji regulovat a měnit.

Zde najdete video s tím úplně nejzákladnějším, co byste měli vědět:

Teď už tedy víte, jak vyměnit jehlu, jak použít navlékač (pokud u stroje máte), jak navléct spodní a horní nit, jak zvednout patku, jak nastavit rovnostehměnit druhy stehů, jak měnit délku kroku stehu, jak měnit šířku kroku (u stehů, u kterých je to relevantní, např. cikcak), jak se pracuje s regulací napětí nitě (a jak se dá napětí nitě využít k řasení), jak se zapošívá. Jako bonus víte také to, k čemu je regulace přítlaku patky. Víte, jak se reguluje rychlost šití. A na závěr jste se dozvěděli, jakými materiály je vhodné začínat.
Zkuste si všechno najít na svém stroji!

Další informace o tom, co kde šicí stroj má, najdete na této stránce:

Seznámení se strojem

Krejčovské pomůcky:

A co budeme k šití v budoucnu potřebovat? A je všechno opravdu nutné? Ne, nebojte se, počáteční investice po šicím stroji jsou opravdu už nevelké, začít se dá s málem, je jen pár nezbytností (jako třeba dobré nůžky na látku), bez nichž se dá jen těžko obejít, další pomůcky jsou vychytávky, které můžete pořizovat třeba v průběhu času, až zjistíte, že Vás šití chytilo a chcete si ho nějakou šikovnou drobností zase o kousek zpříjemnit. Daly jsme pro Vás dohromady desatero pomůcek, které jsou opravdu nezbytné:

Desatero začínající švadlenky

Vlastní práce:

Průzkum vlastního stroje, vzorníček všech stehů

Prvním Vaším úkolem bude projít si všechny různé typy stehů, které Váš stroj má, a co se stane, když steh upravíte nějakým způsobem regulace (délka kroku, šíře stehu). Vznikne Vám tak pěkný vzorníček. Šijte ideálně na nějaké plátýnko, ne úplet.

Jehelníček / polštářek

Kromě vyzkoušení stroje a objevení všech páček a koleček a druhů stehů si tento týden zkuste ušít první praktickou věc – jehelníček nebo polštářek. Tvar si zvolíte podle toho, na jak náročný projekt si troufáte. Polštářek s rovnými hranami bude nejjednodušší, jehelníček ve tvaru sovičky vám zase pomůže si procvičit odšívání nerovných tvarů (šablonu na sovičku si můžete stáhnout zde). Při šití si necháte cca 2-3 cm nesešité, těmi tvar obrátíte do líce, dírou nacpete výplň (nejlepší je polštářová výplň, pokud nemáte, lze do jehelníčku dát vatu, do polštářku třeba rýži nebo luštěniny), a dírku pak ručně zašít.

    

 

Nebo můžete vyzkoušet další začátečnický projektík, kterým je ušití povlaku na polštářek. Ve videonávodu šije Jasmínka z krásných designových panelů určených přímo na polštářky z unuodesign.cz.

Nezapomeňte se pak svými výtvory pochlubit ve skupině na facebooku. Nebo pokud facebook nevedete, můžete fotky zaslat na mail skolasiti@caramilla.cz.

Příprava na příště:

Střih:

Ve druhé lekci probereme důkladněji pružné stehy, protože budeme šít z úpletů. Ušijeme si nákrčník a rovnou k němu také čepičku do setu. Budeme šít z kombinace pružné teplákoviny a pružného úpletu. Také budeme potřebovat stretch jehly určené pro šití úpletových materiálů.

Na nákrčník budeme potřebovat cca 30-40 cm běžné šíře od každého z materiálů (na dětské méně, na dospělácké více).

Spotřebu materiálu pro čepičku najdete v tabulce níže: