Střih na kuklu, která velmi dobře kryje čelo a dutiny, skvěle drží na hlavě a kolem krku, chrání krk, takže nepotřebujete nákrčník. Z kusu merina si tak vykouzlíte prvotřídní kuklu, která strčí do kapsy mnohé kupované.

Střih pro vás otestovala, na základě svých dlouholetých zkušeností se zakázkami i vlastními dětmi, Martina.

Osobní poznámka od Caramilly: Šila jsem kuklu párkrát v životě podle různých střihů a vždy to byla katastrofa. Nejsem kuklová, vadí mi, že kukla nekryje čelo a putuje po hlavě. Tento střih mě ale nadchl a věřím, že se bude líbit i vám. Vychytat střih na kuklu, to je totiž celkem umění!

O střih se Martina podělila, ač kuklu sama šije na zakázku a na prodej, proto prosím, respektujte naše přání a nešijte kukly na prodej! Kdo si netroufá kuklu ušít doma, může Martinu kontaktovat.

16. 2. 2019 Byla na web nahrána verze, která opravuje tisk v křivkách, která zlobí na velmi malém procentu tiskáren. Původní střih některé tiskárny tiskly nedobře v oblasti velkých křivek. Nové PDF má křivky upraveny na rovné úseky a lze jej tisknout na všech tiskárnách už bez problémů.

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih obdržíte ve formátu A4 – tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte).

Střih obdržíte též ve formátu A2, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. 

Obě verze jsou v černobílé i barevné. 

Od 6. 2. 2019 je možné dokoupit ke střihu na kuklu též upgrade ve formě krytí přes obličej:

 

Kukla – upgrade

Rozměry a spotřeba:

ROZMĚRY STŘIHU JSOU KONCIPOVANÉ PRO HODNĚ PRUŽNÉ MATERIÁLY, PRO MÉNĚ PRUŽNÉ JE POTŘEBA BRÁT O VELIKOST VÍCE! DŮKLADNĚ SI PROČTĚTE POSLEDNÍ ODSTAVEC Z “JAK VYBRAT VELIKOST”.

Tabulka pro oba typy materiálu:

* způsob měření přes temeno je znázorněn na následujících fotkách

Jak vybrat velikost

Střih je v šesti velikostech.

Bohužel se nedá orientovat jen podle obvodu hlavy – kukla musí sedět na hlavě dost těsně, aby se nepřetáčela nebo nepadala do očí, takže kromě obvodu hlavy se její velikost odvíjí i od velikosti obličeje.

Prvně se tedy orientujeme podle věku, přeměříme délku přes temeno. Pokud tyto dva údaje nesedí, přesuneme se do velikosti, která délce přes temeno odpovídá. Poté zkontrolujeme obvod hlavičky. Pokud odpovídá jiné velikosti, než kterou máme vybranou, už velikost neměníme, ale budeme upravovat šířku středového pruhu! Ten zúžíme/rozšíříme o tolik cm, kolik cm oproti tabulce chybí/přebývá.

Celý proces si ukážeme na mojí Johance. Je jí 2,5 roku. Délku přes temeno má 34 cm. Velikost 4 tedy odpovídá. Obvod hlavičky má 48 cm, což je v intervalu, takže můžu velikost 4 ušít a bude sedět bez úprav.

Druhým příkladem bude dítě A., staré 22 měsíců. Délku přes temeno má ale 35 cm, což je spíš na velikost na 2-5 let. Obvod hlavičky má 47 cm, což je souladu s touto větší velikostí. Šijeme tedy bez úprav tuto velikost.

Třetím případ bude dítě B., staré 4 roky. Délku přes temeno má 36 cm, což velikosti 2-5 let odpovídá. Má ovšem hlavičku objemnou a obvod hlavičky má 52,5 cm. O 1,5 cm tedy rozšíříme středový pruh velikosti 2-5 let.

Co se týče materiálu, střih jsem několik let ladila na oboulícním merinu, které je hodně pružné. Přibližně podobně funguje na finerib. Další skvělou variantou je prémiový funkční úplet – na zimu pod helmu s počesem, méně teplý je ten bez počesu. Méně pružné materiály (bavlna s elastanem, teplákovina s elastanem, warmkeeper, pružný fleece) jsou potřeba šít podle větší velikosti (nebo si odhadnout podle vzdálenosti čar nějakou mezivelikost). Z nepružných materiálů nedoporučuji šít vůbec – nefungovalo by stažení za krkem, kukla by se nejspíš hodně špatně přetahovala přes hlavu.

Materiál:

Vhodné jsou hodně pružné materiály – oboulícní merino, finerib, podle toho, co už zákaznice ušily, je vhodný i prémiový funkční úplet (počesaný i nepočesaný) a svetrovina.

Lze šít i z materiálů s menší pružností, ale nějaký podíl elastanu mít musí – bavlna s elastanem, teplákovina s elastanem, warmkeeper, pružný fleece. Pravděpodobně i další srovnatelné materiály, na těch ovšem nemám odzkoušeno. Pro tuto variantu je potřeba zkorigovat velikost (viz předchozí odstavec).

Z nepružných materiálů šít nelze.

Možná by se vám mohl hodit tento článek o merinu:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Vlna merino – jak ji šít, prát, udržovat

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

   – Jednovrstvá kukla

   – Dvouvrstvá kukla

Jednovrstvá kukla

Připravíme si střihové díly. Klasicky přidáváme na švy. Podél spodního obvodu kukličky, pokud budete jen lemovat obnitkou, není třeba přidávat.

Pak sešijeme oba středové díly. Tady je taková vychytávka, abychom nemusely všívat nějakou gumičku a přitom to bylo za krkem hezky stažené – spodní díl je užší než středový pruh.

Středový pruh si tedy do spodního dílu nařasíme.

Při šití pak spodní díl hodně natahujeme, aby se tam celý středový pruh vešel.

(Poznámka: vždycky mějte špendleno na té straně, na které šijete. Zvlášť na overlocku je takový špendlík přečuhující do nože cestou do pekla, respektive do servisu. Já to tu mám přesně špatně, špendlíky dole ;))

Vznikne nám jeden středový díl, který budeme sešívat se spojenými bočními díly.

Nejprve sešijeme hrany označené červeně.

Špendlíme po kulaté části! Spojení středového dílu by mělo být přesně v zobáčku.

Tady je pohled, jak jsou díly sešpendleny, ale rychle otočit zpět, po této straně šít nebudeme 😉

Začneme odspodu. Pokud šijeme na overlocku, při šití zobáčku je potřeba látku natáhnout téměř do roviny. Pokud bychom to neudělaly, nůž by nám zakrojil do kukly 🙁 (Na klasickém stroji šijeme klasicky zastavením, zapíchnutím jehly, zvednutím patky, pootočením látky, spuštěním patky.)

Vsuvka: Zde dva obrázky na odstřižku, jak by to dopadlo, kdybychom chtěly na OL šít stejným stylem jako na rovnostehu.

Druhou stranu středového dílu špendlíme opět po kulaté části.

Šít musíme opět po kulaté části, na OL to tedy nejde jinak, než šít od vršku.

Při přejíždění přes šev, který spojoval střední pruh a spodní díl jsme při šití první strany nechaly šev ležet tak, jak je mu přirozené, teď šev ale musíme ručně přidržet v “protisměru”, aby si šev lehal na obou stranách stejně a ne do vrtule. (Ale pokud se to nepovede, tak to není žádná tragédie.)

Takto šev položím, přidržím a prošiji.

V téhle fázi už můžu kukličku navlíknout dítěti na hlavu a zjistit, jak mu sedí, jestli někde nepotřebuje zabrat 😉 Někdy může být potřeba trochu zabrat na čelíčku, aby kukla hezky kopírovala tvar hlavy a čelo dobře kryla.

Připravím si proužek střižený po šířce úpletu a sešiji. Opravdu nezkoušejte stříhat proužek po délce, ani když tak má hezčí vzor (např. u proužků). Oproti třeba průkrčníku u trika je tu hodně malinké kolečko, do kterého si musí proužek lehnout, a střižený na délku bude vždycky vypadat blbě. Pokud šijete z méně pružných materiálů, lemujte fineribem. Zkoušela jsem bavlnu s elastanem a nevypadá to dobře (taky si to pořádně nelehne, takže u švu je to hodně nakrabacené a pak to trčí dopředu).

Délka proužku by měla být cca taková, jak je naznačeno v obrázku níže (u merina ještě trochu méně, hodně se vytahuje). Šířku dělám 4 cm (pro vel. 1 a 2), 4,5 cm (pro vel. 3 a 4), nebo 5 cm (pro vel. 5 a 6). Případně pokud chcete, aby byla kukla víc do obličeje, uděláte proužek širší.

Přeložený proužek všijeme do otvoru na obličej. Je potřeba docela hodně natahovat, méně zkušeným doporučuji si ho nastehovat. Já už to mám v oku a jen si naznačím na proužku špendlíkem polovinu, ale to mi trvalo vychytat několik let, takže se za stehování vůbec nestyďte 😉

Při prošívání švů středového pruhu nahoře je dobré zase švy usměrnit, aby šly oba dva směrem dovnitř pruhu. První přejezd je tedy ještě tak, jak si šev sám lehá.

Nejvíc proužek natahujte v části nad čelem, aby se tam otvor hezky stáhl a nelezlo čelíčko ven.

Druhý přejezd přes šev středového dílu je potřeba zase zkorigovat a dát šev do protisměru.

Kuklička je téměř hotova, zbývá vyřešit spodní lem.

Já lemuji na OL na trojnitku. Diferenciál mám nastavený na maximální řasení a i tak je tak akorát, že to látku nevytahuje (ale na vašem OL může být diferenciál jinak citlivý, to musíte ozkoušet). Na obyčejném stroji lze napodobit úzkým hustým cikcakem, ale málokterý stroj se nechá přesvědčit, aby u toho látku nevlnil.

Hotovo!

Dvouvrstvá kukla

Na zimu se hodí mít kuklu ze dvou vrstev. Postup je až do bodu všívání lemu kolem obličeje shodný se základním – ušijete vnitřní a vnější vrstvu zvlášť. Máte tak dvě neolemované kukličky.

Lem si našpendlíme na vnější kukličku (stejně jako kdybychom dělaly jednovrstvou).

Přes ni přetáhneme ještě vnitřní kukličku, a to tak, aby na nás koukal rub (kukličky budou tak líc k líci). A přišpendlíme jako další vrstvu k lemu.

Všechny 3 kusy (4 vrstvy látky – 1 vnější kukla, 2 vrstvy přeloženého lemu, 1 vnitřní kukla) najednou prošijeme. Musíme dávat extra pozor, aby nám některá ze spodních vrstev neutekla ze švu.

Vnitřní kukličku “svlíkneme” a dostaneme útvar “mozkomoří polibek” 😀

Načež “mozkomor”-vnější kuklička tu vnitřní otvorem pro obličej pohltí 🙂

A vyjde nám krásně všitý lem, který má všechny švy schované. Spodní okraje si pak pečlivě našpendlíme a objedeme dohromady nějakou obnitkou jako v případě jednovrstvé kukly.